Саміт Україна-ЄС, що відбувся минулого тижня в Києві, вкотре підтвердив, що майбутнє України – в європейській родині. Прислухаючись до прагнення громадян до свободи та демократії, Україна пройшла довгий шлях, але ще більше – попереду. Щоб подолати цей складний період і досягти успіху в реформах, яких вимагає ЄС, важливо налагодити добре скоординовану співпрацю та спільну відповідальність між державою та громадянським суспільством.
У цьому випуску нашого ньюзлеттера ми розглянемо, як громадянське суспільство бачить розвиток відносин України та ЄС, прослідкуємо за останніми новинами в секторі та запропонуємо вам нові можливості для розвитку активізму. Насолоджуйтесь чтивом!
****
Чи продовжують мешканці Заходу підтримувати Україну з наближенням першої річниці повномасштабної війни? Нове дослідження Ipsos показало, що їх підтримка залишилася непохитною. У той час як більшість громадян у кожній з 28 опитаних країн погоджуються, що їхня держава повинна підтримувати інші суверенні країни, коли на них нападають (70%), вони вважають, що їхні країни повинні уникати безпосередньої участі у війні (71%). 66% погоджуються, що їхня країна повинна приймати українських біженців, а 63% кажуть, що бездіяльність спонукатиме Росію до подальших військових дій деінде. 57% респондентів вважають, що їхня країна повинна підтримувати Україну, поки російські війська не покинуть українські території.
****
Новини громадського сектору
Центр Разумкова дослідив реалії та перспективи євроінтеграції України
7 лютого Центр Разумкова презентував новий випуск журналу «Національна безпека і оборона», присвячений відносинам Україна-ЄС. Експерти проаналізували перспективи євроінтеграції та запропонували рекомендації для оптимізації цього процесу. Зі збільшенням підтримки руху до ЄС серед українців, уряд повинен виконувати відповідні рекомендації Єврокомісії. Також експерти вважають, що кандидатський статус дає реальні перспективи вступу до ЄС.
****
Верховна Рада ухвалила закон про закупівлі для ЗСУ, підготовлений у співавторстві з активістами
7 лютого Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт № 8381, підготовлений у співавторстві з Центром Протидії Корупції. Законопроєкт передбачає публікацію детальної інформації про замовника, придбаний товар в одиницях з цінами, послуги та замовлені/виконані супутні роботи. Активісти переконані, що прийняття закону – перший крок для розв’язання проблеми із закупівлями для військових, що дозволить усунути корупційні ризики.
****
Вокс Україна оцінили прогрес реформ в Україні за останній квартал 2022 року
Які ключові реформи здійснила Україна в останньому кварталі 2022 року? Дізнайтеся відповідь в останньому випуску Індексу реформ від Вокс Україна, присвяченому гармонізації українського та європейського законодавства. За останній квартал 2022 року в Україні було прийнято 51 законодавчу зміну, яку експерти оцінили переважно позитивно. Багато з них є результатом Угоди про асоціацію між Україною та ЄС або нещодавніх зобов’язань, виконання яких розблокує переговори про членство.
****
ОГС наполягають на «зеленому» підході до відновлення України
30 січня представники Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства оприлюднили аналітичний документ в рамках ініціативи «Зелене відновлення: відбудова заради кращого майбутнього». Документ аналізує екологічну складову повоєнного відновлення України та закликає інтегрувати екологічний підхід у всі сфери державної політики. Дослідження також наголошує на необхідності для уряду розробити чіткі рамки для прозорого та підзвітного фінансування екологічних проектів.
****
Міжнародний центр перемоги України обговорив виклики для міжнародної підтримки України
Чи допоможе Японія, очоливши G7, збільшити підтримку світових лідерів для України? Як Україна і Тайвань разом можуть протистояти авторитаризму? Ці питання Міжнародний центр перемоги України (ICUV) обговорив під час пресбрифінгу «Виклики для України за кордоном: як США, ЄС та Азія допомагають Україні та що їм заважає». Активісти розповіли про досвід адвокації в Тайвані, Південній Кореї та Японії та пояснили, чому Україна повинна нарощувати співпрацю з цими країнами.
****
Фонд громади міста Херсон «Захист» отримав нагороду «Компас благодійності України»
27 січня Фонд громади міста Херсон «Захист» отримав максимальні п’ять зірок у національному рейтингу «Компас благодійності України», запровадженому Асоціацією благодійників України у 2022 році, щоб відзначити прозорість, підзвітність та ефективність організацій, що надають гуманітарну допомогу.
****
Можливості
Більше вакансій: Програма «Долучайся!» шукає кваліфікованих фахівців
Оновили перелік вакансій на сайті Програми «Долучайся!». Серед нових можливостей – старший радник/ця зі стратегічних комунікацій, асистент/ка з грантів та контрактів та програмний менеджер/ка з інклюзії. Тисніть на посилання, щоб ознайомитися з актуальними можливостями та не вагайтесь подаватися! Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті в розділі «гранти та конкурси».
****
IREX запрошує на презентацію посібника із громадянської освіти
23 лютого IREX презентує посібник із громадянської освіти, а також обговорить набутий досвід та виклики молодіжної роботи в умовах війни. До участі запрошено представників молодіжних рад та організацій, активісти та волонтери, молоді лідери, представники влади та міжнародних партнерів. Заповніть реєстраційну форму до 16 лютого, щоб взяти участь.
****
Стипендіальна програма ім. Лейна Кіркланда оголошує відкритий конкурс
Фонд «Лідери змін» оголошує конкурс на участь в стипендіальній програмі ім. Лейна Кіркланда на 2023-2024 академічний рік. Програма підтримує молодих, цілеспрямованих та активних громадян та передбачає два семестри навчання в одному з польських університетів, а також двотижневе стажування. Стипендія надаватиметься молодим лідерам і фахівцям, зацікавленим у розвитку демократії, ринкової економіки та громадянського суспільства в своїх країнах. Заявки приймаються до 1 березня 2023 року.
****
Що ми читаємо
Як Європа підтримувала демократію у 2022
У 2022 році захист демократії став особливо актуальним для Євросоюзу, а новий геополітичний контекст змусив Європу адаптувати свою політику. Щорічний аналітичний огляд від European Democracy Hub досліджує, як Європа намагалася захистити демократію у 2022 році. В огляді аналізується політика, стратегії та ініціативи на рівні Європейського Союзу, його держав-членів і європейських країн, що не входять до ЄС, але активно підтримують демократію (Норвегія, Швейцарія та Велика Британія).
****