Новини громадянського суспільства України, 15 лютого

Від війни страждають передусім найвразливіші групи населення. Змушені покинуті свої домівки, розлучені зі своїми сім’ями жінки та переселенці більше ризикують стикнутися з порушеннями прав людини. Попри негаразди, вони продовжують брати участь у житті своїх громад і наближати перемогу України. Це слушний час для громадянського суспільства допомогти їм продовжити впевнений рух вперед.
У цьому випуску нашого ньюзлеттера ми проаналізуємо думки найбільш уразливих груп щодо сприйняття реформ, корупції та громадського активізму. Традиційно ми запропонуємо вам підбірку гарячих новин та можливостей від та для українського громадянського суспільства. Долучайтеся!

****

Чи поділяють українці спільне бачення щодо реформ? Дезагрегований аналіз нашого Загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення, проведеного влітку 2022 року, виявив, що чоловіки та жінки поділяють думку щодо трьох найважливіших реформ для вступу до ЄС, які Україна має негайно запровадити. Це антикорупційна реформа (85% для чоловіків, 80% для жінок), та зміни у секторі державної безпеки і оборони (79% для чоловіків, 75% для жінок) та  охорони здоров’я (70% для чоловіків, 73% для жінок). Водночас є розбіжності у поглядах на післявоєнний період. Коли для жінок пріоритетами є житло для людей, які втратили домівку (54%), повернення додому внутрішньо та зовнішньо переміщених осіб (33%) та розв’язання проблеми корупції (31%), чоловіки першочергово вказують на подолання корупції (42%), житло для людей, які втратили домівку (35%) та зміцнення обороноздатності (33%).

****

Новини громадського сектору

Програма «Долучайся!» представляє дані про ставлення українських жінок та ВПО до активізму, корупції та пріоритетних реформ 

Забезпечення інтересів найбільш уразливих груп населення України під час війни з Росією є ключовим пріоритетом для Програми «Долучайся!». Тому ми глибше проаналізували наше опитування щодо громадського залучення, щоб дослідити особливості громадського активізму, сприйняття реформ, а також участі у протистоянні окупанту серед українських жінок і внутрішньо переміщених осіб. Тисніть на посилання, щоб дізнатися основні висновки нашого аналізу.

Детальніше

****

Мережа захисту національних інтересів «АНТС» провела форум з відновлення України 

10 лютого Мережа захисту національних інтересів «АНТС» провела форум «Сильні як земля: ми наближаємо перемогу». Захід відвідали провідні дипломати, зокрема Посол Японії в Україні Мацуда Кунінорі, політичний радник посольства США Девід Геренбек, представники місцевого самоврядування та бізнесу, громадські діячі. Учасники обговорили стратегічне бачення відбудови України на національному та міжнародному рівнях, роль муніципалітетів, громадянського суспільства, бізнесу та спільноти донорів.

Детальніше

****

Рух Чесно анонсував співпрацю з YouControl для виявлення активів держзрадників та
колаборантів 

14 лютого Рух ЧЕСНО повідомив, що дані його Реєстру держзрадників стали доступні у сервісі для перевірки юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців YouControl. Сервіс формує досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Така співпраця дозволить швидко і зручно перевіряти контрагентів та клієнтів на предмет можливої державної зради, уникаючи репутаційних ризиків та питань від правоохоронних органів.  

Детальніше

****

Активісти створили карту механізмів, що забезпечують правосуддя під час війни  

Українська правова консультативна група та Коаліція «Україна 5 ранку» запустили «Карту механізмів правосуддя» – онлайн-інструмент, який містить перелік наявних ініціатив, що забезпечують правосуддя за порушення прав людини та злочини, скоєні під час війни. Проєкт має підтримати правозахисників, допомагаючи їм краще зрозуміти архітектуру механізмів міжнародного правосуддя, таких як Європейський суд з прав людини, Комітет ООН з прав людини, Комітет ООН проти катувань, Міжнародний кримінальний суд тощо. 

