USAID/ENGAGE

Стан корупції в Україні 2024: сприйняття, досвід, ставлення​

Загальнонаціональне опитування «Стан корупції в Україні 2024: сприйняття, досвід, ставлення», проведене Програмою сприяння громадській активності «Долучайся!», свідчить, що хоча з 2007 року українці все менше стикаються з корупцією, вони частіше вважають її головною проблемою країни після війни. Хоча порівняно з 2007 роком громадяни повідомляли про випадки корупції більш ніж удвічі частіше, цей показник все ж залишається відносно низьким. Водночас, починаючи з 2015 року спостерігається позитивна тенденція: більшість українців відзначають, що хабарництво та інші форми корупції невиправдані за будь-яких обставин, а майже половина опитуванних готова відстоювати свої права при взаємодії з чиновниками.

Головні висновки за результатами дослідження:

Хоча кількість громадян, готових боротися з корупцією, зросла (49% у 2024 році, проти 26% у 2021 році), їх активне залучення стримується через побоювання за безпеку та недовіру до існуючих механізмів повідомлення про корупцію. Лише 10% громадян повідомляли про випадки корупції, що свідчить про серйозні бар’єри для ефективної участі в боротьбі з корупцією. Водночас 54% українців однозначно відкидають хабарництво, що підкреслює їхнє прагнення до відповідального лідерства та конкретних дій у високих ризикованих секторах, а також до більшої підтримки громадського активізму, зокрема для переміщених осіб, які часто змушені звертатися до неформальних мереж для вирішення питань доступу до послуг.

Методологія

Це опитування, є 7-м етапом Загальнонаціонального опитування «Стан корупції в Україні. Сприйняття, досвід, ставлення». Опитування проводилось з червня по серпень 2024 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). В опитуванні взяли участь 13 151 респондентів, розподілених на три репрезентативні вибірки: загальне населення, внутрішньо переміщені особи (ВПО) та зовнішньо переміщені особи (ЗПО). Методології включали стратифіковану випадкову вибірку для загального населення, особисті інтерв’ю для ВПО та поєднання онлайн та телефонних опитувань для ЗПО.  Похибка вибірки становить ±1,5% при довірчому інтервалі 95%. Програма «Долучайся!» проводить це опитування регулярно з 2007 року за підтримки USAID, надаючи критичне розуміння громадського сприйняття та досвіду корупції в Україні.

Про Програму «Долучайся!»
Метою Програми «Долучайся!» є підвищення обізнаності та участі громадян у громадській діяльності на національному, регіональному та місцевому рівнях. Ціллю Програми є покращення громадського моніторингу та залучення громадян до процесів урядування.