Уляна Джурляк та ініціатива NEST: Повертаємо домівки жертвам війни

Київська область однією з перших стала жертвою невиправданого та жорстокого вторгнення Росії у лютому 2022 року. Зрештою російські війська відступили, залишивши по собі спустошення та розруху. Будинки у численних містах та селах, що до війни були затишними осередками миру та спокою, перетворилися на розграбовані та знищені вщент руїни. Люди, які колись називали ці місця домівкою, зіткнулися з неочікуваним викликом: куди повернутися, як відбудувати втрачене?

Уляна Джурляк, архітекторка та дослідниця форм та типів соціального та кооперативного житла, зрозуміла, що її цінний досвід може допомогти вирішити ці нагальні потреби. З перших днів війни вона з колегами почала працювати над рішенням щодо тимчасового розселення постраждалих людей у безпечних та комфортних умовах. Це, зрештою, спонукало її приєднатися в якості проєктної менеджерки до ініціативи NEST, започаткованої Благодійним фондом Сергія Притули, партнером Програми «Долучайся!». «Працювати з NEST стало в хорошому сенсі викликом та можливістю допомагати людям», – згадує Уляна.

Ініціатива NEST дозволяє людям, у яких війна забрала домівки, безкоштовно отримати модульний мобільний будинок, встановити його на власній території навіть без капітального фундаменту та під’єднати до наявних комунікацій. Такі будинки стійкі до кліматичних умов регіону як взимку, так і влітку та обладнані всім необхідним для комфортного проживання: джерелами тепла та кондиціонерами, меблями, найнеобхіднішою побутовою технікою, сантехнікою, освітленням, текстилем.

Наразі NEST тісно співпрацює з Макарівською територіальною громадою Київської області, яка суттєво постраждала від російського вторгнення: протягом перших місяців війни російські війська знищили будинки, в яких проживало 585 родин. Станом на березень 2023 року, NEST успішно змонтували 16 мобільних будинків, дозволивши частині сімей повернутися і розпочати нове життя, а ще 20 будинків перебувають у процесі встановлення. У майбутньому команда NEST планує розширити свою діяльність на інші деокуповані регіони України, зокрема Харківську та Херсонську області.

Встановлений модульний будинок у Макарові. Фото: NEST

«Наша мета – створити гідні умови для сімей, які втратили все своє майно. Надаючи цим сім’ям новий будинок NEST, ми прагнемо, щоб вони могли негайно заселитися та жити в комфорті  свого нового дому», – каже Уляна.

Співпраця між NEST та Програмою «Долучайся!» відіграла важливу роль, сприявши залученню більшого фінансування для ініціативи та переналаштуванню процесів у фонді, щоб зробити його роботу більш ефективною. «Чим більше коштів ми зможемо зібрати – тим більше родин повернемо до їх гніздечок», – пояснює Уляна.

Амбітна мета NEST – відбудувати Україну. Команда вважає, що її зусилля мають поширюватися не лише на надання тимчасового житла, але й на відновлення повноцінного функціонування громад на деокупованих територіях. «Наша місія – повернути почуття приналежності та ідентичності для тих, хто втратив свої домівки через агресію Росії. Дім – це не лише будівля. Люди втратили місце, в якому вони зосередили своє життя, сім’ї, спогади. Росія забрала більше ніж просто цегляну коробку», – каже Уляна. «Тому NEST – ініціатива, яка не просто дає українцям домівки, а повертає їх додому».