USAID/ENGAGE

Спадщина під загрозою: захист культурної спадщини України

Програма «Долучайся!» провела секторальний аналіз, щоб визначити найбільш релевантні та ефективні заходи надання допомоги, які мають бути запроваджені у сфері захисту української культурної спадщини.

Дослідження вказує, що існує безпосередній зв’язок між культурною спадщиною здатністю держави зберігати свою ідентичність, державність і самовизначення.

Агресія Росії в 2014 році спричинила зовнішні загрози культурній спадщині України, і їх серйозність та масштаб значно посилилися після повномасштабного вторгнення у 2022 році. Документування величезної фізичної шкоди, завданою державою-агресором матеріальній культурній спадщині України, а також протидія кремлівській пропаганді досі є значними викликами.

Паралельно з зовнішньою загрозою існують і внутрішні виклики, серед яких застарілі радянські практики, корупція, відсутність стратегічного бачення, а також прогалини в людських ресурсах і фінансуванні.

Захист української культурної спадщини від зовнішніх та внутрішніх викликів і її популяризація за кордоном є критично важливими для досягнення перемоги України у війні, збереження суверенітету та просування європейських прагнень країни.

Хоча роль міжнародних акторів, що допомагають Україні захистити культурну спадщину, зросла з 2014 року, ця підтримка, як правило, зосереджується на моніторингу збитків, наданні екстреної допомоги культурним установам, підготовці фахових кадрів, а також цифровізації інвентарів та архівів.

Водночас важливо звернути увагу на розробку спроможної, прозорої та підзвітної державної політики, спрямованої на управління та захист культурної спадщини України, документування воєнних злочинів Росії та залучення громадян до збереження та просування унікальної ідентичності України вдома та за кордоном.

Прочитайте повний аналіз за посиланням нижче.