Премія Відповідальності 2023: Чому важливо відзначати громадянське суспільство під час війни?

22 січня Фонд родини Богдана Гаврилишина нагородив лауреатів премії «Responsibility Award 2023». Цього року Фонд відзначив організації громадянського суспільства та їхні історії відповідального партнерства, які своєю взаємодією зміцнюють Україну. Серед номінантів на премію й наші партнери Плато (Простір міського садівництва та городництва «Розсадник») та EdCamp Україна (Соціально-емоційні навички для життя у XXI столітті: спільнота відповідального вчительства). Ми запитали Богдана Михальчука, координатора Премії «Responsibility Award 2023» більше про саму нагороду, її цінність та чому важливо відзначати громадянське суспільство під час війни.

Чому зараз, в умовах війни, особливо важливо відзначати внесок ОГС?

Організації громадянського суспільства на сьогодні багато в чому є рушіями змін та власним прикладом показують, як діяти ефективно в кризових умовах, активізовувати громадську участь у своїх спільнотах, підтримувати сили оборони та мінімізовувати наслідки війни. Цим досвідом та практиками важливо ділитися, і залучати до проактивної позиції все більше громадян та міжнародну спільноту. Відзначення організацій громадянського суспільства Премією “Responsibility Award” – це вияв вдячності за неймовірну працю, дії, які тримають усіх нас, та простір для підсилення, об’єднання один одного.

Чому Фонд вирішив змінити формат та відзначити відповідальні партнерства?

Фонд родини Богдана Гаврилишина з 2021 року відзначає організації громадянського суспільства, які базують свою щоденну діяльність на основі цінностей, що закладені в Декларації відповідальності людини Богдана Гаврилишина, видатного українського економіста, візіонера, громадського діяча. У 2023 році ми обрали п. 13 Декларації «Допомагай своїй країні в рамках власних можливостей», а наскрізною темою Премії стала взаємодія.

Адже саме ефективна співпраця між нами породжує швидкі та якісні рішення, дає поштовх для розвитку, допомагає триматися. Взаємодія – одна із сильних сторін українського суспільства. Ми гуртуємося навколо спільних цінностей, захищаємо нашу державу, об’єднуємося в організації чи проєкти, коли, здавалось би, представляємо абсолютно різні сектори та сфери діяльності. У 2023 році Фонд відзначить Премією організації, чиї історії відповідального партнерства побудовані на міжсекторальній взаємодії.

У чому мета та цінність Премії Відповідальності?

Мета Премії відповідальності 2023 – відзначити цінність взаємодії та проєктів, які втілюються у співпраці заради спільної мети, приносять вагомі результати, демонструють силу єдності українського суспільства і надихають  своїми історіями інших.

Історії відповідальних партнерств показують, як ми взаємодіємо і яка велика сила та вплив цієї співпраці. Премія не лише відзначить найкращі історії міжсекторальної взаємодії, а також прагне поширювати їх. Адже зараз важливо транслювати суспільству єдність, показувати, які ефективні проєкти, ініціативи можна втілювати та досягати значних результатів, якщо об’єднуватися та співпрацювати.

Окрім фінансової винагороди, організації короткого списку візьмуть участь у медійному спецпроєкті, що розповість їхні історії відповідального партнерства на широку аудиторію. Цей спецпроєкт буде втілено у партнерстві Фонду родини Богдана Гаврилишина, Фундації ЗМІN та The Ukrainians.

 

Цьогоріч на Премію подано 168 заявок від організацій з усієї України, і лише 50 увійшло до довгого списку. 50 історій відповідального партнерства, кожна з яких по-своєму унікальна і розповідає, як в часі війни можна допомагати своїй країні. Тематики: допомога війську, освіта, культура та ідентичність, підтримка ВПО, збереження довкілля, здоров’я та медицина, правозахисна діяльність.

Організації відзначили у трьох номінаціях – Історія відповідального партнерства: громади, Національний партнерський проєкт, Взаємодія без кордонів: Україна до світу. Лауреатами Премії відповідальності 2023 стали:

  • Організація «Залога «Чорноморці» Морське Пластування з проєктом «Прихисток ТТ» у номінації «Історія відповідального партнерства: громади»
  • Організація Ukrainer із проєктом «Хоробрі міста» у номінації «Національний партнерський проєкт»
  • Організація «Docudays» із проєктом Архів війни / Ukraine war archive у номінації «Взаємодія без кордонів: Україна до світу»