Початок війни змусив владу та громадянське суспільство відкласти в бік суперечки – усі були надто зайняті протистоянням з ворогом. Багато організацій та активістів утривувалися від відкритої критики, щоб підсилити та збільшити підтримку героїчних зусиль влади. Але чи довго протриває медовий місяць без громадського нагляду? Чи може це стати відправною точкою для партнерства заради відновлення країни? У цьому випуску нашого ньюзлеттера ми дослідимо бачення післявоєнної співпраці між громадським сектором та урядом, подивимося на цікавинки Барометра ОГС і представимо кілька грантових можливостей для активістів. Долучайтесь до традиційної читанки!
****
Чи легко живеться українським громадським організаціям? У нещодавньому Барометрі ОГС, який підготував УНЦПД та Європейський центр міжнародного права, Україна набрала 5.2 бали з 7 можливих. Здається, що це є цілком справедливою оцінкою операційного середовища. Проте українським активістам не так легко, як здавалося б. Попри наявні свободи, існує суттєва різниця між реальністю та законодавчо закріпленими можливостями. Понад усе, активісти страждають від обмеження свободи слова. Найчастіше це трапляється в галузі захисту прав представників ЛГБТ+, боротьби з корупцією і протидії незаконному будівництву. Ще одним каменем спотикання є комунікація між державою та громадянами. Хоча і проводяться консультації з широкого кола питань на різних рівнях, вони рідко виходять за рамки планування. Серед позитивних моментів – рівне ставлення держави до всіх організацій та можливість відносно безперешкодно вести свою діяльність. Більше того, громадяни можуть вільно самоорганізовуватися в організації – юридичні особи чи неформальні об’єднання, чим радо користуються. Більше висновків можна знайти у звіті “Барометр ОГС“.
****
CASE Україна обговорили внесок громадянського суспільства у післявоєнну відбудову
Чи можна синхронізувати зусилля уряду та громадських організацій у відновленні України після війни? Чи є активісти зручними партнерами для чиновників? CASE Україна запросили Олену Шуляк, голову партії «Слуга народу» та голову Центру Спільних Дій Олега Рибачука, щоб обговорити місце громадського сектору в повоєнному відновленні країни. Дивіться відео, щоб дізнатися від чого залежатиме ефективна співпраця влади та громадянського суспільства.
****
Центр політико-правових реформ проаналізував недоліки Плану відновлення України
Попри численні запевнення з боку урядовців, представники громадянського суспільства майже зовсім не увійшли до робочих груп, які займалися створенням Плану національного відновлення, який уряд представив в Лугано в липні. Якими можуть бути наслідки недостатньої координації між урядом і громадськими активістами і чому варто переживати про обмеження громадських свобод і демократичних принципів під приводом воєнного стану на наступні роки? Читайте висновки Ігоря Коліушка, керівника Центру політико-правових реформ.
****
Transparency International Україна наполягає на використанні системи Prozorro для проведення післявоєнних закупівель
Підзвітність та доброчесність будуть вирішальними факторами для міжнародних донорів, що впливатимуть на рішення щодо надання фінансування для післявоєнної відбудови України. На думку Transparency International, система Prozorro може стати гарним рішенням для цієї задачі. Протягом багатьох років платформа зарекомендувала себе як надійний та прозорий інструмент, який гарантує конкурентні публічні закупівлі і дає надважливу інформацію про те, куди ідуть кошти, хто отримує контракти та з якої причини. Тисніть на лінк, щоб дізнатися більше.
****
Молодіжна платформа розпочинає проєкт з інтеграції внутрішньо переміщеної молоді
Молодіжна платформа разом з Міністерством молоді та спорту України розпочинають проєкт «Доброго вечора, ми – з України». З серпня по листопад 10 молодіжних центрів з усієї України допомагатимуть долати ідеологічні та ціннісні розбіжності та шукати спільну мову між молоддю з різних регіонів України. Ви можете долучитися, подавши заявку від імені молодіжного центру або як тренер/тренерка.
****
Кримськотатарський ресурсний центр запрошує українців відзначити День корінних народів
9 серпня відзначають Міжнародний день корінних народів світу. Кримськотатарський ресурсний центр традиційно долучився до цієї дати, обговоривши становище корінних народів України та нагадав про цінність різноманіття у суспільстві. Тисніть на посилання та дізнавайтеся, як ви можете долучитися до висловлення підтримки корінним народам України.
****
ЧЕСНО предствили десять профілів у базі держзрадників, яких шукали найчастіше
«Реєстр держZрадників» руху «Чесно» у липні дійшов позначки у 650 профілів підозрюваних або уже встановлених зрадників та колаборантів. Тисніть на посилання, щоб дізнатися, хто ще увійшов у топ-10 найбільш запитуваних профілів липня.
****
Долучайтесь до вибору кращих робіт у творчому конкурсі від Центру Спільних Дій
Творчий конкурс «Країна сама себе не зробить» нарешті добіг кінця, а збірка з поданих 266 творів доступна широкому загалу. Тепер ваша черга долучитися до зіркового журі у складі Ірми Вітовської, Сергія Притули, Ярослави Гресь та Євгена Клопотенка, аби вирішити, хто отримає приз глядацьких симпатій. Тисніть на посилання та долучайтеся до голосування.
****
Грантова гуманітарна програма «Гуманітарна солідарність»
Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з CARE Deutschland оголошують другий тур грантової гуманітарної програми «Гуманітарна солідарність». Мета конкурсу – сприяти швидкому реагуванню на нагальні й короткострокові гуманітарні потреби вразливих груп цивільного населення в умовах війни. Участь у конкурсі можуть брати організації, які працюють у Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Київській, Чернігівській, Сумській, Львівській, Івано-Франківській, Рівненській та Закарпатській областях. Заявки приймаються до 26 серпня.
****
Refind: семінар у Данії для представників і представниць молодіжних організацій.
Danish Youth Council у співпраці з Ukrainian-Danish Youth House приймають заявки на участь у Refind — семінарі для лідерів і лідерок молодіжних організацій та груп, який відбудеться у Данії у жовтні. Семінар охопить теми організаційного розвитку та підтримки ментального здоров’я команди. Надсилайте заявки до 25 серпня.
****
Regional Debate Camp від Klitschko Foundation
Klitschko Foundation презентує Regional Debate Camp для підлітків віком 14-19 років в рамках програми Democracy Hubs Ukraine, який реалізується спільно з The New Democracy Fund та Crossing Borders. 20 учасників з усієї України зможуть взяти участь у 6-денному освітньому таборі для підлітків. Там вони зможуть навчитись відстоювати свою позицію, аналізувати інформацію та вести дебати. Дедлайн для подачі заявок – 15 серпня
****
Екологічний кемп у Польщі від «КІПЦ Європейський клуб»
Кременчуцька ГО «Європейський клуб» шукає 5 учасників/учасниць на міжнародний обмін “Share your piece of world peace”. Подія відбуватиметься з 24-го вересня по 2 жовтня 2022 року в Кашубському регіоні Польщі. Молодь з різних країн будуть розвивати разом теми прав людини та екології, пробувати зрозуміти як людина взаємодіє з природою і як ми можемо покращити цю взаємодію для обох сторін.
****