Вже понад два роки Україна протистоїть повномасштабному вторгненню. Не зважаючи на нові виклики, громадянське суспільство продовжує шлях до становлення демократії, подолання корупції та адвокування безпеки на міжнародній арені. У цьому випуску ми простежимо, як вплинула війна на становлення демократії в Україні. Також ви дізнаєтесь про виклики, з якими стикаються активісти, залучення молодь до відбудови, а також про інші ініціативи наших партнерів. Читайте з нами та першими дізнайтесь останні новини громадянського суспільства України!
****
За результатами дослідження «Країни перехідного періоду 2024» від правозахисної організації Freedom House, у 2023 році Україна підвищила показник демократії до 3,43 бала з можливих семи, попри повномасштабну війну. До прикладу, у 2021 та 2022 роках цей показник становив 3,36 із семи.
Хоча спостерігається 20-річний занепад рівня демократії в Центральній Європі та Центральній Азії, Україна увійшла до п’ятірки «перехідних» країн, які за останній рік підвищили свій рівень демократії. Дослідники вважають, що цей зріст є результатом прогресу уряду у створенні судових та антикорупційних інституцій, а також активного розслідування випадків хабарництва, в тому числі й в армії.
****
Новини громадянського суспільства
ОГС заявляють про тиск на активістів та журналістів-розслідувачів
12 квітня громадські організацій оприлюднили заяву стосовно тиску на активістів. Заява стала реакцією на обшуки, проведені Службою безпеки України та Державним бюро розслідувань у голови правління Харківського антикорупційного центру (ХАЦ). На підставі інформації з СБУ, проти Дмитра Булаха розпочали розслідування у справі про нібито зловживання під час зарахування на військову службу. Подібні інциденти стались також і з іншими активістами та журналістами-розслідувачами. Активісти закликали Президента публічно засудити ці переслідування, а правоохоронні органи – їх припинити, оскільки це підриває репутацію України та підсилює російську пропаганду.
****
Платформа публічної дипломатії залучає молодь до відновлення України
12-13 квітня у Києві відбувся форум Reconnect, організований Платформою публічної дипломатії за підтримки програми «Долучайся!» для молодих активістів переважно зі східних областей України.
Учасники форуму обговорили залучення молоді до відновлення України, а також використання цифрових технологій для розвитку громад.
****
Міжнародний центр української перемоги адвокатує безпеку України на міжнародних конференціях
Міжнародний центр української перемоги продовжує адвокаційний тур європейськими столицями на підтримку посилення безпекових гарантій для України.
З 14 по 19 квітня представники організації відвідають Софію, щоб взяти участь у Чорноморській безпековій конференції, де обговорюватимуть існуючі виклики та сталий розвиток держав.
З 18 по 19 квітня команда візьме участь у Міжнародному форумі GMF у Брюсселі, де світові лідери, політики та експерти обговорять найактуальніші глобальні виклики.
****
Центр протидії корупції відновлює проект «Серпом по рейтингу»
9 квітня Центр протидії корупції (ЦПК) відновлює роботу онлайн-краудфандингової платформи, що висвітлюватиме випадки корупції серед політичних партій та депутатів Верховної Ради. З 2018 по 2021 рік ЦПК зібрав понад 1,2 мільйони гривень, що дозволило організації провести 365 кампаній із загальним охопленням майже 17 мільйонів користувачів в Україні.
****
Можливості
Кар’єрні можливості у програмі «Долучайся!»
Запрошуємо фахівців, які шукають роботу, переглянути вакансії в ENGAGE
- Програмний асистент: https://bit.ly/3xObccv
- Старший/-а програмний/-а менеджер/-ка з питань мистецтва і культури: https://bit.ly/3PDZEiq
- Дослідник/-ця: https://bit.ly/49wy4Lh
- Асистента/ку адміністратора: https://bit.ly/3T2KJza
- HR-менеджер/-ка: https://bit.ly/4bGl9IB
- Фахівця/чиню із закупівель: https://bit.ly/3v9ash8
- Фінансового фахівця/чиню https://bit.ly/3V8qvqa
- Програмний/-а менеджер/-ка з реформ та адвокації: https://bit.ly/3P5GgdG
- Фахівець/-чиня з грантів та контрактів: https://bit.ly/3HYSKzK
****
Що ми читаємо?
«Країни перехідного періоду 2024»: звіт Freedom house оцінює рівень демократії в регіоні
Аналітики Freedom House у щорічному звіті «Країни перехідного періоду» відображають тенденцію зниження рівня демократії протягом 20-го року поспіль у регіоні, що простягається від Центральної Європи до Центральної Азії. Серед причин автори звіту відзначають спроби Росії зруйнувати Україну, а також дії Азербайджану в Нагірному Карабасі. Ці та інші чинники призвели до поділу в регіоні між тими, хто приймає демократичний вектор розвитку, та тими, хто категорично відкидає його.
Дослідники також стверджують, що демократичні уряди мають бути готові вкладати значно більше у військову готовність та забезпечення України необхідною зброєю для перемоги над Росією. В іншому випадку, регіон продовжить негативну тенденцію у розбудові демократії, а боротьба з авторитарною експансією стане складнішою та матиме вищу ціну для всього світу.