Особиста відповідальність чи державний обов’язок. Зріз ставлень мешканців Сумщини до соціальної активності та громадських цінностей

Опитування щодо громадського залучення проводиться Програмою сприяння громадській активності “Долучайся!” (USAID / ENGAGE) щоб дослідити обізнаність українців щодо громадянських ініціатив та участі, ставлення до громадського суспільства, сприйняття процесу реформ та участь у ньому. У 2019 році Програма “Долучайся” вперше поширила опитування на чотири цільові області – Харківську, Запорізьку, Сумську та Херсонську. Вдруге регіональна вибірка була включена в останню хвилю Загальнонаціонального опитування, проведеного взимку 2021 року. Цього разу, окрім питань щодо обізнаності та участі у громадській діяльності, ми запитали мешканців Сумщини про їхні цінності та переконання. Можливість порівняти думку харків’ян з загальнонаціональними результатами дозволяє краще зрозуміти особливості регіону та те, чи сприймають його жителі діяльність громадянського суспільства, реформи та цінності інакше, ніж решта українців.

Загалом, результати Сумщини щодо обізнаності та залучення дуже подібні до даних, які ми отримали в ході національного опитування.

Сумчани добре обізнані щодо форм громадської участі. Очолюють список активностей – можливість долучатися до мирних зібрань з конкретних питань (70%), участь у діяльності політичних партій (66%), та участь у громадських слуханнях (66%). У національному дослідженні результати склали 75%, 69% і 57% відповідно.

Проте фактичне залучення до цих цієї діяльності залишається низьким. 7% стверджують, що брали участь у мирних зібраннях з конкретних питань, ще 7% – залучалися до створення або роботи будинкового, вуличного або квартального комітету. У громадських слуханнях брали участь 6% респондентів. На національному рівні ці показники становлять 7%, 8% та 5% відповідно. Залучення сум’ян до громадських ініціатив відображає результати нашого національного опитування. Наприклад, у даних і національного та регіонального дослідження в Сумській області відсоток респондентів, які повідомили про участь у зборах громад та інших публічних заходах однаковий – 33%. Для більшості сумських респондентів основними перешкодами для участі у житті своєї громади є брак часу (33%) та зацікавленості (33%).

З іншого боку, участь сум’ян у діяльності ОГС є вищою, ніж загалом в Україні. 26% респондентів заявили, що брали участь в діяльності ОГС, порівняно з 17% на національному рівні. Подібно до залучення до громадських ініціатив, причиною низької участі є брак часу (36%) або інтересу (37%).

На думку сумчан, спільними зусиллями та не покладаючись на місцеву владу громадяни можуть зайнятися благоустроєм двору свого будинку (32%), парку (16%) або ж поліпшити якість комунальних послуг (16%).

Жителі Сумщини цілком ототожнюють проблеми для держави, власного регіону та своїх родин. Бідність очолює список найважливіших питань  для держави (64%), області (70%) та їх родин (66%). Наступні у черзі –  безробіття (43%, 45% та 48% відповідно) та корупція (29%, 31% та 31% відповідно).

Як і в даних національного дослідження, половина респондентів (49%) поки не відчула жодних наслідків реформ. Майже третина (28%) стверджує, що відчула як позитивні, так і негативні наслідки, у той час як 20% стикалися лише з негативними наслідками.

Водночас мешканці Сумщини більш оптимістично налаштовані щодо наслідків реформ та очікують побачити їх найближчого часу. Майже третина респондентів очікує побачити наслідки реформ через 2-3 роки (27%) порівняно з 17% за результатами національного дослідження. Ще 26% – через 4-5 років (16% – на національному рівні). 19% очікують побачити результати реформ протягом року (16% – на національному рівні). Про незворотність реформ, на думку сумчан, свідчитимуть перш за все економічні наслідки: зростання рівня достатку їх родин (67%), позитивні темпи економічного зростання (46%) та зміцнення курсу гривні (36%).

Опитування показало, що жителі Сумщини схильні ставити своє особисте благополуччя вище за права, свободи та спільні інтереси. Наприклад, половина респондентів (50%) погоджуються з тим, що свободою можна пожертвувати заради більшої безпеки та добробуту, тоді як 52% стверджують, що кожен повинен дбати про спільні інтереси, не звертаючи уваги на інших.

Як і за результатами національного дослідження, сумчани пригнічені результатами діяльності влади. 95% респондентів вважають, що влада зовсім не дбає про них, 92% впевнені, що їхня думка не має значення для людей при владі. Ще 92% вважають, що представники влади намагаються нажитися за їх рахунок, тоді як 82% стверджують, що якщо люди прорветься до вищих ешелонів влади, вони використовуватимуть свій статус для збагачення. 73% респондентів в не бачать в Україні реальної політичної еліти, тоді як більше половини (65%) готові віддати владу сильному лідеру, який би навів порядок у країні.

Тим не менше, сум’яни прагнуть до верховенства права та чесної конкуренції. Більше половини респондентів (54%) вважають, що навіть у найскладніших ситуаціях необхідно дотримуватися норм і законів. На відміну від національного опитування, переважна більшість сум’ян (58%) вважають, що саме наполеглива праця, а не везіння та зв’язки ведуть до кращого життя. 61% висловлюються за конкуренцію, яка спонукає людей працювати більше та впроваджувати нові ідеї.

За словами сум’ян, гарний громадянин завжди платить податки (96%) і знає та розуміє історію своєї країни (95%). Трохи менше – 94% – вважають, що добрий громадянин повинен залишатися вдома, коли хворіє, допомагати тим, хто має гірший рівень життя, стежити за новинами та подіями в країні та повідомляти про випадки корупції.

___

Цей звіт про результати дослідження було представлено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст звіту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Про опитування:

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року.

Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання, що стосувалися їхні цінностей, переконань та ставлення до життя.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів України віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 311 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Сумської області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,6% (без врахування дизайн-ефекту).

Більше даних Національного опитування щодо громадського залучення:

Літо-2020    Зима-2020   Літо-2019    Зима-2019   Літо-2018  Зима-2018    Осінь-2017  

Завантажити дані опитування та діаграми можна тут.

Файли для завантаження