Як зацікавити херсонців до участі в громадському активізмі?

У Херсонській області 4% громадян активно долучені до діяльності громадських організацій. Незважаючи на значний потенціал, 94% херсонців ніколи фінансово не підтримували ОГС. Відсутність інтересу є основною перешкодою для активної участі в громадських ініціативах. 37% респондентів помилково вважають, що президент є єдиним джерелом влади в Україні, а більше половини переконані, що без хабара вони не отримають належного доступу до найважливіших державних послуг.

Програма сприяння громадській активності “Долучайся!” представляє ці та інші ключові висновки національного опитування щодо громадського залучення, проведеного влітку 2021 року. 2019 року Pact збирав дані в рамках трьох хвиль опитування в чотирьох цільових областях – Харківській, Запорізькій, Сумській та Херсонській. 

Результати останньої хвилі національного дослідження

Громадське залучення: відсутність зацікавленості є основною перешкодою для участі у громадських ініціативах

Херсонці активніше долучаються до участі у житті своїх громад, ніж до діяльності громадських організацій. Так, 6% респондентів вказали, що вони регулярно відвідували збори та інші публічні заходи своїх громад, а 24% – рідко. Відсутніть зацікавленості (36%) та часу (34%) є основними перешкодами для громадян. 4% респондентів стверджують, що активно беруть участь у діяльності ОГС, а 10% – рідко. Головними перешкодами для 57% херсонців є відсутність  інтересу, а для 28% – брак часу.

Схоже до результатів національного опитування, херсонці переважно беруть участь у вирішенні питань, які стосуються життя місцевої спільноти та рідше долучаються до громадської діяльності. Так, 18% брали участь у створенні чи роботі житлового, вуличного чи блочного комітету, а 13% – у громадських слуханнях. Ще 6% особисто або по телефону повідомляли про проблеми інфраструктури до місцевих органів влади.

Як і решта українців, участь херсонців у вирішенні питань загальнодержавного значення часто є нижчою статистичної похибки. Майже однакова частка респондентів брала участь в обговоренні законопроектів на загальнодержавному чи місцевому рівні (1%) та повідомляла правоохоронцям (1%) або ЗМІ (1%) про відомі їм випадки корупції.

Ставлення до благодійності: Громадяни вважають, що багаті люди та бізнес основне джерело фінансування ОГС

Отримані дані дозволяють припустити, що фінансова підтримка ОГС не є серед пріоритетів для жителів Херсонщини. 94% ніколи не жертвували кошти на діяльність громадських організацій. Натомість, більшість респондентів переконані, що фінансувати ОГС повинні багаті люди (77%), бізнес (62%) та громадяни, які належать до груп, чиї інтереси представляє ця ініціатива (31%). Ще 28% херсонців покладають цю відповідальність на державу.

41% респондентів наголошують, що ніщо не зможе переконати їх інвестувати в громадські ініціативи. З іншого боку, потенційні благодійники насамперед звернуть увагу на чіткі цілі та результати ініціативи (34%), публічну звітність про витрати (20%) та на справу, яку ця ініціатива підтримує (20%). І навпаки, активна рекламна кампанія найменше впливає на рішення про фінансову підтримку (29%).

Ставлення до реформ: херсонці налаштовані на тривале очікування

Херсонці переконані, що криза на Донбасі (63%), корупція (59%), а також безкарність правоохоронних органів (44%) – найбільше виклики для держави. Цей погляд дещо розходиться з думкою більшості українців, які передусім вказують корупцію (50%), кризу на Донбасі (42%) та бідність (37%). Коли йдеться про власні сім’ї, то загалом мешканці Херсонщини підтримують українців: бідність (53% проти 47%), безробіття (47% проти 34%) та доступ до охорони здоров’я (29% проти 36%) турбують респондентів найбільше. Що стосується регіону, то безробіття (58%), бідність (40%) та корупція (33%) є трійкою сфер, які потребують реформ, згідно з опитуванням.

Херсонці більш песимістично налаштовані у своєму ставленні до реформ та очікування їх результатів, ніж українці загалом. В той час як 28% респондентів стверджують, що відчули негативні наслідки реформ (Україна – 24%), лише 6% помітили позитивні зміни (Україна – 2%). Найбільша частка (25%) очікує, що реформи відбудуться більше ніж через 10 років (Україна – 18%), а 18% – не раніше ніж через 6-10 років (Україна – 12%).

Говорячи про корупцію, херсонці поділяють непослідовність більшості українців. Абсолютна більшість (97%) стверджує, що корупціонерів потрібно відсторонити від посад (Україна – 91%). Водночас  вважають, що якщо можна вирішити проблему з державним службовцем за допомогою винагороди, то більшість людей спробує цим скористатися ( Україна – 66%). В той час як 77% зазначають, що кожен, хто пропонує хабар, повинен нести таку ж відповідальність, як і той, хто його бере, інші 56% респондентів впевнені, що не отримають належного доступу до медичної допомоги чи вищої освіти, якщо не дадуть хабара (Україна – 65% і 49 відповідно).

Громадянська освіта: Права знаємо, в повноваженнях держаних органів плутаємося

Херсонці загалом знають свої основні права, розуміють структуру влади та бюджетні процедури. Водночас мешканці області часто повторюють помилки українців загалом відповідаючи на питання про ставку податку на прибуток (  правильних відповідей в області проти 41% по всій країні), місцеві органи виконавчої влади (26% проти 25%) та дозвіл на проведення мирних зібрань – 55% переконані, що потрібно отримати дозвіл місцевої влади (Україна – 62% ). Частина херсонців не впоралися з запитанням про джерело державної влади – 37% респондентів вважають, що це президент, а дехто не зміг вказати вищий законодавчий орган України – 65% правильно відповіли, що це Верховна Рада (70% в Україні).

Про опитування:

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року. Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадянського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання  про рівень їхньої громадянської освіти та готовності фінансово підтримувати благодійні організації чи організації громадянського суспільства.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у серпні-вересні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів Херсонської області віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 306 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Херсонської області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,6% (без врахування дизайн-ефекту).

Більше даних Національного опитування щодо громадського залучення:

Зима-2021    Літо-2020    Зима-2020   Літо-2019    Зима-2019   Літо-2018  Зима-2018    Осінь-2017  

Завантажити дані опитування та діаграми можна за посиланням нижче.

Файли для завантаження