Детальніше

****

ОГС закликають органи місцевого самоврядування відновити доступ до відкритих даних  

9 лютого українські громадські організації виступили зі заявою, закликавши органи місцевого самоврядування відновити доступ до відкритих даних, який був обмежений з початком повномасштабної війни. За даними дослідження Програми «Transparent cities / Прозорі міста», у 18 обласних центрах оприлюднюють лише 25% даних. ОГС закликають відновити доступ, наголошуючи, що така ситуація обмежує конституційне право громадян на інформацію та унеможливлює громадський контроль за діями місцевої влади. 

Детальніше

****

Смарт Освіта створили набори психологічної допомоги для шкільних укриттів 

Щоб підтримати вчителів та учнів під час повітряних тривог, Смарт Освіта розробила скриньки для психологічного розвантаження дітей під час перебування у шкільних укриттях. Кожен набір містить книги, настільні ігри, ковдри, ліхтарики, канцтовари тощо. Проєкт пілотується у 15 школах Полтавської, Кіровоградської, Черкаської, Рівненської, Одеської, Чернігівської, Житомирської областей та місті Києві. Активісти вже надіслали перші 15 наборів.

Детальніше

****

Телеведуча Катерина Осадча поділилась своїм баченням доброчесності  

У перші дні повномасштабного вторгнення Катерина Осадча зрозуміла, що під час війни виросте кількість загублених дітей та дорослих. Так у ведучої народилася ідея проєкту «Знайти своїх», який шукає безвісти зниклих українців. В рамках просвітницької кампанії «Доброчесність перемагає» Катерина Осадча розповіла, як поводитися доброчесно, як обирати патерни доброчесної поведінки та чому потрібно починати з себе для відбудови України.

Детальніше

****

Можливості

Більше вакансій: Програма «Долучайся!» шукає кваліфікованих фахівців 

Оновили перелік вакансій на сайті Програми «Долучайся!». Серед нових можливостей – старший радник/ця зі стратегічних комунікаційасистент/ка з грантів та контрактів та програмний менеджер/ка з інклюзії. Тисніть на посилання, щоб ознайомитися з актуальними можливостями та не вагайтесь подаватися! Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті в розділі «гранти та конкурси».

Детальніше

****

Посольство Великої Британії в Україні оголошує конкурс в рамках Програми малих проектів

Посольство Великої Британії в Україні оголошує конкурс грантів в рамках Програми малих проєктів. Програма підтримає громадянське суспільство, експертне середовище та аналітичні центри, а також місцеве самоврядування у їхній діяльності, спрямованій на: підтримку реформ в Україні та плану відновлення України; підтримку Кримської платформи; ширшу стратегічну комунікацію іншими програмами. Програма також розглядатиме невеликі проєкти щодо соціальної згуртованості та інтеграції ВПО. Кінцевий термін подання пропозицій – 15 березня 2023 року.

Детальніше

****

Посольство Фінляндії оголошує конкурс грантів для підтримки стійкості українського суспільства

Посольство Фінляндії оголошує конкурс грантів, щоб підтримати стійкість українського суспільства в питаннях освіти і навчання та енергетики й навколишнього середовища. Пропозиції мають демонструвати інноваційні підходи до залучення волонтерів і груп взаємодопомоги і бути спрямовані на підвищення згуртованості та стійкість громади. Заявки приймаються до 28 лютого 2023 року.

Детальніше

****

Що ми читаємо

Глобальний звіт про гендерний розрив – 2022

Індекс глобального гендерного розриву вимірює поточний стан і еволюцію гендерного паритету за чотирма ключовими показниками – економічна участь і можливості, рівень та доступ до освіти, здоров’я та політичні повноваження. Вперше звіт про глобальний гендерний розрив був опублікований в 2006 році, і з того часу щорічно представляється на Всесвітньому економічному форумі. Дані останнього звіту за 2022 рік виявили, що гендерний розрив не зменшується, а для його усунення знадобиться ще 132 роки. Водночас кризи, з якими стикається сучасний світ, лише посилюють ризики для гендерної рівності.

Детальніше

****