Новини громадянського суспільства України, 3 квітня

Охорона культурної спадщини є життєво важливою для збереження ідентичності, історії, соціальної згуртованості та відбудови суспільства, особливо в складні часи. У цьому ньюзлеттері ми розповімо, як війна впливає на культурну спадщину в Україні та дослідимо, чи готові українців підтримувати та захищати її. Крім того, ми розповімо про наш майбутній фестиваль, що продемонструє важливість участі громадян у захисті культурної спадщини та об’єднає їх заради цієї мети. Також ми поділимося останніми новинами від наших партнерів із громадянського суспільства.

Не пропустіть – читайте та надихайтеся!

****

Війна, розпочата Росією, завдала значної шкоди культурній спадщині України. За даними Міністерства культури та інформаційної політики, з 24 лютого 2022 року по 25 лютого 2024 року було знищено або пошкоджено 945 об’єктів культурної спадщини. Серед них 293 об’єкти архітектури, 269 об’єктів містобудування, 236 історичних об’єктів та багато інших, розташованих на території 17 регіонів. Водночас наше Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення вказує, що більшість українців готові фінансово підтримати відновлення пошкодженої культурної спадщини. Зокрема, про це вказали 74% непереміщених українців (НПО), 73% внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і 64% зовнішньо переміщених громадян (ЗПО). Крім того, більшість українців знають про можливість повідомлення про шкоду, завдану Росією культурній спадщині їхньої країни (НПО – 77%, ВПО – 73%, ЗПО – 55%).

****

Новини громадського сектору

Програма «Долучайся!» проведе мистецько-музичний фестиваль про українську культуру 

20 квітня Програма «Долучайся!» та Всеукраїнська асоціація музичних подій проведуть фестиваль «Бути в Україні» у Незламному Хабі Запоріжжя (Палац культури «Титан»). Мета заходу – підтримати жителів прифронтових міст та внутрішньо переміщених осіб, а також нагадати про важливість української культури як невід’ємної частини європейського культурного ландшафту. Учасники фестивалю зможуть відвідати виставки, лекції, майстер класи та виступи відомих українських музичних гуртів. Вхід вільний за попередньою реєстрацією.

Зареєструватись

****

Як захищати культуру свого народу, коли твою батьківщину окуповано? Історія Ельміри Аблялімової з Кримського Інституту Стратегічних Досліджень

У 2017 Ельміра Аблялімова була змушена покинути Крим через політичне переслідування її родини. Тим часом під виглядом реставрації, російська окупаційна влада почала знищувати Бахчисарайський ханський палац – єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури. Ельміра доєдналася до Кримського Інституту Стратегічних Досліджень аби документувати злочини росіян проти культурної спадщини свого народу. У 2022 Інститут поширив свою роботу на територію всієї України. 

Сьогодні на сайті КІСД зафіксовано понад 600 об’єктів, які постраждали від російської агресії. Команда Інституту співпрацює з ЄС, ПАРЄ та ЮНЕСКО аби розповідати світу про культурні злочини Росії. 

****

Всеукраїнська асоціація музичних подій об’єднала організаторів музичних фестивалів задля підтримки України під час війни 

З 25 по 28 березня Всеукраїнська асоціація музичних подій провела тур в рамках ініціативи Music Ambassadors Tour 2024 для творчих представників одинадцяти європейських країн. Серед них –організатори відомих європейських фестивалів Sziget, Pohoda, DAS FEST, та інші. Учасники відвідали Київ та Чернігівську область, де обмінялись досвідом та ідеями щодо розвитку культури під час війни з місцевими активістами та представниками музичної індустрії.

Дізнатись більше

****

ГО «Українська Античність» створили ініціативу для дівчат із вразливих груп на Чернігівщині 

27 березня ГО «Українська Античність» запустила освітню ініціативу «Girl Power Ukraine» для 20 дівчат-підлітків з міста Ріпки Чернігівської області. Ініціатива пропонує навчальний курс та майстер-класи, щоб розкрити таланти учасниць, підтримати їх кар’єрні амбіції, навчити правам людини й протидії боротьби з насильством та гендерною нерівністю.  

Докладніше

****

Фонд родини Богдана Гаврилишина розпочинає прийом заявок на програму «Молодіжний делегат України до ООН»

Фонд родини Богдана Гаврилишина оголошує прийом заявок на участь у програмі «Молодіжний делегат України до ООН 2024-2025». Програма спрямована на збільшення ролі молоді в міжнародній політиці, поширення відповідальності та сприяння діалогу між урядом України та молоддю. Заявку можна подати до 22 квітня.

Докладніше

****

Можливості

Кар’єрні можливості у програмі  «Долучайся!»

Можливості від Pact:

  • Конкурс грантів у сфері покращення доступу та використання послуг з профілактики, скринінгу, діагностики та лікування хронічних неінфекційних захворювань: https://bit.ly/49lE8FW

****

Що ми читаємо? 

Володимир Путін програє тривалу війну Росії проти української ідентичності

Сьогоднішнє вторгнення є останнім розділом у набагато довшій історії російської імперської агресії проти України. Протягом сотень років Росія використовувала різні методи, від заборони мови, цілеспрямованих вбивств, масових депортацій і колоніалізму, щоб придушити українську національну ідентичність і змусити українців відмовитися від прагнення до незалежності. Про те, чому Росії не вдасться стерти Україну, читайте у статті директора Київського безпекового форуму Данила Лубківського. 

Читати статтю