Цього тижня у Сполучених Штатах розпочинають Саміт за демократію, щоб створити єдиний фронт проти авторитаризму та відстояти демократичні цінності. Окремо важливо пам’ятати про роль, яку відіграє громадянське суспільство у цьому процесі та його вплив на збереження й зміцнення демократичних принципів як в Україні, так і в усьому світі.
У цьому випуску нашого ньюзлеттера ми заохочуємо вас прочитати нашу статтю про виклики для місцевих ініціатив у боротьбі з корупцією та на шляху до демократичного оновлення. Ми також поділимось останніми новинами від представників громадянського суспільства, які невпинно працюють над розбудовою демократії, підтримують жертв війни та забезпечують прозорість, підзвітність та верховенство права. Крім того, не пропустіть наші вакансії та оновлений грантовий конкурс для громадських організацій.
****
Щорічний звіт «Індекс демократії» 2022 від видання The Economist стверджує, що лише 8% населення світу живе в умовах «повної демократії». Україна, яка посіла 86 місце зі 167, належить до «гібридного режиму». На фоні повномасштабної війни, рейтинг України в Індексі знизився порівняно з 2021 роком з 5,57 до 5,42 балів. Проте, не зважаючи на загальний спад, Україна продемонструвала покращення в трьох категоріях з п’яти – функціонуванні влади, політичної участі та політичної культури.
****
Посилення голосу низових ініціатив у боротьбі з корупцією та на шляху до демократичного оновлення
У кінці грудня 2022 року у США відбулася 20-та Міжнародна антикорупційна конференція, яку спільно організували уряд США та Transparency International. Окрім демонстрації політичної волі, захід мав на меті залучити організації громадянського суспільства та окремих активістів до активної боротьби з корупцією. Які питання заслуговують більше уваги на майбутніх міжнародних зібраннях і як переконатися, що всі стейкохолдери, що просувають демократію, винесуть уроки минулого в майбутнє, – читайте у матеріалі.
****
Новини громадського сектору
Центр спільних дій дослідив громадянське суспільство під час війни
28 березня Центр спільних дій оприлюднив дослідження громадських ініціатив, які виникли після 24 лютого 2022 року. Дослідження аналізує, які напрями волонтерства були найпопулярнішими серед громадських ініціатив, із ким вони найактивніше співпрацювали, чому частина припинила свою діяльність, які формати ініціатив у результаті виявилися найбільш дієвими, та інші. Також ці дані дозволяють зрозуміти, як низовий громадський рух став активним, організованим та масовим.
****
Transparency International Ukraine проаналізували Державну антикорупційну програму
На початку березня уряд ухвалив Державну антикорупційну програму (ДАП), важливу для втілення Антикорупційної стратегії України на 2021-2025 роки. ДАП спрямована на зменшення поширеності корупції, захист викривачів, забезпечення відповідальності за корупцію, справедливий суд тощо. Transparency International Ukraine відіграли важливу роль в прийнятті документа, надавши низку цінних експертних рекомендацій. Ознайомтеся з юридичним аналізом, щоб дізнатися більше про програму, а також про те, які рекомендації ОГС були враховані.
****
Рух ЧЕСНО проаналізував відкритість міських та обласних рад
27 березня Рух ЧЕСНО опублікував комплексний аналіз рівня прозорості міських та обласних рад України за друге півріччя 2022 року з огляду на виклики, спричинені пандемією та війною. Результати аналізу вказують, що деякі інституції досі не забезпечують громадянам доступ до інформації, що перешкоджає їхньому впливу на прийняття рішень. Найменш прозорою є Полтавська міська та обласна ради, а найбільш відкритими – Дніпропетровська, Рівненська та Тернопільська міськради.
****
SavED опублікували звіт про зусилля, спрямовані на відбудову шкіл, що постраждали від війни
Команда SavED поділилася звітом про результат своєї роботи за зиму 2022-2023. Спільно з партнерами, організація облаштувала 20 Пунктів незламності у школах, ремонтувала шкільні укриття у прикордонних селах та класи школи №20 Чернігова, започаткувала грантову програму для підлітків, налагодила співпрацю з фінськими освітянами, розпочала створення 5 освітніх центрів у Миколаєві. Тисніть на посилання, щоб дізнатися більше результатів.
****
EdCamp Ukraine запустили навчальний курс про мінну безпеку
Курс «Учительству про мінну безпеку: навчитися та навчити інших», який створили EdCamp Ukraine, пропонує базові знання про види вибухонебезпечних предметів, те, як розпізнавати забруднені мінами місця, а також навчає дорослих та дітей правил безпечної поведінки. Реєстрація триває до 5 квітня, 2023 року.
****
Можливості
Більше вакансій: Програма «Долучайся!» шукає кваліфікованих фахівців
Дивіться перелік вакансій на сайті Програми «Долучайся!». Серед можливостей – асистент/ка з грантів та контрактів та програмний менеджер/ка з інклюзії. Тисніть на посилання та не вагайтесь подаватися або ділитися з тими, хто може зацікавитися! Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті!
****
Більше можливостей! Програма «Долучайся!» продовжує грантовий конкурс для громадянського суспільства
Ми раді повідомити, що наш конкурс грантів для ініціатив громадянського суспільства оновлено та продовжено! Ми додатково розширили підтримку для ще більшої кількості ініціатив, які вирішують невідкладні потреби українців. Тож якщо ви ще не подали заявку, ми запрошуємо вас це зробити. Зацікавлені організації зможуть надіслати заявки до 15 травня 2025 року. Щоб дізнатися більше про наш оновлений конкурс грантів, тисніть на кнопку.
****
Києво-Могилянська бізнес-школа оголошує стипендійну програму
Стипендійна програма Києво-Могилянської бізнес-школи створена для тих, хто планує реалізувати обґрунтований, соціально значущий проєкт. Вона має на меті розвиток спільноти управлінців у різних секторах діяльності: від культурних і креативних індустрій до неприбуткових організацій, які розв’язують складні гуманітарні та соціальні питання України та світу. Заявки приймаються до 15 квітня, 2023 року.
****