Боротьба з корупцією – це складний і багатогранний процес, який потребує взаємодії держави та її громадян. Сьогодні, коли Україна протистоїть агресору, щоб відстояти свою свободу та демократію, ця синергія є особливо важливою. Існує багато способів, як громадяни можуть долучитися до цієї боротьби: тримати корупцію під наглядом, повідомляти про корупційні злочини та вимагати за них відповідного покарання. Але в першу чергу, все починається з рішучих намірів та прагнення будувати краще майбутнє.
У цьому випуску нашого ньюзлеттера ми дослідимо, як українці сприймають корупцію та чи готові вони їй протистояти. За доброю традицією ми також розповімо про останні новини та можливості для громадянського суспільства України. Долучайтесь!
****
Сьогодні не можна недооцінювати участь громадян у боротьбі з корупцією. Водночас необхідною передумовою до рішучих дій є нульова толерантність до корупційних практик. Як українці змінили своє ставлення до корупції у 2022 році? Дані нашого Загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення вказують, що частка тих, хто вважає, що корупцію неможливо виправдати, зросла з 40% у 2021 до 64% у 2022 році. Більше українців повідомляють, що вони готові приєднатися до колективних протестів проти корупціонерів на національному та місцевому рівні (78% у 2022 році та 40% у 2021 році; 81% та 42% відповідно). Готовність повідомляти про випадки корупції зросла до 84% з 44% у вересні 2021 року. Дізнайтеся більше у нашому графіку тижня!
****
Програма «Долучайся!» та НАЗК закликають студентів впроваджувати практики доброчесності
Якісна освіта – інвестиція в майбутнє нашої країни. Тому, коли вступили до універу – складайте іспити чесно, а якщо від вас вимагають хабарі – обов’язково звертайтеся до антикорупційних уповноважених. Творіть країну, де хочеться чесно жити, любити й працювати. Дізнайтеся більше про те, як впроваджувати доброчесні практики на сайті study.nazk.gov.ua та слідкуйте за корисними підказками у соцмережах за хештегом #
****
Активісти закликають доброчесних професіоналів взяти участь у конкурсі з обрання керівника НАБУ
16 листопада розпочався прийом документів на конкурс з обрання директора Національного антикорупційного бюро (НАБУ). У кандидатів буде три тижні (21 день) від публікації оголошення, щоб зібрати й надіслати необхідні документи електронною поштою. Transparency International Україна підготували матеріал, у якому розповіли про основні вимоги, умови, обмеження та етапи конкурсу. ОГС закликають компетентних професіоналів брати участь у конкурсі та очікують, що комісія в адекватні терміни знайде професійного, аполітичного та доброчесного лідера для НАБУ.
****
Громадські активісти адвокують підтримку Україну на Міжнародному безпековому форумі у Галіфаксі
18-20 листопада лідерка Мережі захисту національних інтересів «АНТС» та виконавча директорка Центру протидії корупції взяли участь в Міжнародному безпековому форумі, який відбувся в канадському Галіфаксі. Активістки провели зустрічі з Міністром оборони США Ллойдом Остіном, міністрами оборони Швеції та Канади, представниками Конгресу та Бундестагу. У центрі уваги цьогорічного заходу – безпекова ситуація в Україні, потреби нашої держави для подальшого протистояння російській агресії та захист демократії у світі.
****
Центр спільних дій проаналізував
16 листопада Верховна Рада України ухвалила законопроєкти №8076 та №7492, що з 1 січня звільняють від оподаткування волонтерську допомогу. Хоча закон поширюється лише на осіб, які є у Реєстрі волонтерів, порядок включення до цього реєстру буде спрощено. Тисніть на посилання, щоб дізнатися, що змінить ухвалення закон в аналізі Центру спільних дій.
****
Організації громадянського суспільства закликають реалізувати Зелений план Маршалла для України
11 листопада представники мережі United4Ukraine підписали спільну заяву, в якій запропонували бачення нового Зеленого плану Маршалла для України. Ключовими стратегічними сферами Плану є надання екстреної допомоги, відновлення критичної інфраструктури та постраждалих міст; економічна інтеграція та підготовка до членства в ЄС; декарбонізація економіки; енергетичний перехід та інтеграція в європейські енергетичні ринки; поступове припинення імпорту викопного палива до Європи та заміна його зеленою енергією з України; створення можливостей працевлаштування як для України, так і для країн-членів ЄС.
****
Рух ЧЕСНО закликає позбавити повноважень депутатів від проросійських партій
За 9 місяців повномасштабної війни Верховний Суд заборонив 12 проросійських партій. Але представники цих партій, які мають представницькі мандати на місцевому і національному рівні, залишилися з повноваженнями, які в них були до 24 лютого 2022 року. Щоб убезпечити політичну систему України від впливу проросійських політків, Рух Чесно та громадські активісти оприлюднили заяву, в якій закликають напрацювати єдину політику щодо депутатів від проросійських партій у місцевих радах та в Верховній Раді.
****
Українська академія лідерства запрошує до участі в інтенсиві для відбудови Херсону
«ХерсонМрії» – інтенсивна програма від Українсько-данського молодіжного дому та Української академії лідерства. Протягом місяця учасники будуть вчитися створювати інклюзивні проєкти, знаходити однодумців та зможуть отримати підтримку для власної ініціативи у рідному місті. До участі запрошується молодь віком 16-20 років з Херсона чи області. Заявки приймаються до 25 листопада.
****
Чорноморський фонд регіонального співробітництва оголошує конкурс грантів для підтримки активістів громадянського суспільства
У відповідь на безпекові та гуманітарні виклики, спричинені війною Росії в Україні, Чорноморський фонд регіонального співробітництва (BST) запускає новий конкурс проєктних пропозицій для підтримки активістів громадянського суспільства в Чорноморському регіоні. Цей конкурс є частиною проєкту «Зміцнення регіональних зв’язків та обмін змінами в ширшому Чорноморському регіоні». Програма спрямована на підтримку груп громадянського суспільства, незалежних медіа та журналістів і журналісток із країн Чорноморського регіону та нових держав-членів ЄС. Проєктні пропозиції необхідно надсилати до 1 грудня 2022 року.
****
Антикорупційна ініціатива ЄС оголошує конкурс на підтримку проєктів громадянського суспільства
Метою цього конкурсу проєкт громадських організацій є підтримка стратегічних та інноваційних проєктних ініціатив громадянського суспільства України, журналістів-розслідувачів і бізнес-мереж, які сприятимуть досягненню конкретних та вимірюваних результатів в одній або кількох із таких сфер, як забезпечення прозорого та ефективного процесу реконструкції України, підтримка подальшого впровадження антикорупційних реформ, моніторинг роботи з повернення, конфіскації та управління активів тощо. Кінцевий термін подання пропозицій – 16 грудня 2022 року.
****
Що ми читаємо: Експорт корупції 2022: Оцінка виконання Конвенції ОЕСР проти хабарництва
Підкуп іноземних посадових осіб міжнародними компаніями дозволяє їм отримати незаконні прибутки, проте призводить до величезних втрат та наслідків для всього світу. Міжнародне хабарництво відводить ресурси та підриває демократію та верховенство права. Звіт Transparency International Експорт корупції 2022 оцінює, як борються з міжнародним хабарництвом у 43 із 44 держав, які підписали Конвенцію Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) щодо боротьби з хабарництвом, а також у Китаї, Гонконзі, Індії та Сінгапурі. Звіт також аналізує недоліки в законодавстві та системах правосуддя, а також прогрес у їх усуненні.
****