Умови існування та атрибути громадянського суспільства

Свідомі та незалежні. Такими прагнуть бути українці, але умови побудови в Україні громадянського суспільства все ще залишаються на етапі формування. Здавалося б, після Революції Гідності все б мало стати на свої місця. З’явилася велика кількість громадських організацій, про себе почав заявляти «Четвертий сектор» та бути членом громадянського суспільства стає все популярнішим. Що ж нам треба для того, щоб це суспільство твердо стояло на ногах? 

Перелік атрибутів громадянського суспільства видається дуже простим, але це на перший погляд. Так, для втілення в реальність цих обов’язкових умов потрібно багато принципів та взаємного сприяння різних інституцій та ініціатив. 

Атрибутами громадянського суспільства є: 

  1. люди, а точніше солідарність та підтримка один одного людьми, які ведуть публічну діяльність. Саме ця діяльність має висвітлювати громадські інтереси та бути каталізатором змін;
  2. система соціальних цінностей, які є базовими для всіх. Тут і про правову державу, конституційні передумови становлення громадянського суспільства в Україні, права людини,  соціальну захищеність та багато іншого;
  3. публічні простори, які допомагають об’єднатися та є платформою для спілкування;
  4. центр комунікації, який займається координацією та інформуванням громад;
  5. діалог між представниками влади та громадянами;
  6. захищеність прав всіх без винятку;
  7. незалежні ініціативи та команди, які готові боротися за зміни.

Кожен громадянин та громадянка своєї держави мають розуміти, що таке громадянське суспільство, його суть, функції та атрибути. Найкраще, коли атрибути громадянського суспільство закладаються  ще у дитинстві. Прибрати в парку за своїм собакою, організувати ініціативну групу та зробити мінімальний ремонт у себе в під’їзді, провести благодійну ярмарку в школі для дітей та зібрати гроші на лікування тому, хто не може забезпечити собі його самостійно. Все розпочинається з нашої голови. І лише згодом різні умови існування та атрибути громадянського суспільства стають важливими.  

Не варто забувати і про те, що у часи постійних викликів більшість країн намагаються зрозуміти, як розвиток суспільства може допомогти вирішити різноманітні питання на державному чи глобальному рівні. Україна теж замислюється над даним питанням. Але розглядати умови існування громадянського суспільства без урахування складних взаємовідносин між державої та її громадянами майже неможливо. Бо саме на цих взаємовідносинах і варто будувати ефективну модель сучасного розвитку країни. Тому дуже важливою є співпраця держави та громадянського суспільства, а для цього необхідними є: постійне та відкрите інформування населення про всі процеси в державі, відповідальність представників влади перед громадою за прийняття тих чи інших рішень та можливість громадського контролю. Останній пункт є важливою умовою функціонування громадянського суспільства. Наприклад, розглянемо нещодавній кейс вирізки дерев на Подолі. Мешканці одного району столиці прокинулися від того, що на їхній вулиці комунальні служби зрізають дерева. Жителі спочатку поодинці виходили вирішувати це питання, але після розуміння, що нічого вдіяти не можуть — документи на вирубку є, комунальна служба працює згідно доручення — вирішили сформувати ініціативну групу та діяти глобально. За допомогою соціальних мереж громада зібрала однодумців та подала звернення до столичної адміністрації, адже не було враховано думку громади, яка готова боротися за дерева на своїй вулиці (йдеться про насадження, які не заважали руху транспорту чи пішоходів тощо). Жителі Подолу просили про один важливий пункт — враховувати їхню точку зору, коли представники влади будуть вирішувати чи зрізати дерева у їхньому районі. Тому можливість громадського контролю в цьому випадку була б дуже доречною. 

Також варто сказати і про умови формування громадянського суспільства. Основною з них є  наявність незалежної людини, яка хоче та вміє діяти самостійно, бачить можливості для змін та шляхи їх реалізації, не може пройти повз несправедливості та готова брати на себе відповідальність. А завдання держави — це ефективно використати цей ресурс для розвитку села, міста чи країни. Активність громадського сектору та представників «Четвертого сектору», громадський контроль та моніторинг, практика взаємодії та зростання ролі місцевих громад — це основні критерії, які потрібні для розвитку громадянського суспільства в Україні.

Generated by Fontastic.me