Voice of Ukrainian Civil Society – Oleksandr Medvedev (in Ukr)

Розкажіть як вплинув карантин на роботу вашої організації? Як швидко ви змогли налагодити звичний ритм роботи? Чи багато активностей було скасовано/перенесено?

Всі студенти навчаються дистанційно, всі активності проходять в онлайні. Це найбільш помітна зміна, яка сталася. З одного боку це нас вибило, але з іншого боку це трапилося, коли студенти поїхали додому, а ми саме планували роботу на наступні півроку. Досить швидко вдалося перевести навчальну програму в онлайн-режим, розробили новий графік навчання, переговорили з лекторами. Перейшли до формату вебінарів, їх з’явилося багато. Проводимо вебінари для бізнес-спільноти та партнерів, які підримують УАЛ в регіонах.

Які інформаційні технології (програми, додатки) допомогли роботі вашої організації під час карантину? Які з них спростили процеси? Які навпаки?

Активно користуємося платформою Zoom, завдяки підтримці Pact та партнерів купили аккаунт, тепер є можливість робити дзвінки для 300 людей. Також використовуємо Google hangouts, Microsoft teams, slack, Facebook, WhatsApp. Zoom є основною платформою, є можливість дивитися, долучатися. Також працюємо з платформою Rallyware – програмою для гейміфікації навчання та завдань студентів (внутрішня програма).

Що, на вашу думку, стало найскладнішим для українських ГО?

У секторі роботи з молоддю найважчою була відміна літніх таборів для молоді. Також, у нас немає відповіді як утримувати молодь в онлайні протягом довшого часу і як їх рекуритити. Крім того, урізалося державне фінансування через секвестр державного бюджету. Організації, діяльність яких схожа з УАЛ, і які так само співпрацюють з Міністерством молоді в рамках конкурсів та державних цільових програм зараз вимушені скасовувати заплановані заходи. Ситуація невизначеності та брак державної підтримки впливає на їх діяльність, а розмови про інституційну підтримку держави наших програм щодо молодіжного розвитку відкладено на кращі часи.

Як швидко, на вашу думку, українські ГО змогли адаптуватись? І чи змогли взагалі?

Я думаю, що поки що сектор застиг. Потрібен час, щоб пройшла адаптація, адже багато активностей нашого сектору заплановані на літо. Усі зараз в режимі очікування. Можливо, будуть розроблені нові формати, можливо, з залученням меншої кількості учасників, у менших групах.

Які топ-три активності/ініціативи були на піку популярності під час карантину? Які з них залишаться після зняття обмежень? Чи є активності ГО, які показали свою неефективність під час карантину?

Ми плануємо продовжувати далі вебінари для партнерів УАЛ. Цієї активності раніше не було, але тепер ми відчули, що це потрібно залишити і на майбутнє. А щодо роботи зі студентами – зараз буде виділено більше годин в день студенту вдома, щоб він/вона змогли зайнятись суспільно важливими питаннями у своїх громадах (наприклад, волонтерство).

Які на вашу думку є три топ-виклики для громадянського суспільства в Україні після завершення карантину?

Перше – у ГО буде ейфорія адже зявиться спокуса робити багато заходів (якщо це буде дозвлено). Найважливіше, що треба зробити ГО – максимально  переглянути свої програмні напрямки, чи навіть стратегії своєї діяльності, а також оптимізувати свої видатки. Дуже важливо максимально переформатовати свою діяльність для більшої ефективності.

Чи є активності ГО, які громадський сектор вже ніколи не буде використовувати?

У нас, наприклад, зараз скасовано експедиції за кордон на певний час, але сподіваємося, що не назавжди?

Чи може громадянське суспільство України запропонувати  щось керівництву держави для мінімізації наслідків карантину? Що може/має зробити держава для громадського сектору?

Громадянське суспільство вже багато чого пропонує та робить задля мінімізації наслідків, це і підтримка вразливих груп населення, освітні ініціативи, комунікаційні кампанії. Наразі, слава Богу, сильного загострення пандемії немає. Державі варто пропропонувати підтримку на різних рівнях, через свої мережі поширювати інформацію, волонтерити і боротись з наслідками, створити навчальні курси і поділитись з державою цими курсами. Важливо щоб було партнерство та синергія зусиль для вирішення суспільних проблем.