З 21 по 22 вересня 2023 року Програма «Долучайся!» провела Форум «Українська культурна спадщина: #ДійЗадляСпадщини», об’єднавши представників громадянського суспільства, культурної спільноти, уряду та міжнародних акторів, щоб створити платформу для збереження багатої культурної спадщини України. Читайте цей спеціальний випуск ньюзлеттера, щоб пригадати, як пройшов наш Форум та дізнатися основні висновки щодо стратегій і пріоритетів збереження культурної спадщини, зусилля з адвокації, а також, як захистити культурну спадщину під час війни.
****
Вторгнення Росії в Україну завдало неймовірної шкоди культурній та цивільній інфраструктурі країни. У відповідь на нові виклики, з якими зіткнулась культурна спадщина, партнер Програми «Долучайся!» Антикорупційний штаб взяв на себе ініціативу в документуванні цих злочинів. Отримавши ексклюзивний доступ до Project Providence – безпечної платформи автентифікації фотографій – ОГС задокументувала пошкодження 572 об’єктів культурної спадщини та цивільної інфраструктури, серед яких школи, церкви та музеї. На основі цих доказів ОГС надіслала 14 заяв про злочин до національних правоохоронних органів, в результаті чого було відкрито 10 кримінальних проваджень.
****
21-22 вересня Програма «Долучайся!» провела в Києві Форум «Українська культурна спадщина: #ДійЗадляСпадщини», який відбувся в партнерстві з Міністерством культури та інформаційної політики України, а також UNESCO в Україні. Перегляньте відео, щоб коротко зануритися в атмосферу нашого Форуму!
****
Форум урочисто відкрили шановні гості:
Теодора Делл, заступниця директора Місії USAID в Україні:
«Аби зміцнити потенціал України у сфері відновлення та захисту її культурної скарбниці, Державний департамент США виділив 7 млн. доларів на реалізацію своєї Ініціативи з реагування на надзвичайні ситуації у сфері культурної спадщини. Ми розширюємо та зміцнюємо державно-приватні партнерства з організаціями громадянського суспільства в Україні. У співпраці з Урядом України, ми розвиваємо досвід двох десятиріч участі США у захисті та збереженні культурних пам’яток завдяки діяльності Фонду Посла США зі збереження культурної спадщини»
Ростислав Карандєєв, тимчасово виконуючий обов’язки Міністра культури та інформаційної політики України
«Війна Росії проти України це не лише війна за територію, це і важлива місія знищення української ідентичності та всього, що пов’язано з Україною – мови, традиції, української культурної спадщини»
Професор К’яра Децці Бардескі, Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні
«Культура відіграє потужну рушійну роль у сталому розвитку, а також у реагуванні на надзвичайні ситуації та у відновленні та реконструкції країни, перебуваючи в центрі зв’язків між громадами, колективної пам’яті, соціальної згуртованості, колективного та індивідуального благополуччя»
****
Учасники Форуму привернули увагу до таких питань охорони культурної спадщини:
- Існує нагальна потреба в комплексній стратегії культурної спадщини на державному рівні, яка охоплюватиме чітке визначення та переоцінку того, що являє собою спадщина.
- Необхідно внести зміни до законодавства та створити Єдиний державний реєстр рухомих і нерухомих пам’яток історії України, забезпечивши публічний доступ до цього ресурсу.
- Необхідно залучати фінансування для цифровізації закладів культури. Нині відомості про музейні фонди переважно паперові, що зумовлює необхідність створення централізованого реєстру.
- Програми «когнітивного розмінування» мають бути впроваджені на всіх деокупованих територіях. Питання культурної спадщини зараз знаходиться в центрі когнітивної деокупації, спрямованої на ментальне повернення людей, які перебували під окупацією.
- Існують складнощі з доступом до пам’яток та архівів на окупованих або замінованих територіях. Відсутність інструкцій щодо поводження з пошкодженими культурними об’єктами та обмежений доступ до них ускладнюють проблему. Таким чином, необхідне термінове розгортання «військово-мобільних груп» на звільнених територіях для оцінки збитків та планування відбудови.
- Українська спадщина визначається не лише географічним чи етнічним походженням. Руйнування зв’язків із європейською спадщиною чи спадщиною інших народів підриває ідею мультикультуралізму України та її історії.
****
Шість громадських організацій презентували проекти, присвячені збереженню культурної спадщини під час пітчингу
Серед запропонованих інноваційних ідей є оцифрування музейних колекцій, розвиток співпраці між музеями, створення віртуального музею та художньої виставки з залученням митців-ВПО, ініціація процесу включення нових об’єктів до реєстрів пам’яток, використання технології 3д оцифрування для збереження музейних колекцій.
Журі обрало переможцем ГО «Музейний підряд», який отримав сертифікат в 1000 доларів на придбання необхідної техніки для проекту. Команда працюватиме над розробкою візуалізації відновленого Меморіального музею-садиби В.І.Немировича-Данченка та М.О.Корфа, що наразі перебуває на тимчасово окупованій території. За допомогою цифрових рішень, команда працюватиме над відновленням музею та цифровізацією свого архіву.
****