Коментар Центру «Нова Європа» щодо ухвали ЄС про початок переговорів про вступ України до ЄС

14 грудня очільники Європейського Союзу ухвалили рішення розпочати переговори щодо вступу України та Молдови під час дводенного саміту 27 країн блоку. Президент Європейської Ради Шарль Мішель привітав це рішення, назвавши його «чітким сигналом надії для їхніх людей і для нашого континенту». Президент України Володимир Зеленський сказав, що це «перемога для України, перемога для всієї Європи».

Лео Літра, старший аналітик Центру «Нова Європа», партнера Програми «Долучайся!», надав ексклюзивний коментар для Програми щодо цієї видатної для України події.

Рішення Ради Європи розпочати переговори щодо вступу з Україною (і Молдовою) є справді історичним кроком. Ця ухвала відбулася на тлі складних переговорів всередині блоку з Угорщиною, яка виступила проти та утрималася від голосування, що дало зелене світло рішенню щодо України. Однак ці внутрішньоблокові розбіжності не пов’язані з виконанням реформ в Україні. За оцінками ЄС у листопадовому звіті про розширення, Київ виконав 90% рекомендацій, отриманих разом із рішенням про надання Україні статусу кандидата. На початку грудня Парламент України зосередився на виконанні решті рекомендацій зі звіту, в тому числі антикорупційних заходах і правах нацменшин, що позбавило скептиків аргументів проти Києва. Тому рішення щодо України ґрунтується виключно на її заслугах і відображає значні зусилля Києва у проведенні реформ, незважаючи на війну.

 

Україні та ЄС необхідно спільно працювати над визначенням рамок переговорів. У найкращому випадку рішення може бути схвалене на початку весни, якщо “всі зірки зійдуться”. Для початку переговорів обидві сторони повинні бути готові й оперативно зрушитись з місця до того, як ЄС увійде в період тривожних виборів до Європарламенту та перебудови інституцій ЄС.

 

В той же час план програми допомоги Україні Ukraine Facility на суму 50 мільярдів євро не був схвалений під час засідання Ради. Цей пакет є інструментальним для економічного розвитку та відновлення України і, непрямо, для обороноздатності України. Громадський сектор та різні служби залежать від економічної допомоги ЄС, і можна очікувати повторні спроби держав-членів подолати вето Угорщини. Найближча можливість схвалити Ukraine Facility може з’явитися в січні, коли лідери ЄС можуть зібратися на наступному засіданні Ради Європи. До того часу Україні потрібно утримувати високий рівень зобов’язань щодо реформ і стійкості.