Від документування воєнних злочинів у Facebook до Нобелівської Премії миру: історія Центру громадянських свобод

Ранком п’ятниці 7 жовтня лідерка Центру громадянських свобод (ЦГС) Олександра Матвійчук стояла на вокзалі у Варшаві, повертаючись додому з відрядження до Нью-Йорка. Раптом у неї задзвонив телефон: «Через 2 хвилини будуть оголошені результати Нобелівської премії миру і ми серед номінантів», — сказала її колега. «Ви впевнені? Це жарт?» — недовірливо промовила Олександра.  

За пару годин телефон Олександри вже розривався від привітань. Вперше в історії Нобелівська премія миру, найпрестижніша нагорода в інтелектуальній сфері, дісталася трьом лауреатам, одним із яких є Україна. Як зазначив Норвезький Нобелівський комітет : «Лауреати премії миру представляють громадянське суспільство у своїх країнах. Вони вже багато років пропагували право критикувати владу та захищали фундаментальні права громадян. Вони доклали видатних зусиль для документування військових злочинів, порушень прав людини та зловживання владою. Разом вони демонструють значення громадянського суспільства для миру та демократії». 

 Справді, Центр громадянських свобод доклав значних зусиль для просування прав людини, демократії та солідарності в Україні. Заснована в 2007 році, ця громадська організація відіграла визначну роль у захисті постраждалих від свавілля правоохоронних органів, сприяючи таким чином верховенству права та дотриманню міжнародного права, зокрема, закликаючи Україну стати членом Міжнародного кримінального суду. З лютого 2014 року, коли Росія окупувала Крим, а також частини Луганської та Донецької областей, Центр одним із перших розпочав процес документування військових злочинів. 

Команда Центру громадянських свобод. Фото: Сергій Городецький

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року ЦГС спрямував усі зусилля на притягнення винних до відповідальності за скоєні злочини. Для організації було важливо зробити цю роботу стабільною, щоб відновити справедливість і надати необхідну допомогу тим, хто пережив воєнні злочини. За підтримки Програми сприяння громадській активності « Долучайся!» Центр відновив ініціативу Євромайдан SOS і перетворив її на важливу інформаційно-адвокаційну платформу. Ця підтримка дозволила забезпечити стабільну роботу чат-бота Євромайдан SOS та запустити інформаційну кампанію з інформування світу про ситуацію в Україні. У рамках цієї роботи через чат-бот ЦГС опрацював 881 звернення про допомогу з окупованих територій Херсонської, Харківської, Донецької та Луганської областей, а також опублікував понад 587 інформаційних матеріалів на офіційній сторінці ініціативи у Facebook з метою підвищення обізнаності щодо воєнних злочинів російської армії в Україні та за кордоном. 

Щоб забезпечити стабільне та оперативне документування військових злочинів, організація розпочала регулярне навчання для людей, які не мають ґрунтовних знань міжнародного гуманітарного права чи досвіду польової роботи. Зусилля ЦГС щодо залучення звичайних людей до цієї роботи принесли свої плоди: лише за 3 місяці організація підготувала 173 волонтерів, які задокументували 1188 епізодів воєнних злочинів армії Росії та зібрали сотні історій, які згодом будуть використані для судового переслідування злочинців. Ініціатива працює на міжнародному рівні, щоб використати існуючі механізми в ООН, Раді Європи, ОБСЄ, ЄС та Міжнародному кримінальному суді, щоб зупинити ці брутальні порушення прав людини. Наразі юристами-волонтерами Євромайдан SOS опрацьовано та передано на розгляд 71 справу національного та міжнародного рівнів. 

Вулична акція Центру громадянських свобод. Фото: Сторінка ЦГС у Facebook

Паралельно ЦГС об’єднав свої зусилля з кількома десятками організацій, переважно регіональних, у глобальну ініціативу «Трибунал для Путіна» (T4P). На відміну від платформи Євромайдан SOS, ця ініціатива заснована для професійного документування воєнних злочинів і злочинів проти людства по всій країні. За сім місяців роботи T4P вже задокументувала понад 20 000 злочинів – і це лише верхівка айсберга. 

Удостоєння такої престижної нагороди, як Нобелівська премія миру, лише мотивує ЦГС розвиватися далі та досягати нових висот. Амбітна мета організації – задокументувати кожен епізод військового злочину навіть у найменших селах України та притягнути всіх винних до відповідальності. Найближчим часом організація планує посилити адвокацію на міжнародному рівні, щоб сприяти створенню гібридного трибуналу як механізму правосуддя для всіх жертв військових злочинів в Україні та сприяння звільненню всіх ув’язнених у російському полоні. ЦГС також планує розвивати правозахисний рух в Україні і надалі та залучати простих людей до нього.  

ЦГС сповідує ідею постійного розвитку і командної роботи як головної передумови як успіху організації, так і перемоги України. «Оволодіння мистецтвом пристосування до постійних змін є вкрай важливим для успішного функціонування будь-якої організації під час війни. Важливо навчитися бути справжньою командою, цінувати кожного, робити саме те, що вмієш найкраще, і вірити в перемогу», – каже Олександра.