Щотижня ми спостерігаємо за надихаючими зусиллями українських громадських організацій, які невпинно працюють над зміцненням демократії та просуванням сталого розвитку в Україні. Суспільство стало найбільш пильним спостерігачем, який швидко реагує на ризики та бере активну участь у реформах.
У цьому випуску ми розповімо про те, як громадянське суспільство моніторить діяльність Вищого антикорупційного суду, ефективність Національної стратегії доходів та бере участь у відбудові Харкова.
Читайте далі, щоб залишатися в курсі найважливіших подій і досягнень громадянського суспільства!
Попри постійну небезпеку та тривалі бойові дії, більшість українців налаштовані на боротьбу стільки, скільки буде потрібно – про це розповіли 63% респондентів нещодавнього опитування Київського інституту соціології. Також 15% відповіли, що вони готові потерпіти до завершення війни хіба декілька місяців, 4% – 6 місяців, і 6% назвали термін в 1 рік. Соціологи також відзначають, що в гендерному розрізі про готовність терпіти стільки, скільки потрібно, відповіли 60% у жінок і 67% у чоловіків.
Новини громадянського суспільства
Партнер програми «Долучайся!» оцінює перспективи та перешкоди для повернення жителів Херсона
31 жовтня Фонд громади міста Херсон «Захист» оприлюднив опитування під назвою «Перспективи та перешкоди для повернення жителів Херсона до громади». Згідно з опитуванням, найбільш вагомою причиною неповернення у Херсон є страх поновлення бойових дій (загалом 72%). За цим ідуть успішна адаптація на новому місці (68%), перспективи для дітей чи рідних (59%), нова робота (52%) та нове житло на новому місці (49%).
*****
Transparency International аналізує роботу Вищого антикорупційного суду
30 жовтня, команда TI впʼяте презентує моніторинг діяльності ВАКС. Згідно із дослідженням, існує ціла низка чинників, які гальмують або взагалі руйнують процес розгляду корупційних справ у суді. Серед них – відсутність грошових стягнень з адвокатів за неявку в судове засідання, брак нормативного закріплення інституту протидії зловживанню процесуальними правами та інші. Автори також дають рекомендації щодо пришвидшення та оптимізації роботи ВАКС.
*****
Коаліція українських ОГС вимагає перевірки Національної стратегії доходів
28 жовтня Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна та низка організацій громадянського суспільства звернулися до національного агентства з питань запобігання корупції із вимогою провести експертизу Національної стратегії доходів на 2025 рік. У зверненні йдеться, що стратегія містить значну кількість корупціогенних факторів, які можуть мати катастрофічні наслідки для економіки України. Коаліція ОГС вимагає повного перенаписання і перезатвердження на основі принципів рівності органів контролю і платників податків перед законом.
*****
Український Інститут досліджує російську культурну дипломатію в Німеччині
7 листопада наші партнери з Українського Інституту презентують дослідження «Російська культурна дипломатія в Німеччині: гравці, наративи, досягнення». Автори розповідають про ключові тематичні напрями, в яких працює кремлівська пропаганда, а також дезінформаційні наративи, які просуваються на німецьку цільову аудиторію під прикриттям культурних подій.
*****
Центр Разумкова аналізує оцінки громадян щодо соціально-економічної ситуації в країні
6 листопада Центр Разумкова презентував нове дослідження оцінки громадян щодо соціально-економічної ситуації та урядової політики у сфері добробуту. Згідно з опитуванням, 75% вважають, що в Україні відсутня реальна правова рівність, тоді як 16% погоджуються, що вона існує. При цьому, 48% незадоволені роботою центрального уряду; 40% вважають, що їхні громадянські права недостатньо захищені.
*****
Smart Media сприяє співпраці між громадянами та владою для сталого відновлення Харкова
1 листопада Smart Media провела публічну дискусію щодо відновлення Харкова. Сторонами обговорення стали місцеві жителі, ВПО, представники громадських організацій та представники міської влади. Учасники запропонували ідеї для залучення громадян, зокрема онлайн-платформу для внесення пропозицій щодо відновлення. Найбільш вдалі пропозиції стануть основою для спільного плану відновлення, який буде просувати Smart Media.
Що ми читаємо?
Історія двох втрачених синів
Українська журналістка та колишня військовослужбовиця Лєра Бурлакова розповідає трагічну історію української сім’ї, яка переживає подвійне горе: втрату одного сина на війні та утримання іншого в російському полоні. Під час відвідин їхнього сільського дому авторка передає стійкість батьків, їхню постійну боротьбу за привернення уваги до долі сина, а також спільний біль і рішучість, які визначають життя незліченної кількості сімей, постраждалих від війни.