Новини громадянського суспільства України, 22 листопада

Вчора в Україні вшанували десяту річницю Революції Гідності. Цього дня український народ об’єднався, щоб ствердити свою відданість демократії та європейським цінностям, а також захистити свої права і свободи. Сьогодні українські захисники та захисниці продовжують боротьбу за ці цінності, в той час як громадянське суспільство лишається надійною опорою у відстоюванні права на членство в Європейському Союзі та НАТО, а також у захисті демократії та верховенства права.

У цьому випуску ньюзлеттера ми простежимо чи змінилося ставлення українців до політики та чи бажають вони покращувати свої знання, щоб ефективно користуватися конституційними правами і свободами. Ми також розповімо останні новини наших партнерів, які продовжують підтримувати громадян України та відстоювати європейські цінності, а також запропонуємо наш грант, відкриті вакансії та можливості закупівель. Читайте і дізнавайтеся більше!

****

За результатом опитування Центру Разумкова, було виявлено значні зміни в політичній активності та компетентності українців у 2023 році. Так, інтерес громадян до політики зріс з 55% у 2019 році до 62% у 2023 році. Відсоток українців, які переконані, що громадяни повинні мати необхідний мінімум знань про політичну систему і політику в цілому, щоб ефективно користуватися своїми конституційними правами та свободами, також зріс до 82% у 2023 році порівняно з 79% у 2019 році. Крім того, серед громадян зросло бажання брати участь у безкоштовних програмах політичної освіти (31% у 2023 році проти 19% у 2019 році) та об’єднуватися з іншими у громадські організації для захисту своїх прав та інтересів (44% у 2023 році, порівняно з 30% у 2019 році).

****

Новини громадського сектору

Громадські організації вітають ухвалення законопроєктів про посилення антикорупційних органів, рекомендованих Єврокомісією 

21 листопада Верховна Рада підтримала у першому читанні три законопроєкти, ухвалення яких рекомендувала Єврокомісія для початку переговорів про вступ до ЄС. Зокрема, нардепи проголосували за збільшення штату Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) із 700 до 1000 працівників, дозвіл Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК) перевіряти активи та майно, набуте до обов’язку подавати декларації та посилення незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Transparency International Ukraine вітає прийняття цих ініціатив, адже вони відповідають рекомендаціям Єврокомісії перед початком перемовин про вступ України до ЄС. 

Детальніше

****

Фонд «Демократичні ініціативи» презентував дослідження соціально-економічних проблем на Чернігівщині та Сумщині

16 листопада Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва (ДІФ) презентував опитування громадської думки щодо соціально-економічних та суспільно-політичних вимірів у Чернігівській та Сумській областях. Опитування, проведене ДІФ спільно з Центром Разумкова у вересні 2023 року, охопило 511 респондентів із цих регіонів. Воно досліджує найактуальніші проблеми та виклики громадян, чинники національної безпеки, оцінку роботи влади тощо.

Детальніше

****

Кримський інститут стратегічних досліджень підвищує міжнародну обізнаність про охорону культурної спадщини України

17 листопада Ельміра Аблялімова, проєктна менеджерка Кримського інституту стратегічних досліджень, взяла участь у симпозіумі «Українські музеї під час війни: концептуальні, історичні та правові перспективи», організованому Центром Балтійських та Східноєвропейських досліджень (CBEES). Пані Аблялімова представила дослідження щодо стану музеїв на тимчасово окупованих територіях України на прикладі Ханського палацу у Бахчисараї (Крим), Могили Лисівської (Запорізька область) та античного городища Акра (Крим). Вона також звернула увагу на культурні аспекти спадщини кримських татар, а також зусилля української громади з документації та захисту культурної спадщини під час війни.

Детальніше

****

Smart Osvita усуває освітні прогалини для дітей, які постраждали від війни 

Проєкт «Вчися вухами» від Smart Osvita пропонує безкоштовні аудіоуроки з української мови, літератури, історії та громадянської освіти для учнів 7-11 класів. Створена для того, щоб допомогти дітям оговтатися після перерв у навчанні, спричинених війною, ініціатива є особливо корисною для дітей, що навчаються в школах за кордоном з обмеженим доступом до українських предметів. Проєкт передбачає створення 315 уроків, 224 в яких вже можна переглянути на сайті. 

Детальніше

****

Можливості

Більше можливостей! Ми опублікували оновлений конкурс грантів

Ми раді представити оновлений та вдосконалений Конкурс грантів для громадських ініціатив. Він забезпечує ще більшу інституційну та проєктну підтримку, сприяючи посиленню участі громадян у демократичних процесах, зміцненню довіри до громадянського суспільства та просуванню України до перемоги. Ми запрошуємо вас ознайомитися з конкурсом, надсилати заявки та долучитися до нас у розбудові громадянського суспільства в Україні!

Детальніше

****

Відвідайте наш сайт, щоб дізнатися більше можливостей для підрядників та для тих, хто шукає роботу

Ми запрошуємо кваліфікованих постачальників послуг відвідати розділ закупівель на нашому сайті, щоб дізнатися про останні запити пропозицій Програми «Долучайся!» – https://bit.ly/3QYFhxv 

Запрошуємо фахівців, зацікавлених у можливостях роботи, оновлені вакансії – https://bit.ly/41mdHN5

****

Що ми дивимось

Звичайні люди, які роблять надзвичайні речі в Україні

Як захистити свободу та гідність людей від авторитаризму, коли «закон війни» більше не діє? В часи окупації агресором територій України, це питання щоденно постає перед правозахисницею, нобелівською лауреаткою та очільницею партнера Програми «Долучайся!» Центру громадянських свобод Олександрою Матвійчук. Дивіться виступ на конференції TED, де Олександра викриває провали міжнародної системи миру та безпеки, підкреслює можливості звичайних людей у надзвичайні часи та закликає нас зайняти активну позицію в боротьбі за свободу.

Дивитися

****