Підсумки року Програми «Долучайся!»

Наприкінці цього непростого року ми пригадуємо важливі події, якими він запам’ятався для нас та наших партнерів з громадянського суспільства. Протягом року зусилля наших партнерів мали ключове значення для забезпечення міжнародної підтримки України, просування євроатлантичної інтеграції, боротьби з корупцією, підтримки вразливих категорій населення та просування реформ.
Цей випуск нашого ньюзлеттера, що підсумовує 2023 рік, розпочинає серію спеціальних випусків, у яких ми відзначаємо ключові досягнення наших партнерів. Приєднуйтесь до нас у цій читацькій подорожі, і нехай ваші свята будуть спокійними, теплими та сповненими радості! До зустрічі у 2024 році!

****

  • У 2023 році Програма «Долучайся!» підтримала 56 організацій громадянського суспільства, що впроваджують 82 проєкти, на загальну суму в більш ніж 13,5 мільйонів доларів США;
  • Наші партнери Наш відіграли вирішальну роль, підтримавши 615 000 громадян та надавши гуманітарну допомогу в сумі 5 мільйонів доларів США. Вони також допомагали з евакуацією, медичною допомогою, забезпечували доступ до їжі, притулку, освітніх можливостей та інше, щоб підтримати українців під час війни;
  • Результатом успішних зусиль з адвокації стали 20 законодавчих змін, прийнятих на національному та місцевому рівнях у сферах боротьби з корупцією, прозорості, євроінтеграції, інклюзії, соціальної згуртованості та громадянської освіти;
  • Протягом року наші партнери провели понад 470 публічних заходів, у яких взяли участь 11 942 учасники, з них 8 193 унікальних. Вони також опублікували понад 4 200 аналітичних та медіа-матеріалів, які охопили понад 51,1 мільйона людей та сприяли громадянській поінформованості;
  • Зусилля Програми та наших партнерів, а також цілеспрямована адвокація продемонстрували значний вплив на міжнародній арені, про що свідчать 495 міжнародних зустрічей високого рівня та 633 згадки у міжнародних ЗМІ, що сприяло посиленню політичної та гуманітарної підтримки України.
  • Ми також провели перший Форум «Українська культурна спадщина: #ДійЗадляСпадщини», що об’єднав громадянське суспільство, культурну спільноту, уряд та міжнародних діячів, щоб створити платформу для збереження багатої культурної спадщини України. Наш пілотний проєкт фотоверифікації Providence, реалізований у партнерстві з Truepic та Антикорупційним штабом допоміг виявити пошкодження 563 культурних об’єктів і сприяв відкриттю 10 кримінальних проваджень, спрямованих на забезпечення правосуддя та сприяння майбутній відбудові.
  • Окрім цієї інноваційної роботи, ми провели наше традиційне Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення та опитування «Стан корупції в Україні. Сприйняття, досвід, ставлення», щоб краще зрозуміти потреби українців і озброїти громадянське суспільство корисними знаннями та розумінням, що допоможуть їм краще служити громадянам.

*Інформація вказана за 2023 фіскальний рік (1 жовтня 2022 – 30 вересня 2023)

****

Підсумки року наших партнерів

Центр громадянських свобод

  • В рамках ініціативи «Трибунал для путіна» залучили понад 20 громадських організацій, що зафіксували понад 60 тис. епізодів міжнародних злочинів скоєних Росією на території України. Також зафіксували понад 4 131 справу з насильницьких зникнень та свавільних затримань.
  • Провели понад 100 консультацій в рамках кампанії Prisoner’s Voice для рідних цивільних, які стали жертвами насильницьких зникнень та затримань під час агресії РФ в Україні.
  • Група громадського моніторингу ОЗОН здійснила перевірку 434 укриттів у 6 містах: Шостка, Київ, Миколаїв, Одеса, Львів та Луцьк.
  • Створили фільм про історію Волонтерської премії під назвою «Від десятків до мільйонів» та перший україно-англомовний Посібник з прав людини.
  • Олександра Матвійчук, голова ОГС, увійшла до списку 100 найвпливовіших людей планети журналу TIME та стала Амбасадоркою напряму «Права людини» Глобального договору ООН в Україні.

