Стан реформ в Україні та роль громадянського суспільства

Підтримуючи необхідність забезпечення підзвітності уряду перед українцями, вітчизняне громадянське суспільство активно просуває ряд реформ у різних секторах. При цьому, активісти одночасно контролюють лобіювання сумнівних законодавчих пропозицій, які можуть зупинити виконання нових законів та загрожувати суспільним інтересам. Експерти з боку громадянського суспільства також відіграють ключову роль у комунікації з урядом та народними депутатами, не лише підсилюючи голос громадян, яких представляють, а й передаючи можновладцям свої знання, результати останніх досліджень та дані про цілий спектр ключових сфер від охорони здоров’я до кримінальної юстиції, від питань екології та пенсійної реформи до децентралізації, що є важливими регіональними питаннями для пересічних українців.

Якими є першочергові реформи для України в 2020 році?

У своїй нещодавній публікації в UkraineAlert для Atlantic Council Ілона Сологуб, директорка VoxUkraine, партнера Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», окреслила п’ять головних секторів для реформування в Україні у 2020 році.

  • По-перше, Сологуб вказує на зусилля в реформуванні судової системи. Справді, верховенство права «найбільше турбує і національних інвесторів, й іноземних», а отже є нереформована судова система є вагомою перепоною економічному зростанню і головною причиною недовіри до державних інституцій.
  • Відповідно, другою важливою сферою реформування є правоохоронні органи, до яких належить, в тому числі, поліція і прокуратура, які в державній системі правоохоронних органів займають ключові позиції у проведенні розслідувань і виконанні прокурорських функцій.
  • До третьої сфери Сологуб відносить відкриття ринку сільськогосподарської землі, як нове джерело суперечностей і занепокоєнь.  Оскільки Україна є однією з небагатьох країн світу, у якій існує мораторій на продаж сільськогосподарської землі, реформування законодавства, що регулює цю сферу, без сумніву, є дискусійним питанням. Як доказ цього – 4000 поправок, завдяки яким реформу можна вважати «однією з найбільших політичних баталій 2020 року».
  • Неефективна й застаріла система охорони здоров’я в Україні потребує широкомасштабної реформи. Зміни просуватимуться від виплат пацієнтів і до медичного обслуговування на вторинній та третинній ланці.
  • Зрештою, до пріоритетних реформ на 2020 рік також відноситься децентралізація і продовження зусиль для забезпечення регіонального розвитку. Для досягнення цього, необхідно підтримувати місцеве самоврядування й заохочувати участь громадян у міжвиборчий період.

Контроль за впровадженням реформ

Починаючи з парламентських виборів минулого року, нові реформи рухаються неймовірно швидким темпом. Отже, надзвичайно важливо пильнувати за розвитком реформ, їх впровадженням та результатами.

VoxUkraine систематично надає актуальні звіти про реформи в рамках свого проекту iMoRe. Експерти розробили індекс для визначення статусу реформ і контролю за їхньою якістю. Окрім цього, індекс відстежує статус стрімких реформ, які впроваджуються «у турборежимі» та можуть порушувати закон.

У нещодавньому аналітичному матеріалі проекту iMoRe «Огляд головних реформ, з якими почали 2020 рік»  було названо перелік першочергових реформ. Аналіз показав, що реформи, у більшості випадків, стосувалися покращення бізнес-клімату та впорядкування державних фінансів, у той час як у галузі енергетики їх було найменше. Щоб Україна піднялася на 15 сходинок у Рейтингу ведення бізнесу, в рамках однієї з реформ було створено нові корпоративні та бізнес-стимули. Інша позитивна реформа, яка була оцінена індексом iMoRe, це закон для звільнення бізнесу від регулювань, що вимагають паперові квитанції, шляхом введення електронного сервісу, і разом з тим суворіших покарань за порушення положень про квитанції, а наслідки цього будуть помітні й у податковій системі. Декілька реформ отримали негативну оцінку. Наприклад, закон про правовий статус Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг піддався критиці за зниження прозорості та незалежності регулятора, прозорості органів регулювання енергетики, а інший законопроект несе ризики для незалежності депутатів.

 Економічне і політичне значення реформ

Як зазначено в статті iMoRe, реформи мають велике значення для економіки України. Відповідно до Програми дій до 2024 року, метою сьогоднішнього уряду є залучення 50 мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій, і це значною мірою залежатиме від успіху реформ. Цілями запланованих реформ є покращення державних послуг, розвиток людського потенціалу, підтримка антикорупційних установ, покращення судової системи, енергетичної галузі, безпеки й оборони.

Поряд з інвестиціями, реформи належать до головних політичних прагнень і завдань України. Ці питання, а також важлива роль представників громадянського суспільства, обговорюються в статті Оксани Хомей «Збільшення впливу громадянського суспільства» з часопису New Eastern Europe. Амбіційна програма реформ тісно переплітається з реалізацією зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Громадянське суспільство безперервно просуває реформи, необхідні для євроінтеграції. Наприклад, 68 громадських організацій, що входять до коаліції Реанімаційного пакету реформ, серед яких є партнери Програми «Долучайся!», розробили для нового уряду план дій, який буде дороговказом у питаннях безпеки, економіки та зовнішньої політики на шляху до євроінтеграції. Стосовно захисту прав людини та антикорупційної політики, ряд інших громадських організацій закликають уряд переглянути та пришвидшити судову, виборчу реформи, а також реформу правоохоронних органів.

Ще одне питання стосується ролі міжнародних експертів у процесах реформування та можливості для залучення їхньої підтримки. На думку Лідії Повірської, стипендіатки програми Weatherhead при Гарвардському університеті, новий уряд та депутати створюють такі умови, що  опираються корумпованим силам та олігархам і є більш сприятливими для реформ. Проте, вона також наголошує на вкрай важливій ролі міжнародних донорів у підтримці цих реформ. Зокрема Лідія закликає до «послідовних і згуртованих дій міжнародних донорів» та консолідації зусиль поряд із співробітництвом між державними органами влади.

В інтерв’ю для Harvard’s Epicenter Blog Повірська закликає нову українську владу «не відходити від реформ, започаткованих попередниками». До викликів, окрім збереження парламентської підтримки і єдності, вона також відносить рівень підтримки українського народу, який може або зміцнити успіх і допомогти у реалізації реформ, або поставити все під загрозу. Особливо, якщо голос народу не буде враховуватися, а його проблеми залишатимуться невирішеними, як у випадку мораторію на торгівлю сільськогосподарською землею, зняття якого породжує суспільне занепокоєння, що великі корпорації позбавлять українців засобів до існування.

В той час коли реформи породжують і виклики, і можливості для розвитку, а також суттєву невизначеність, на громадянське суспільство покладається керівна роль. Як зазначає Оксана Хомей: «Завдання полягає в розвитку належного рівня порозуміння між ГО, а вирішення соціально важливих питань можливе тільки в співпраці з державою та шляхом встановлення відносин на принципах довіри, партнерства та діалогу».

Generated by Fontastic.me