Новини громадянського суспільства України, 8 листопада

Сьогодні Європейська комісія офіційно схвалила запуск процесу переговорів про вступ України до Європейського Союзу паголосивши, що Україна виконала більшість критеріїв, необхідних для отримання статусу кандидата в ЄС. Результати Candidate Check 5, незалежного моніторингу виконання рекомендацій ЄС, проведеного Центром «Нова Європа» у партнерстві з українськими аналітичними центрами та громадськими організаціями, також відзначають значний прогрес України на шляху до ЄС. Оскільки Україна проходить через комплексний процес реформ для того, щоб стати повноправним членом ЄС, обізнаність і залучення громадян до реформ уряду є надзвичайно важливим. Українці, які розуміють значення, цінність і переваги цих реформ, продовжуватимуть відігравати невід’ємну роль у підтримці зусиль держави щодо євроінтеграції. Щоб краще зрозуміти, наскільки українці поінформовані про реформи уряду, перегляньте наше Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення, яке надає цінну інформацію та приділяє особливу увагу не лише умовам, в яких опинилися громадяни внаслідок війни, але й гендерним особливостям цієї обізнаності.
У цьому випуску ньюзлеттера ми досліджуємо демократичний прогрес України за останні п’ять років і розповідаємо про ініціативи, що просувають Україну до європейської інтеграції. Ці зусилля не лише сприяють демократичним перетворенням, але й посилюють громадський активізм. Перегляньте також наш розділ «Що ми читаємо», щоб дізнатися більше про шлях України до ЄС. Читайте та надихайтеся з нами!

****

Звіт Global State of Democracy 2023, підготовлений Міжнародним інститутлом демократії та сприяння виборам (International IDEA), представляє глибокий огляд глобальних демократичних тенденцій, зосереджуючись на чотирьох найважливіших вимірах, які оцінюють ефективність демократії: представництва, права, верховенства права та участі. Водночас Україна знаходиться серед країн, що продемонстрували помітний прогрес за останні п’ять років. У 2022 році Україна продемонструвала прогрес у показнику «Участь», який вимірює, наскільки активно громадяни були залучені до демократичних процесів між виборами та під час них. Рейтинг України підвищився до 73 у 2022 році з 86 у 2021 році та 109 у 2017 році. Крім того, Україна покращила свій показник у категорії верховенства права, яка оцінює незалежність судової системи, доброчесність публічних управлінців, правоохоронних органів та захист громадян від політичного насильства. Так, рейтинг України покращився зі 31 у 2017 році та 171 у 2021 році до 112 у 2022 році. Показник «Права», який оцінює справедливість правової системи, повагу до громадянських свобод і соціальну рівність, залишився незмінним – 78 у 2022 році, що відповідає показникам 2021 та 2017 років. Тим часом показник «Представництво», який вимірює довіру до виборів, ефективність законодавства та місцеву демократію, зазнав незначного зниження з 91 у 2021 році до 93 у 2022 році.

****

Новини громадського сектору

Вокс Україна оприлюднили аналіз прогресу України у виконанні реформ в третьому кварталі 2023 року

Україна просунулась у виконанні семи вимог Європейського Союзу для початку переговорів про вступ. Зокрема, Україна досягла прогресу в судовій реформі, а також продовжила гармонізацію національного законодавства з європейським. Згідно з аналітичним інструментом Індекс реформ, що виконується Вокс Україна, жодна реформа у третьому кварталі не змогла перетнути позначку в +2 бали, яка відділяє важливі реформи від менш значних. Водночас ОГС не зафіксувала жодної антиреформи за цей період.

Детальніше

****

Transparency International Ukraine проаналізували виконання антикорупційної складової рекомендацій ЄС

За офіційним висновком Єврокомісії Україна виконала понад 90% рекомендацій, наданих разом зі статусом кандидата минулого року. Антикорупційна складова, яка є довгостроковим пріоритетом у відносинах України із західними партнерами, також включена до цих рекомендацій. Читайте колонку Андрія Боровика, виконавчого директора Transparency International Ukraine, щоб зрозуміти, які зміни відбулися в антикорупційній сфері України, які реформи втілено та що треба покращити.  