****

Transparency International Ukraine

  • Спільно з українськими та міжнародними партнерами відновили електронне декларування та домоглися від президента ветування закону, що міг спотворити систему е-декларування. 
  • Проаналізували понад 100 законодавчих і нормативних актів, оприлюднили юридичні аналізи та займалися адвокацією. За рік ОГС зробила 23 публічні заяви, зокрема закликали відновити е-декларуванняобрати гідного керівника Агентства з розшуку та менеджменту активів, затвердити Державну антикорупційну програму та не проводити вибори під час війни. Також експерти організації стежили за конкурсами на ключові посади антикорупційних органів і проаналізували майже 100 профайлів кандидатів. 
  • Програма «Прозорі міста» презентувала адаптоване до воєнних реалій дослідження прозорості міст, за яким оцінили 70 міст, а також представили оновлену методологію для наступного дослідження у 2024 році. В рамках Фонду екстреної допомоги міст підтримали 22 міста. 
  • Проєкт DOZORRO за 2023 рік виявив порушення у понад тисячі тендерів. За рік аналітики проєкту надіслали  до різних інституцій 910 звернень, за якими відкрили 41 кримінальне провадження. 
  • Створили та запустили спеціальну платформу «Як конфіскувати російські активи?» в якій описали механізм конфіскації (про)російських активів в Україні, його етапи, ризики та способи їх нейтралізації. Платформа також визначає, що станеться з цими активами в майбутньому.

    ****

    Мережа захисту національних інтересів «ANTS»

  • Запустили документальний проєкт «Сильні, як земля» про людей, які попри війну розвивають країну. У 2023 році відбулось 35 показів фільму в містах України та світу, зокрема в Бельгії, США, Польщі, Словаччині, Латвії. 
  • Втретє реалізували «Молодіжну модель Парламентської Асамблеї НАТО», учасниками якої стали 230 студентів з 47 навчальних закладів України. 
  • Запустили ініціативу «Європейські студії ANTS», в рамках якої провели 6 лекцій та запустили навчальний курс на євроінтеграційну тематику, який слухають майже 2400 учасників, а понад 1000 отримали сертифікат про успішне проходження. 
  • Провели HALLI 2.0 – Hackathon for Leadership in Local Innovations – ініціативу, спрямовану на розвиток лідерства серед громадянського суспільства. 
  • Провели діджитал-виставку MAKE RUSSIA PAY в Брюсселі, мета якої – розповісти історію втрат, яких зазнала Україна внаслідок війни, розв’язаної Росією. Виставка є частиною глобальної адвокаційної кампанії #MakeRussiaPay.

****

Центр “Нова Європа”

  • Просували євроінтеграцію через експертний внесок  «Кандидат Check» – незалежний аналітичний моніторинг виконання Україною рекомендацій ЄС. Успішне виконання рекомендацій ЄС дозволило добитися рішення про відкриття вступних переговорів наприкінці цього року.
  • Залучали міжнародну підтримку завдяки експертній дипломатії. Представники ОГС здійснили численні адвокаційні візити до країн-членів ЄС, США, Японії, до країн-кандидатів на членство в ЄС де відстоювали широкий спектр питань від передачі важливого озброєння до прогресу України на шляху до членства в ЄС і НАТО.
  • Проводили міжнародну кампанію щодо запрошення України до НАТО під час Вільнюського саміту 11-12 липня 2023 року. Зокрема, ОГС була серед ініціаторів звернення українських громадських організацій до лідерів Альянсу, яку підписали майже 100 організацій. Центр «Нова Європа» також став ексклюзивним інституційним партнером Публічного Форуму НАТО в Україні, що відбувався в рамках саміту. Команда Центру також розробила «Формулу безпеки НАТО плюс», ідеї якого могли б лягти в основу майбутнього рішення щодо України. 

