Спеціальний випуск: Як пройшов ІІ Форум «Українська культурна спадщина: #ДійЗадляСпадщини»

З 30 по 31 травня ми провели ІІ Форум «Українська культурна спадщина: #ДійЗадляСпадщини»Цього року Програма «Долучайся!» значно розширила програму форуму, зробивши головний фокус на висвітленні внеску громад в збереження та відновлення культурної спадщини. 

У цьому спеціальному випуску нашого ньюзлеттера ми розповімо про основні висновки з нашого форуму, про пріоритети у збереженні культурних пам’яток, а також про важливість міжнародної підтримки у небезпечні для української культури часи.  

Форум урочисто відкрили шановні гості:

Теодора Делл, заступниця директора Місії USAID в Україні 

«Громадянське суспільство є помножувачем сил для документування культурної спадщини. Наприклад, Кримський інститут стратегічних досліджень та Антикорупційний штаб за підтримки USAID змогли створити базу даних про 717 кейсів злочинів Росії проти культурної спадщини. Цей обсяг доказів був представлений ЮНЕСКО, щоб пролити світло на ширину та глибину спроб Росії знищити Україну як окрему культуру. Також Програма «Долучайся!» за підтримки USAID співпрацювала з Антикорупційним штабом, компанією Майкрософт та компанією Truepic, щоб запустити платформу фото документації Projecr Providence. Ініціатива наразі задокументувала збитки, заподіяні 572 культурним об’єктам. Це призвело до створення 10 запитів на відкриття кримінальних проваджень».

Професорка К’яра Децці Бардескі, Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні

«Українська культурна спадщина втілює силу та дух свого народу. Вона є важливим фундаментом для стійкості протягом в часи війни, а також для майбутнього відновлення. Захист культурної спадщини забезпечує збереження ідентичності Українського суспільства та їхньої цінної спадщини для майбутніх поколінь. Форум культурної спадщини об’єднав різноманітних партнерів у спільних зусиллях зберегти цю неоціненну спадщину для України та всього людства».

Мар’яна Томин, директорка департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України 

«У нас насправді йдуть дві війни – кінетична і семантична. Власне, культурна спадщина є нашим щитом в них. Це наша ідентичність, те, за що ми боремось. Далі я хочу говорити про цінності. Це те, що нас тримає, надихає, дає майбутнє. Це про свободу та гідність. І це теж все є у нашій культурній спадщині. В матеріальній і в нематеріальній. Я також хочу сказати про об’єднання. Тут присутні: високопрофесійна спільнота, громадський сектор, представники уряду, міжнародних організацій. Це надзвичайно потужний інтелектуальний рівень, але без об’єднання зусиль все це залишиться в деклараціях. Тому я всім нам бажаю віри в перемогу, майбутнє та стратегічного плану»

Виставка «Україна в мініатюрі» розповість про зруйновану українську культурну спадщину

Під час Форуму ми презентували тізер-версію виставки «Україна в мініатюрі». Завдяки 3D-моделям 29 архітектурних пам’яток, виставка розширює знання про географію та історію України, інформацію про руйнування української культурної спадщини.  

Фізичні моделі супроводжуватимуться VR-туром для глибшого знайомства з експозицією.  

Вже скоро виставка вирушить до країн Європи, де особливо потрібна адвокаційна робота щодо України. Турне триватиме до жовтня. Щоб дізнатись новини щодо виставки, підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook. 

Культурні діячі та активісти взяли участь в підчингу ідей для діджиталізації культурної спадщини

В рамках «Хататону 5.0: Спадщина, Стійкість, Інновації», що відбувся під час Форуму, активісти презентували проекти із оцифровування культурної спадщини. Для участі в акселераційній програмі, 15 команд разом із менторами готувались до презентацій проектів донорам. Обʼєднавши технології і професійні знання, учасники шукали нестандартний підхід до вирішення викликів часу.  
Після презентації проектів жюрі обрало сімох переможців. Перше місце посіла команда Et Cetera з проєктом «НОВАТРАДИЦІЯ» – навчальною грою для для учнів старшої школи для популяризації культурної спадщини, що знаходиться під загрозою.

Дізнатись більше


Учасники Форуму привернули увагу до таких питань охорони культурної спадщини: 

  • З початку повномасштабного вторгнення Росія знищила або пошкодила 1062 об’єкти культурної спадщини в Україні 
  • Залучення громадянського суспільства критично важливе для помноження колективних зусиль уряду та міжнародних донорів у справі збереження культури. 
  • Документування та збереження доказів цих злочинів є вкрай важливим і необхідним, а також потребує систематизації та напрацювання необхідних рекомендацій та політик. 
  • Стирання культурної спадщини й ідентичності – це не тільки про знищення фізичних пам’яток, це і про знищення духовної частини культури – мови, літератури, всього того, що ми асоціюємо з українською ідентичністю. 

Які наступні кроки? 

За результатами форуму Програма «Долучайся!» продовжить роботу з популяризації та захисту культурної спадщини на національному та міжнародному рівнях. Це включатиме підтримку партнерських організацій, що фіксують злочини Російської Федерації щодо культурної спадщини України з метою документації, притягнення до відповідальності та подальшого відшкодування завданих збитків. 

Також Програма «Долучайся!» планує активно розповідати про багатогранну культурну спадщину України за кордоном для забезпечення підтримки України і підкреслення того факту, що культурна спадщина України є частиною європейської спадщини. 

Коаліції громадських організацій, створення якої було анонсовано під час форуму, і, яка підтримується Програмою «Долучайся!», стане майданчиком для координації зусиль громадянського суспільства задля адвокатування змін до діючих політик із захисту культурної спадщини України. 

Фото з Форуму можна знайти за лінком

Фото