Новини громадянського суспільства України, 11 жовтня

Минулого тижня ми взяли участь у Lviv BookForum – події, що об’єднала не лише поціновувачів книг, але й залучила громадян та громадські організації до обговорення суспільно важливих тем. Для нас цей захід став особливо важливим, адже він надав нам та нашим партнерам можливість вкотре наголосити на важливості збереження української культурної спадщини та участі громадян у відбудові України.
У цьому випуску ми дослідимо, як українці сприймають свою роль у відбудові, проаналізувавши гендерні розбіжності. Ми також поділимось цінними висновками панельних дискусій з Форуму і розкажемо про останні новини наших партнерів. Приєднуйтесь до нас та дізнайтеся більше!

****

Жінки демонструють більшу готовність долучатися до процесів відновлення порівняно з чоловіками. Згідно з дашбордом, розробленим Центром розвитку інновацій (ЦРІ), 66% жінок хотіли б брати участь в заходах, пов’язаних з проєктами відновлення, порівняно з 52% чоловіків. Крім того, 59% жінок хотіли б бути залученими до відновлення через інформування про його перебіг за допомогою онлайн-інструментів та ознайомлення з детальною інформацією про проекти відновлення (54%), чоловіки – 48% та 43% відповідно. Так само жінки більш охочі долучатися на етапах відбудови – громадських обговореннях проєктів відбудови, їх плануванні та загальному контролі за реалізацією (жінки – 46%, 30% та 30% порівняно з 36%, 25%, і 24% чоловіків відповідно).

****

Новини громадського сектору

Програма «Долучайся!» підтримала Lviv BookForum

5-8 жовтня Програма «Долучайся!» взяла участь у Lviv Book Forum, де провела дві панельні дискусії, присвячені збереженню культурної спадщини та залученню громадян до відбудови.

Ми виділили ключові висновки дискусій, що наголошують на важливості охорони культурної спадщини та на тому, як громадяни України можуть впливати на відбудову їх громади, міста та країни.

#ДійЗадляСпадщини 

  • Мова, традиції й культура є доказами права етнічної групи на самобутність й автономію, навіть перед лицем репресій і спроб асиміляції;
  • Культурна спадщина формує колективну свідомість та ідентичність, а також є ефективним інструментом протидії маніпуляціям і пропаганді Кремля;
  • Культурна спадщина – це інструмент захисту самобутності, збереження цінностей, посилення національної єдності й відстоювання суверенітету;
  • Культурна спадщина є важливим інструментом міжнародної дипломатії, формування позитивного іміджу України закордоном;
  • Культурна спадщина є наріжним каменем європейської інтеграціїї.

«Як українці можуть брати участь в питаннях відбудови України»

  • Залучення громадян і бізнесу до проєктів відбудови має важливе значення для успіху та подальшого прогресу цього процесу;
  • Громадський нагляд і використання електронних інструментів, таких як голосування та обговорення, є перспективними способами залучення громадян;
  • Громадський тиск, у тому числі через ЗМІ, є хорошим інструментом впливу громадян на процес відбудови;
  • Публічне оприлюднення даних, що не становлять державної таємниці, має вирішальне значення для прозорої та послідовної відбудови.

 

****

Transparency International Ukraine проаналізували ризики та переваги Національного фонду відновлення

Проєкт бюджету на 2024 рік визначає пріоритетні витрати на оборону та передбачає зростання видатків на соціальне забезпечення та центральні органи влади. Національний фонд відновлення, запропонований як частина бюджету, спрямований на вирішення потреб об’єктів критичної інфраструктури та житлового фонду. Однак існують й потенційні ризики, зокрема нецільове використання коштів та виключення певних видатків з пріоритезації. Читайте матеріал нашого партнера Transparency International Ukraine, щоб дізнатися про переваги та ризики цієї ініціативи.

Детальніше

****

Міжнародний центр української перемоги закликав посилити міжнародну підтримку України на Варшавському безпековому форумі

3-4 жовтня Міжнародний центр української перемоги (ICUV) взяв участь у Варшавському безпековому форумі – провідній європейській платформі трансатлантичної співпраці, спрямованій на вирішення викликів у сфері безпеки. Під час Форуму ICUV підкреслив нагальну потребу в ефективному механізмі для конфіскації активів Росії, проведенню розслідувань воєнних злочинів та створенню трибуналів. ОГС також обговорила вибори в Україні під час війни, євроінтеграцію, членство в НАТО, майбутній курс Росії після Путіна, виклики, пов’язані з ядерною та енергетичною безпекою, а також представила міжнародну адвокаційну кампанію #MakeRussiaPay.

Детальніше

****

Всеукраїнська асоціація музичних подій поділилися результатами співпраці з європейськими музичними фестивалями

Протягом літа 2023 року Всеукраїнська асоціація музичних подій (UAME) співпрацювала з 22 європейськими музичними фестивалями та зібрала майже 70 000 доларів США на гуманітарну допомогу через ініціативу Music Saves UA. Також ОГС популяризувала Україну та підвищувала обізнаність про війну, розв’язану Росією.

5 жовтня Music Saves UA було відзначено нагородою в номінації Sustainability / Empowerment на щорічній церемонії Gunda, яку проводить німецький фестиваль Nürnberg Pop. Разом із нагородою ОГС отримала 1000 євро, які спрямує на гуманітарну допомогу.

Детальніше

****

Можливості

Ми запускаємо оновлений конкурс грантів

Оскільки Програма «Долучайся!» продовжує зростати разом із громадянським суспільством України, ми підготували запуск оновленого Конкурсу грантів для громадських ініціатив, що запропонує ще більшу інституційну та проєктну підтримку. Слідкуйте за нашим сайтом, щоб не пропустити!

Запрошуємо фахівців, зацікавлених у можливостях роботи, переглянути оновлені вакансії – https://bit.ly/41mdHN5

****

Chatham House запрошує до цифрової дискусії про відбудову

Chatham House запрошує онлайн взяти участь в дискусії на платформі Polis щодо залучення громадян, громадських організацій та місцевих громад до відновлення України. Для участі необхідно проголосувати за позиції, вказані на сторінці дискусії та додати особисті пропозиції. Поспішіть долучитися, дискусія триватиме до 13 жовтня.

Детальніше

****

Грантова програма Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» оголосив грантовий конкурс для зміцнення місцевого самоврядування в Україні, підтримки децентралізації та посилення залучення громадян в процеси врядування. Концепції можна надсилати протягом року – комітет оцінюватиме отримані заявки щомісяця. Перший раунд оцінювання відбудеться 31 жовтня 2023 року.

Детальніше

****

Що ми читаємо

Громадянське суспільство у відбудові України

Громадянське суспільство України є одним з найбільш динамічних у світі. Протягом десятиліття, що минуло з початку Революції Гідності, воно контролювало дії уряду, водночас співпрацюючи з владою для створення провідних світових інструментів прозорого та підзвітного управління. Читайте аналітичний звіт, підготовлений коаліцією Rise Ukraine, щоб дізнатися більше про українське громадянське суспільство та його роль у забезпеченні прозорої та підзвітної відбудови.

Детальніше

****