    ****

    Фонд родини Богдана Гаврилишина

  • Започаткували мандрівну виставку ілюстрацій «Тихий фестиваль відповідальності», яку показали у 8 містах України й за кордоном та яку переглянули близько 2 000 000 раз.
  • Запустили оновлену програму «Молодь змі(ц)нює Україну», в якій взяли участь 75 представників молоді, щоб посилити громадську участь та якість втілюваних проєктів відбудови, підтримки внутрішньо переміщених осіб у громадах тощо.
  • Розвивали молодіжну дипломатію в Україні: організували процес створення Основних засад молодіжної дипломатії України, напрацювали базовий документ про виклики, цілі, принципи молодіжної дипломатії, координаційно долучилися до ініціативи «Youth diplomat award 2023» та відзначили кращі кейси молодіжної дипломатії.
  • Відновили набір на програму Молодіжні делегати України до ООН та обрали двох делегатів, які представили українську молодь на Третьому комітеті Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку, а також на молодіжному форумі ЮНЕСКО в Парижі.
  • Відновили формат відзначення організацій громадянського суспільства у межах щорічної Премії Responsibility Award. Церемонія нагородження відбудеться 22 січня 2024 року. 

    ****

    Кримський інститут стратегічних досліджень

  • Провели круглий стіл в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі на тему «Культурна спадщина постраждалої від війни України».
  • Запустили оновлений сайт двома мовами, щоб інформувати іноземну аудиторію про стан захисту об’єктів культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях України.
  • Активно брали участь у конференціях за кордоном та привертали увагу до питань збереження культурної спадщини.
  • Задокументували понад 300 об’єктів культурної спадщини, що постраждали від агресії Росії.
  • Опублікували експертні статті про захист об’єктів культурної спадщини України, а також про порушення проти культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях.

****

Телебачення Торонто

  • Телебачення Торонто збільшили показники переглядів з 74.6 мільйонів у 2022 році до 78.6 мільйонів переглядів станом на грудень 2023 року.
  • Зібрали понад 1.8 мільйона доларів США на підтримку різних соціальних, волонтерських та благодійних ініціатив, включно зі зборами на ЗСУ.
  • Акумулювали 13% річного бюджету на свою статутну діяльність.

****

Центр волонтерства та захисту

  • Передали гуманітарну допомогу (господарські товари, гігієна, медикаменти, продукти харчування, цивільний одяг, тощо) на понад 11.8 мільйонів доларів США у всі підконтрольні області України для цивільного населення, яке постраждало від війни.
  • В межах проєкту «ЦВЗ – Відбудова» відновили житло для 345 сімей, які постраждали внаслідок окупації та воєнних дій.
  • Запустили соціальне підприємство «МИЛАНКА» з виготовлення побутових товарів для дому, 100% від заробітку якого скеровуватиметься на діяльність ЦВЗ для реалізації благодійних проектів.
  • В межах проєкту «Цивільна аптечка» передали понад 300 коробок з медикаментами для медичних закладів у прифронтові території, які потім видавалися для цивільного населення безкоштовно.

****

EdCamp Ukraine

  • Розвивали соціально-емоційні навички у дітей та молоді: провели польовий етап міжнародного Дослідження соціально-емоційних навичок (ДоСЕН) серед 196 закладів освіти і 10 612 учасників, а також підписали меморандум, що передбачає 12 напрямків співробітництва у формуванні цих навичок у школярів.

  • Масштабували програму соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН) в Україні: провели дві хвилі онлайн-програм «Знайомство з СЕЕН», у яких взяла участь 901 особа, а також 3 хвилі тренінгів, в яких взяли участь 306 осіб з 153 закладів освіти. За внесок у поширення методик підсилення стійкості ОГС була відзначена Інститутом травмостійкості як амбасадор 2023 року.

  • Розробляли освітню платформу ПОВІР, що передбачає безоплатні уроки з певних дисциплін та індивідуальне наставництво для школярів з урахуванням соціально-емоційної складової.
  • Презентували оновлену платформу можливостей підвищення кваліфікації EdWay. Наразі на платформі зареєструвалося 43 336 освітян.
  • Провели національну (не)конференцію EdCamp ВОЛЯ-2023 у змішаному форматі, об’єднавши 160 осіб офлайн та понад 2 000 онлайн. Також провели 7 хвиля з 36 регіональних (не)конференцій, за результатами яких підвищили кваліфікацію 5 870 вчителів.

    ****