Детальніше

****

Центр Разумкова дослідив інтерес та залученість громадян до політики 

1 листопада Центр Разумкова опублікував соціологічне опитування «Громадяни і політика: інтерес до політики, громадянська активність, політична освіта», що проводилося за підтримки Програми «Долучайся!» у вересні 2023 року. Організація опитала респондентів у трьох ключових вимірах: інтерес і компетентність у політиці, громадсько-політична активність та оцінка стану політичної освіти та потреба громадян у ній. Дані опитування допоможуть українській владі, громадським організаціям та міжнародним партнерам розвивати громадянську освіту, адаптовану до реалій війни, розв’язаної Росією, а також залучати громадян до демократичних процесів в Україні. 

Детальніше

****

Центр політико-правових реформ провів молодіжний аналітичний форум, щоб посилити молодіжний активізм в Україні

30 жовтня Центр політико-правових реформ провів аналітичний форум «Молодь у майбутньому України». Захід зібрав представників молоді, які цікавляться процесами державотворення та бачать себе активними учасниками розбудови держави. Учасники наголосили на важливості молодіжного активізму та на необхідності залучення молоді до майбутнього переговорного процесу з ЄС щодо вступу України, а саме в питаннях експертизи щодо адаптації законодавства України до законодавства ЄС. Водночас державна політика має активно розвивати молодіжну політику та залучати молодь до процесу прийняття рішень.

Детальніше

****

Партнери Програми «Долучайся!» оголошують Антикорупційну школу для активістів та журналістів

Партнери Програми «Долучайся!» Рух ЧЕСНО та Антикорупційний штаб у співпраці з Центром  досліджень фіскальної політики, Інститутом законодавчих ідей та StateWatch запрошують регіональних активістів, представників громадських організацій та журналістів-розслідувачів до участі в Антикорупційній школі. Школа проходитиме офлайн в Івано-Франківській області з 9 по 15 грудня. Навчальна програма охоплює такі теми, як моніторинг закупівель, планування розслідування, ефективна комунікація та робота з відкритими даними. Участь безкоштовна, реєстрація відкрита до 10 листопада.

Детальніше

****

Можливості

Більше можливостей! Ми опублікували оновлений конкурс грантів

Довгоочікуване! Ми раді представити оновлений та вдосконалений Конкурс грантів для громадських ініціатив. Він забезпечує ще більшу інституційну та проєктну підтримку, сприяючи посиленню участі громадян у демократичних процесах, зміцненню довіри до громадянського суспільства та просуванню України до перемоги. Ми запрошуємо вас ознайомитися з конкурсом, надсилати заявки та долучитися до нас у розбудові громадянського суспільства в Україні!

Детальніше

****

Відвідайте наш сайт, щоб дізнатися більше можливостей для підрядників та для тих, хто шукає роботу

Ми запрошуємо кваліфікованих постачальників послуг відвідати розділ закупівель на нашому сайті, щоб дізнатися про останні запити пропозицій Програми «Долучайся!» – https://bit.ly/3QYFhxv 

Запрошуємо фахівців, зацікавлених у можливостях роботи, переглянути оновлені вакансії – https://bit.ly/41mdHN5

****

Що ми читаємо

Мапування прогресу євроінтеграційних реформ в Україні

Україна досягла прогресу у впровадженні реформ, визначених Європейським Союзом, як ключових для початку переговорів про вступ, але надалі буде потрібно більше. У цьому матеріалі співзасновниця Міжнародного центру Української перемоги, членкиня правління Центру протидії корупції Олена Галушка та засновниця та директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук оцінили прогрес, якого вже досягла Україна.

Детальніше

****

На шляху до Європейської інтеграції: дослідження наявних проєктів та потреб зацікавлених сторін в Україні 

Основною метою дослідження, проведеного Ісар Єднання «На шляху до Європейської інтеграції: дослідження наявних проєктів та потреб зацікавлених сторін в Україні» є проведення комплексного аналізу наявних ініціатив і проєктів, пов’язаних з євроінтеграцією України у 2022–2023 роках, і визначення пріоритетів та потреб ключових зацікавлених сторін, залучених до процесу євроінтеграції. На основі цих даних також підготовлено рекомендації для донорських організацій щодо покращення підтримки євроінтеграційних проєктів. 

Детальніше

****