У Рівному екологічне лідерство та політика захисту довкілля розпочалися з ентузіазму місцевої жительки

Оксана Майборода вже більше десяти років захоплюється захистом довкілля. Вона не тільки із задоволенням проводить час на свіжому повітрі, а уже тривалий період активно долучається до діяльності неурядових організацій, які займаються проблемами екології. Вона – арборист, і її захоплення садівництвом спонукало її заснувати власні еко-ініціативи. Оксана активно зайнялася об’єднанням та організацією однодумців задля насадження дерев у її рідному місті Рівне.

Так у 2015 році Оксана стала засновницею Рівненського саду історії, громадської ініціативи для озеленення міста. До складу ініціативи входять волонтери та активні мешканці міста. Команду об’єднує переконання, що зелені насадження не тільки приносять користь суспільству, а й надзвичайно цінні для життя. У Саду вірять, що дерева мають важливе символічне значення та зберігають інформацію про важливі події та історичні зміни. Громада радіє озелененню, яке проводить організація, та радо насолоджується насадженнями на весіллях, громадських заходах, вечірніх прогулянках та під час фотографування.

У Рівному екологічне лідерство та політика захисту довкілля розпочалися з ентузіазму місцевої жительки

 

 

Оксана (перша зліва) та члени Рівненського саду історії на презентації свого проекту

Ставши мамою у 2016 році, Оксана, звичайно, має менше можливостей для участі в інших екологічних проектах і присвячує час тільки ініціативі Рівненського саду історії. Зосередивши увагу на розвитку Саду, Оксана мотивувала групу приєднатися до місцевого Рівненського центру соціального партнерства – коаліції, до складу якої входять майже 20 різних організацій. На щастя, Оксана розуміє, що її організація має зростати, а для цього потрібно вибудовувати відносини з іншими ГО. Приєднавшись до коаліції, Оксана знайшла можливість посилити голос своєї команди та розпочати більш ефективну адвокаційну кампанію.

Завдяки Рівненському центру соціального партнерства – партнера Програми сприяння громадській активності “Долучайся!” (USAID/ENGAGE) та місцевій коаліції громадських організацій, Сад продовжує свою діяльність та залучає нових членів та прихильників екологічно чистої політики.

Рівненський центр соціального партнерства є прикладом зусиль програми “Долучайся!” у розширенні ініціатив адвокації за допомогою цільових грантів за допомогою створення місцевих організацій коаліцій громадянського суспільства.

Коли розпочався проект розвитку місцевих коаліцій Оксані було запропоновано координувати роботу Секретаріату коаліції. Завдяки спільним зусиллям громадянського суспільства в Рівному Оксана отримала більше можливостей для просування своїх екологічних ініціатив.

У Рівному були всі умови для створення місцевої коаліції. Завдяки менторству, яке стало можливим завдяки підтримці програми “Долучайся!”, Рівненський центр соціального партнерства створив умови для кращої співпраці в громаді, об’єднуючи зусилля громади для досягнення спільних цілей. Після вступу до коаліції Оксана помітила, що імідж її організації зріс. Участь у програмі “Долучайся!” посприяла організаційному зростанню Рівненського саду історії. У співпраці з іншими шанованими та відомими організаціями міста, її екологічні ініціативи розвивалися. І незабаром зросла кількість волонтерів, команда почала застосовувати нові методи у кампаніях по збору коштів.

На початку 2018 року, після вступу до коаліції, Сад поставив собі за мету розробити програму екологізації міста. Щоб переконати в необхідності цієї програми, вони провели дослідження стану зелених насаджень у всьому місті. І завдяки грантовій підтримці, Оксана та її команда змогли залучити експертів для проведення аналізу, організувати низку дискусій, стати найкращими адвокатами та навіть опублікувати дослідження. Але Рівненський сад історії не зупинився на цьому – вони почали перетворюватися з активістів на місцевих лідерів.

Коли команда розвинула свої навички та ознайомилась з політикою та процедурами місцевого управління, вона змогла визначити ті сфери місцевого управління та екологічної політики, які викликали серйозне занепокоєння. Вони виявили неефективність догляду за зеленими насадженнями та територіями, марнотратство бюджетних коштів. У місті знехтували веденням обліку та звітністю мільйонів гривень, витрачених щорічно на квіти, газони, та догляд за деревами. Команда з’ясувала, що ресурсів на професійний догляд, утримання приміщень та інші подібні заходи було виділено критично мало.

У підсумку, активісти залучені  до міського планування, а також  надають консультації зі стану міської екології та ефективного використання ресурсів. Так у 2018 році Рівненська міська рада прийняла Програму розвитку та збереження рослинності у м. Рівному на 2019-2023 роки, розроблену за активної участі Оксани та її команди. І тепер команда також знає більше про управління організацією – Оксана очолила ініціативу краудфандингу, спрямовану на збір коштів серед містян для посадки дерев у центрі міста. Постійно піклуючись про екологічну політику, Оксана та її команда змогли продати “еко-пакети” 380 місцевим жителям, а весь дохід використали на придбання саджанців дерев.

Зростанню організації Оксана завдячує підтримці, яку вона отримала від рівненської коаліції:

Коли ми впроваджували ініціативу, ми дізналися про багато проблем та сприяли їх вирішенню. Співпраця з коаліцією зміцнила нас, додала ресурсів та важелів впливу, завдяки спільним зусиллям нам вдалося реалізувати важливі рішення, включно з програмою, а також порушити наявні проблеми міського благоустрою.”

Зусилля Оксани стали можливими завдяки підтримці, яку вона отримала від Рівненського центру соціального партнерства –партнера програми “Долучайся!”. Зараз її невелика організація готова зробити більше, ніж змінити на краще довкілля жителів західного міста.

Generated by Fontastic.me