Новини громадянського суспільства України, 24 січня

У нашому свіжому випуску ньюзлеттера ми розповімо про важливість відповідальних партнерств для посилення громадських організацій під час війни. Ілюстративним прикладом цього є нещодавно проведена Премія «Responsibility Award»Фонду родини Богдана Гаврилишина, яка відзначає міжсекторальну співпрацю ОГС та їх вплив на громади. Серед 168 заявників організатори та журі відзначили й партнерів Програми «Долучайся!», Плато та EdCamp Ukraine, нагородивши останніх спеціальною відзнакою. Про зростання ролі громадянського суспільства свідчать і результати нашого Загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення, відображеного в інфографіці цього тижня. Також досліджуйте взаємовідносини України та ЄС в контексті відповідального партнерства в новій аналітиці від Центру Разумкова. Гортайте вниз та читайте більше!

****

З початком повномасштабної війни помітно зросло залучення громадян до ініціатив ОГС. Так, за результатами нашого Загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення, що охоплюють період з 2017 по 2023 рік, це залучення досягло максимальних 47% у третьому кварталі 2022 року та трохи знизилось до 34% у 2023 році. Тоді як до війни респонденти в основному вказували брак часу та інтересу як основні перешкоди для участі, у 2023 році спостерігаються зміни: одним з ключових факторів стає нестача знань про можливості взаємодії з ОГС, а значно менша кількість громадян повідомляють про вісутність інтересу. Так, у 2023 році лише 5% респондентів не долучались до ініціатив ОГС тому що їм це було нецікаво, порівняно з 41% у 2021 році. Водночас 21% українців вказали, що не долучалися, тому що не знають, як це зробити. 

****

Новини громадського сектору

Фонд родини Богдана Гаврилишина відзначив відповідальні партнерства ОГС Премією «Responsibility Award»

22 січня Фонд родини Богдана Гаврилишина провів церемонію нагородження трьох лауреатів премії «Responsibility Award 2023», обраних з 168 організацій. Партнер Програми «Долучайся!» Плато (Простір міського садівництва та городництва «Розсадник») увійшов до короткого списку з десяти фіналістів, а EdCamp Ukraine отримали спеціальну нагороду за винятковий освітній проект «Соціально-емоційні навички для життя у XXI столітті: спільнота відповідального вчительства». Наш колишній партнер Docudays став лауреатом у категорії «Взаємодія без кордонів: Україна до світу». Історії десяти фіналістів будуть представлені в спеціальному медіа-проєкті «The Ukrainians», який підкреслить силу та єдність українців. 

Ми також поговорили з Богданом Михальчуком, координатором Премії, щоб дізнатися більше про саму нагороду, її цінність та чому важливо відзначати громадянське суспільство під час війни. Тисніть кнопку нижче, щоб дізнатися більше. 

Детальніше

****

Кримський інститут стратегічних досліджень привертає увагу міжнародної спільноти до охорони культурної спадщини в Україні

15 січня Кримський інститут стратегічних досліджень (КІСД) взяв участь у симпозіумі в Японії на тему «Як краще захистити археологічну спадщину від наслідків війни в Україні». Під час заходу ОГС представила презентацію про вплив війни на українські музеї в регіонах, що постраждали, наголошуючи на руйнуванні та нагальній потребі в їх захисті та підтримці.

16 січня ОГС взяла участь у Міжурядовій робочій групі, організованій ЮНЕСКО, яка спеціалізується на розробці критеріїв і процедур для публічних заяв Генерального директора щодо незаконного обігу культурних об’єктів.

20 січня КІСД привернули увагу до культурної спадщини України в Гамбурзі, представивши відео під назвою «Культурна спадщина України: Спадок в облозі» та серію відеоробіт «12 міфів про Крим» з проєкту «Zincir/Ланцюг – ланки пам’яті». Ініціатива розповідає про привласнення, знищення та очорнення культурної спадщини кримських татар і українців Росією на окупованих територіях. Відео також розвінчує імперські та радянські наративи, демонструючи багату культуру кримських татар.

Детальніше

****

Українська античність запустила проєкт, що сприятиме відновленню українських громад

17 січня Українська античність оголосила про запуск нового проєкту під назвою «Якісна аналітика – ефективне відновлення». Метою проєкту є удосконалення методики збору та систематизації інформації щодо стану спроможності й потреб громад. Ці дані будуть використані при розробці документів, що регулюватимуть стратегічний розвиток та відновлення регіонів України. Наразі близько 100 експертів вже розпочали розробку методологій та анкет, які охоплюють такі сфери, як соціальна політика, реінтеграція, повернення ВПО, безпека, культура, освіта, навколишнє середовище, охорона здоров’я тощо.

Детальніше

****

Партнери Програми «Долучайся!» долучилися до медіамережі, що розповідатиме про відновлення

22 січня розпочала роботу мережа «Вікно Відновлення», співзасновниками якої є наші партнери Вокс України та Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва. Організації об’єдналися з іншими медіа та аналітичними платформами, щоб разом розповідати про відновлення постраждалих регіонів України на єдиному майданчику. Також ініціатива об’єднуватиме стейкхолдерів навколо теми відновлення, сприятиме прозорості та запобігатиме корупції. Заповніть форму, щоб долучитися.

Детальніше

****

Можливості

Дивіться наш конкурс грантів для ОГС

Ми раді представити оновлений та вдосконалений Конкурс грантів для громадських ініціатив. Він забезпечує ще більшу інституційну та проєктну підтримку, сприяючи посиленню участі громадян у демократичних процесах, зміцненню довіри до громадянського суспільства та просуванню України до перемоги. Ми запрошуємо вас ознайомитися з конкурсом, надсилати заявки та долучитися до нас у розбудові громадянського суспільства в Україні!

Детальніше

****

Долучайтесь! Ще більше вакансій та інших можливостей на нашому сайті

Ми запрошуємо кваліфікованих постачальників послуг відвідати розділ закупівель на нашому сайті, щоб дізнатися про останні запити пропозицій Програми «Долучайся!» – https://bit.ly/3QYFhxv 

Запрошуємо фахівців, які шукають роботу, переглянути наші вакансії – https://bit.ly/41mdHN5

****

Що ми читаємо

Розширення ЄС з урахуванням нових реалій: український напрям

15 січня Центр Разумкова оприлюднив аналітичну статтю до книги «Розширення та майбутнє Європи: погляди зі столиць», виданої Асоціацією транс’європейських політичних досліджень (TEPSA). У книзі представлено думки та оцінки понад 40 авторів – експертів з країн ЄС та сусідніх держав. Стаття під назвою «Розширення ЄС з урахуванням нових реалій: український напрямок» висвітлює перспективи розвитку партнерства між Києвом і Брюсселем на тлі викликів широкомасштабної війни. Вона окреслює ключові аспекти співпраці Україна-ЄС, зокрема запровадження «європейського ленд-лізу» для всебічної військової підтримки, інтеграцію до європейських ринків через лібералізацію торгівлі та спільні проєкти, прискорений запуск промислового безвізу, що передбачає спрощення безвізових процедур у сферах енергетики, торгівлі, митниці та транспорту, участь в програмі «Цифрова Європа» та цільових програмах економічного відновлення.

Детальніше

****