Самозарадність – новий тренд у Сумах? Громадська активність в області зростає, а очікування від держави падають

У Сумській області 12% громадян активно залучені до життя своїх громад. Це вдвічі більше, ніж учасників заходів, які організовує громадянське суспільство. Половина місцевих жителів поки що не відчули жодних змін, а майже 40% очікують побачити наслідки змін не швидше, ніж за 6 років. Програма сприяння громадській активності “Долучайся!” представляє ці та інші ключові висновки Загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення, проведеного влітку 2021 року. З 2019 року, вже втретє, Програма проводить це опитування в чотирьох цільових областях – Харківській, Запорізькій, Сумській та Херсонській.

Результати останньої хвилі національного дослідження

Громадський активізм: Місцеві проблеми домінують на арені

Мешканці Сумщини набагато більше цікавляться життям своїх громад, ніж діяльністю ОГС. 12% респондентів стверджують, що регулярно відвідують збори та інші публічні заходи своїх громад, а ще третина (32%) приєднується рідко. Головними причинами не брати участь є нестача часу та інтересу (28% та 27% відповідно). Разом з тим, до роботи громадських ініціатив активно долучалися 6% респондентів, а 20% беруть участь нечасто. Серед причин переважає брак часу (39%), а 35% респондентів відчували брак зацікавленості.

Жителі Сумської області майже не вдаються до форм громадської участі. Як і респонденти національного опитування, вони загалом обізнані про способи взаємодії з владою та відстоювання своїх прав, проте рідко вдаються до конкретних дій. Участь у мирних зібраннях з певних питань є найпопулярнішою формою участі – 10% респондентів долучалися до вуличних акцій протягом останніх 12 місяців. Залучення до інших форм демократичної участі – навіть популярне серед решти мешканців Україні створення житлового, вуличного, чи квартального комітету чи участь у його діяльності (10%) – не перевищує межу похибки.

Пожертви громадян: сум’яни готові підтримувати ОГС фінансово

Опитування виявило, що мешканці Сумщини є активними благодійниками, проте фінансова підтримка ОГС не є для них пріоритетом: 71% ніколи не жертвував на громадські ініціативи. Натомість більшість респондентів активно допомагають армії (62%), церкві (55%), дитячим будинкам чи важкохворим (48%).

Держава має бути головним джерелом фінансування для громадських ініціатив – так вважають 54% сум’ян. Наступними йдуть заможні люди чи бізнес (обидва – 43%) і громадяни, що належать до груп, які ці ініціативи представляють (28%).

Серед головних факторів, які можуть переконати мешканців Сумщини зробити пожертвування, – публічна звітність про витрати (23%), знайомство з людьми, які реалізують ініціативу (20%), а також чіткі цілі та результати діяльності організації (20%). Водночас 27% сум’ян не готові зробити внесок навіть у справу, у яку вірять, чи організації, якій довіряють.

Ставлення до реформ: очікування віддаляються

В очах мешканців Сумської області бідність та безробіття є головною проблемою для їхніх сімей (61% і 37%), області (56% і 38%) та держави (50% і 29%). Корупція також потрапила до трійки найважливіших проблем для держави (41%) та області (32%).

Сум’яни песимістично налаштовані щодо результатів реформ. 54% стверджують, що ще не відчули жодних наслідків реформ. Більшість респондентів очікують відчути наслідки реформ не раніше, ніж через 4-5 років (39%) або навіть довше (39%).

Ставлення мешканців Сумської області до корупції таке ж непослідовне, як і у більшості українців. Хоч 78% вважають, що корупціонерів потрібно усунути з посад (Україна – 91%), 58% згодні з тим, що якщо можна вирішити питання з державним службовцем за допомогою винагороди, більшість людей це зробить (Україна – 66%). В очах 84% опитаних той, хто пропонує хабар, повинен нести таку ж відповідальність, як і той, хто його бере. Попри це 49% респондентів впевнені, що вони не отримають, на приклад, належного доступу до медичної допомоги чи вищої освіти, якщо не дадуть хабаря (65% і 49% в Україні відповідно).

Громадянська освіта: Питання бюджетування та ухвалення законів викликають труднощі

Сум’яни, як і багато українців, загалом знають про свої громадянські права та структуру влади. Проте респондентам було складно відповідати на питання про бюджетні процедури на національному та місцевому рівнях. На відміну від решти українців, лише 46% знають, що Верховна Рада ухвалює державний бюджет (Україна – 68%). 56% знають, що за затвердження бюджетів громад відповідають місцеві ради (Україна – 82%). Частина респондентів не могли назвати і верховний законодавчий орган України – лише 47% відповіли, що це Верховна Рада (70% в Україні).

Про опитування:

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року. Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадянського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання  про рівень їхньої громадянської освіти та готовності фінансово підтримувати благодійні організації чи організації громадянського суспільства.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у серпні-вересні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів Сумської області віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 312 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Сумської області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,7% (без врахування дизайн-ефекту).

Більше даних Національного опитування щодо громадського залучення:

Зима-2021    Літо-2020    Зима-2020   Літо-2019    Зима-2019   Літо-2018  Зима-2018    Осінь-2017  

Завантажити дані опитування та діаграми можна за посиланням нижче.

Файли для завантаження