13 березня Програма «Долучайся!» провела воркшоп для партнерів «Залучення громадян до відновлення та відбудови України: розвиваємось та навчаємось разом». Метою заходу стало забезпечення розвитку знань та обміну досвідом серед наших партнерів щодо наявних практик та інструментів для залучення громадян до процесів відновлення та відбудови в Україні.
«Ми дуже раді, що в межах цього заходу нам вдалось обʼєднати дуже різні організації громадянського суспільства, які, разом з тим, працюють в одному напрямку – залучення громадян до відновлення та відбудови. Разом нам вдалось узагальнити наявні практики залучення громадян до відбудови, а також проаналізувати наскільки існуючі інструменти залучення громадян відповідають тим реаліям в яких функціонують постраждалі громади», – Валерія Овчарова, Програмна фахівчиня з питань відновлення та відбудови
Ключові висновки з обговорення:
- Як результати досліджень, так і практичний досвід організацій громадянського суспільства висвітлюють усталені проблеми, які перешкоджають участі громадян в ініціативах відновлення та відбудови (В&В). Серед них брак політичної волі в місцевих органів влади, неврегульованість нормативно-правової бази та обмежена поінформованість громадян.
- Існує помітна відсутність консенсусу між ОГС та державними органами влади щодо ідеальної моделі залучення громадян до В&В. Оцінка залучення громадян зазвичай відбувається під час безпосереднього обговорення проєктів, що є сумнівним щодо ефективності цього підходу. Першочерговим кроком для забезпечення інклюзивності та одним із потенційних рішень, які обговорювалися, є вивчення мотивів, інтересів і відповідних форматів для значущого залучення маргіналізованих груп.
- Громадяни схильні до скептицизму коли йдеться про різні ініціативи відбудови та відновлення. Враховуючи цей фактор, ОГС важливо активніше комунікувати свої успішні практики та проєкти, досягнуті завдяки співпраці з урядом/місцевою владою та залученню громадян.
- Окрім «строгого моніторингу», ОГС також повинні взяти на себе допоміжну роль для уряду та місцевої владі, щоб посилити їх експертизу. Вони можуть стати прикладом для державних органів щодо практики залучення громадян.
- Першочергово зусилля з відбудови та відновлення є орієнтованими на громаду, тому в цих процесах важлива співпраця з місцевими стейкхолдерами, такими як ОГС, профспілки та неформальні ініціативи, що напряму контактують з громадянами.