Новини громадянського суспільства України, 13 вересня

З 11 по 17 вересня в Україні вперше візначається Тиждень громадянського суспільства, під час якого також відбудеться Міжнародний день демократії 15 вересня. Сьогодні, в умовах повномасштабного вторгнення Росії, роль громадянського суспільства є особливо важливою, водночас складною та відповідальною. Але, не зважаючи на нові виклики, українські ОГС відіграють критичну роль у збереженні демократії, боротьбі з корупцією та забезпеченні участі громадян у плануванні, нагляді та реалізації процесів відбудови.

У цьому випуску ньюзлеттера ми простежимо як українські ОГС оцінюють свою роль у відбові України та які моделі залучення пропонують, звернувши увагу на відмінності між баченням київських та регіональних організацій. Також ми розповімо вам про неймовірні зусилля наших партнерів та традиційно поділимось новими можливостями для активістів, серед яких ви знайдете більш ніж 10 актуальних вакансій Програми «Долучайся!». Читайте та надихайтеся!

****

Як громадянське суспільство оцінює свою роль у відбудові України? У комплексному звіті аналітичного центру Chatham House, створеному на основі опитування українських ОГС, простежуються відмінності між баченням київських та регіональних організацій. В той час як для київських ОГС основною цінністю участі громадянського суспільства у відбудові є антикорупційний контроль (81%), регіональні ОГС пріоритезують соціальну згуртованість та стійкість (79%). Звіт також аналізує головні шляхи залучення громадянського суспільства до відновлення як на національному, так і на регіональному рівнях. На національному рівні ОГС пропонують створення спеціальних дорадчих груп у профільних міністерствах (Київ: 61%, Регіони: 85%) та включення представників громадянського суспільства до Національної ради з відновлення (Київ: 69%, Регіони: 60%). На регіональному рівні значний наголос приділяється залученню громадянського суспільства до розробки планів розвитку громад (Київ: 98%, Регіони: 92%) та створенню груп громадського контролю для моніторингу проєктів з відбудови (Київ: 83%, Регіональний: 77%).

****

Новини громадського сектору

Дар’я Каленюк увійшла до списку 100 нових лідерів за версією TIME

Дар’я Каленюк, виконавча директорка партнера Програми «Долучайся!» Центру протидії корупції, потрапила до щорічного рейтингу TIME100 Next. Це список зі 100 людей, які формують майбутнє і визначають наступне покоління лідерів. Людей, які формують майбутнє бізнесу, спорту, політики, науки та активізму. Варто зазначити, що Дар’я також була частиною Pact, вносячи свій досвід у команду проєкту USAID/UNITER.

Детальніше

****

Громадянське суспільство вітає вето Президента на закон про електронне декларування

12 вересня президент Володимир Зеленський ветував закон №9534, який пропонував залишити реєстр електронних декларацій закритим ще на рік. Законопроект викликав різку критику з боку організацій громадянського суспільства, зокрема партнерів Програми «Долучайся!». ОГС зазначили, що ухвалення законопроекту зменшить прозорість і перешкоджатиме громадському контролю, що потенційно призведе до зниження довіри суспільства до української влади. Петиція із закликом до Президента накласти вето на закон зібрала майже 84 тисячі підписів лише за два дні.

Детальніше

****

Transparency International Ukraine проаналізували роботу Вищого антикорупційного суду 

5 вересня Transparency International Ukraine (TIU) оприлюднили аналіз діяльності Вищого антикорупційного суду (ВАКС) України. За чотири роки роботи ВАКС ухвалив 139 рішень, завдяки яким держава повернула активів на суму майже 138 000 000 гривень. ОГС наголосила на важливості якісного добору суддів та працівників апарату, забезпечення належного фінансування, підтримки корпоративної культури суду та стратегічного розвитку інституції. Ці заходи є ключовими для підвищення ефективності роботи ВАКС та вдосконалення інших судів України. 

Детальніше

****

Центр політико-правових реформ обговорить діяльність громадських рад 

15 вересня Центр політико-правових реформ проведе експертну онлайн-дискусію «Громадські ради: додатковий ресурс чи тягар влади?» Мета заходу – з’ясувати стан, проблеми й визначити шляхи покращення умов та організації діяльності громадських рад, створених при органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування. ОГС запрошує до участі фахівців з комунікацій органів влади, членів громадських рад, науковців, експертів та громадських активістів. 

Детальніше

****

KyivPride Awards 2023 відзначить представників ЛГБТ+ спільноти під час війни

12 жовтня 2023 року відбудеться друга церемонія нагородження переможців «KyivPride Awards2023», яка відзначить ЛГБТ+ активістів та волонтерів. Цьогорічна премія буде присвячена людям, організаціям та подіям у спільноті, які суттєво наближають перемогу України в умовах повномасштабного вторгнення. Серед номінацій премії – відзначення ЛГБТ+ військових, видатних волонтерів, представників ЛГБТ+ дружнього бізнесу, найкращих квір-блогерів та блогерок України, міжнародних союзників та ЛГБТ+ організацій. Номінації приймаються до 15 вересня. 

Детальніше

****

Можливості

Перегляньте наші можливості

Ми раді запропонувати більше можливостей для тих, хто в пошуках роботи та для громадянського суспільства:

  • Запрошуємо фахівців, зацікавлених у можливостях роботи, переглянути оновлені вакансії – https://bit.ly/41mdHN5
  • Конкурс грантів для громадських ініціатив – https://bit.ly/43Eb4Ih

****

Стипендії на навчання у Великій Британії Chevening

Chevening – це міжнародна стипендійна програма, що дозволяє отримати ступінь магістра в одному з британських університетів. Упродовж року учасники будуть навчатися, розширювати мережу контактів та пізнавати культуру Великої Британії. Щоб взяти участь у програмі, потрібно мати розвинені лідерські якості. Заявки приймаються до 7 листопада.

Детальніше

****

Що ми читаємо

Громадянське суспільство та почуття спільноти в Україні: від спокою до дії

Академічна література пропонує різні погляди на силу українського громадянського суспільства. Аналітичний матеріал Катерини Зарембо, української політологині та викладачки Національного університету «Києво-Могилянська академія», та Еріка Мартіна, професора Університету Бакнелла, досліджує, що спонукало українців бути частиною громадянського суспільства, а також визначає способи їх участі та залучення. Текст також досліджує еволюцію активізму від часів Революції гідності до повномасштабного вторгнення.

Детальніше

****