Ганна Гопко, Міжнародний центр української перемоги: Гуртую міжнародну спільноту для захисту демократичної України

«Напередодні вторгнення Росії всі казали, що у нас – жодного шансу. Тоді мені здавалося, що наші міжнародні партнери не вірили у те, що Україна вистоїть та зможе протистояти ворогу. Але я знала напевно, що ми зможемо перемогти, і все, що нам потрібно зробити – це об’єднати зусилля і переконати решту світу, що перемога України – неминуча. Це й стало провідною ідеєю створення Міжнародного центру української перемоги», – згадує Ганна Гопко, голова Мережі захисту національних інтересів ANTS та співзасновниця Міжнародного центру української перемоги (англ. – International Center for Ukrainian Victory, ICUV).

Ганна – одна з лідерок Революції Гідності, яка привела до повалення проросійського режиму в 2014 році. Відчуваючи відданість принципам демократії та прав людини, Гопко служила своїй країні у статусі народного депутата, після чого вона долучилась до громадських ініціатив, які утверджують демократичні перетворення в Україні.

У 2019 році Ганна очолила конференцію Democracy in Action (DIA), яку організували за підтримки Програми «Долучайся!». Подія мала стати щорічним дискусійним майданчиком високого рівня під проводом громадянського суспільства для пошуку спільних відповідей на гібридні загрози демократії.

У 2021 році на DIA виступили провідні політики, представники громадянського суспільства та медіа, разом шукаючи рішення, як Україна може протистояти корупції й дезінформації та загрозам, які ті несуть демократії. Значний успіх допоміг Ганні та команді Центру протидії корупції, які організували конференцію, заручитися підтримкою Програми «Долучайся!» та інших міжнародних партнерів для наступного заходу у червні 2022 року. Однак жорстокий напад на Росії на Україну та її народ змусив відмовитися від цих планів та зосередитися на справах, які б наблизили перемогу.

«Готуючись до конференції ми уважно відстежували всі події, тож напевно знали, що було потрібно Україні, аби відбити напад. Тож на початку березня 2022 року я виїхала до Польщі, щоб приєднатися до своїх колег з Центру протидії корупції. Ось як усе почалося», – згадує Ганна зародження центру української перемоги у Варшаві.

Відразу ж після заснування 4 березня 2022 року до ICUV приєдналися інші знакові громадські організації – Центр «Нова Європа», Центр прав людини ZMINA, Українська призма, Агенція законодавчих ініціатив та Громадянська мережа ОПОРА. Ганна пояснює, що попередній досвід координації та мережування в рамках конференції DIA допоміг налагодити роботу центру та залучити партнерів до міжнародної адвокації гуманітарної допомоги, постачання обладнання для ЗСУ та сил територіальної оборони, протидії російській пропаганді, а також працювати як координаційний центр для громадських організацій.

Лідерки ICUV зустрічаються з очільницею USAID Самантою Пауер, 26 березеня 2022 рік. Ряшів, Польща.

У 2022 році команда ICUV відвідала понад 15 країн та організувала більш ніж 500 адвокаційних візитів до США, Німеччини, Іспанії, Південної Кореї, Японії, Тайваню та інших країн, де активісти зустрілися з понад тисячею урядовців, політиків та дипломатів.

Під час багатьох з цих візитів відбувалися вуличні акції, на яких десятки тисяч людей у Європі та у всьому світі виказували підтримку Україні. Ці заходи під промовистою назвою «Досить обіцяти, час діяти» стали символом українського спротиву за кордоном та допомогли спрямувати підтримку від громадян та політиків на надання Україні важкої зброї та додаткової воєнної та гуманітарної допомоги.

Ганна та решта лідерів ICUV брали активну участь у численних заходах на найвищому рівні. Серед них – Мюнхенська конференція з питань безпеки, Конференція з відновлення України у Берліні та Варшавський безпековий форум. На цих майданчиках вони спілкувалися зі світовими лідерами та домагалися членства України в ЄС та НАТО, а також створення всеохопної стратегії задля перемоги над Росією. Вони з’являлися в ефірі світових ЗМІ тисячі разів, щоб тримати тему України на порядку денному іноземних громадян і заручитися підтримкою для боротьби проти агресора.

Ефективна діяльність ICUV сприяла координації зусиль на світовій арені та синхронізації дій громадянського суспільства та української влади. Засновники центру долучилися до коаліції українських громадських організацій, які разом з урядом працюють над отриманням кандидатського статусу в ЄС та впровадженням післявоєнних реформ.

За рік роботи ICUV продемонстрував зразкову єдність, ефективну комунікацію та відіграє ключову роль у забезпеченні ефективної та своєчасної міжнародної відповіді на агресію Росії, як-от запровадження санкцій проти російських олігархів чи політиків або надання Україні сучасної зброї для зміцнення обороноздатності. Не хочу перебільшувати наш внесок у ці перемоги, та вважаю, що наша робота допомогла змінити думку євроскептиків та показати світу українську хоробрість. Ми координуємо кожен крок і меседж, ми уніфікували підходи для кожної країни та партнера. Саме це допомого нам донести, чому перемога України важлива з геополітичної точки зору», – каже Ганна, коментуючи головні досягнення центру. Що важливо, адвокація ICUV сприяла набуттю Україною статусу кандидата на членство в ЄС – значної віхи на шляху до євроінтеграції.

Як і в перші дні війни, Ганна та її колеги з ICUV сповнені рішучості сприяти перемозі української демократії, розширювати свою міжнародну адвокацію, щоб забезпечити критично важливу військову підтримку Україні, допомагати боротися з корупцією та займаючись розробкою плану післявоєнної відбудови.