Спеціальний випуск новин Програми «Долучайся!» Частина 1

Невиправдана та неспровокована війна Росії перетворила 2022 рік на один із найжахливіших в історії України. Незважаючи на труднощі, українці продовжують раз за разом знаходити всередині себе запас сил, стійкості та натхнення для нових звершень. У цей непростий час громадянське суспільство стало справжнім орієнтиром, прикладом опору ворогу та неухильного просування до реформ та євроінтеграції.
У цьому та наступних спеціальних випусках нашого ньюзлеттера ми згадаємо, як пройшов 2022 для Програми «Долучайся!» та розповімо, як громадський сектор відреагував на війну та допомагав співгромадянам своєю невтомною працею на межі своїх можливостей. Насолоджуйтесь чтивом та обов’язково перегляньте випуск, що вийде наступної середи, щоб дізнатися більше!

****

У 2022 році Програма «Долучайся!» адаптувала свою діяльність, щоб допомогти партнерам розвивати лідерський потенціал, впроваджувати контроль за діяльністю влади та підсилювати голос громадян у галузях громадянської освіти, верховенства права, боротьби з корупцією та євроінтеграції; а також протидіяти дезінформації Росії та надавати захист вразливим категоріям населення.

З початком вторгнення Росії ми надали майже 1,7 мільйона доларів для 51-ї організації громадянського суспільства для подолання наслідків війни. Завдяки наставництву та технічній допомозі ми допомогли 28 ОГС переспрямувати свою діяльність на надання гуманітарної допомоги понад 80 000 людям.

Партнери Програми «Долучайся!» проадвокатували 22 законодавчі зміни на місцевому та національному рівнях, серед них і ті, що запобігли згортанню реформ у сфері боротьби з корупцією та верховенства права.

За безпосередньої участі Програми «Долучайся!» та наших партнерів Міністерство освіти і науки пілотувало новий обов’язковий курс громадянської освіти для учнів 5-х класів. Щоб забезпечити ефективне викладання предмету, підготовку пройшли понад 130 вчителів громадянської освіти. Крім того, партнери Програми надали можливість безперервно навчатися понад 87 000 дітям, поки українські школи намагалися адаптуватися до реалій воєнного часу.

Протягом цього нелегкого року партнери Програми «Долучайся!» провели понад 200 публічних заходів, залучивши до них понад 4900 учасників, у тому числі 2500 з числа української молоді. Вони опублікували понад 2300 аналітичних і медіа-матеріалів, які розвінчують кремлівську пропаганду, документують воєнні злочини, викривають колаборантів і аналізують законодавство воєнного часу, охопивши аудиторію у понад 12 мільйонів громадян.

****

Bihus.Info розповідали про злочини Росії, розвінчували пропаганду та боролися з корупціонерами

З початком війни Bihus.Info розповідали світу про злочини Росії, розвінчували пропаганду та викривали окупантів. Лише у 2022 відео, опубліковані на YouTube каналі організації, набрали понад 90 мільйонів переглядів, а на сам канал підписались більше 300 000 нових підписників.  

Щоб підтримати військових та волонтерів, активісти запустили проєкт «Армія допомоги» та зібрали 12 мільйонів гривень. А завдяки гучним розслідуванням Bihus, активісти долучилися до притягнення до відповідальності недоброчесних посадовців, повернення мільйонів гривень державі та ліквідації cкандального Окружного адмінсуду Києва.

****

Transparency International Україна розбудовували Україну, вільну від корупції

У 2022 році Transparency International Україна вкотре показали, що громадський сектор є надійною опорою для держави. ОГС започаткувала комунікаційну кампанію із закликом до бізнесу покинути Росію та не спонсорувати війну, адвокатувала конфіскацію активів окупанта, напрацювала концепцію відбудови України та стала ініціатором коаліції Rise Ukraine, що покликана забезпечити доброчесну відбудову.

Зусилля організації були відзначені і міжнародною спільнотою: ОГС отримала нагороду Amalia Award у категорії «Вплив» за позитивні зміни, що сприяли боротьбі з корупцією, а «Прозорро.Продажі», ініціатива, яку реалізували разом TIУ та держава, була відзначена UN Public Service Awards, як найкращий публічний сервіс.

****

Екологія-Право-Людина інформували суспільство про вплив війни на природу

Війна завдає величезної шкоди довкіллю України. Щоб привернути увагу до проблем екології, Екологія-Право-Людина з перших днів повномасштабного вторгнення документували злочини Росії проти довкілля України, адвокатували за включення екологічного питання до повоєнної відбудови України, інформували суспільство щодо екологічної складової війни та просували серед міжнародної спільноти важливість об’єднання зусиль для подолання наслідків екоциду.

Серед здобутків організації у 2022 році – створення бази даних, покликаної притягнути державу-агресора до відповідальності і стягнути відшкодування за завдані злочини проти довкілля. ЕПЛ зафіксували вже 370 випадків екологічних злочинів, а їх кількість постійно зростає.

****

Центр спільних дій допомагали українцям, що постраждали від війни

Відразу з початком повномасштабного вторгнення Центр спільних дій допомогли знайти безпечний прихисток 4 067 дорослим, 1 385 дітям і понад 500 домашнім тваринам. Центр співпрацював і з муніципальними установами – облаштував за свої кошти 1000 спальних місць. А щоб розповісти про людей, які наближають перемогу своєю роботою у тилових та деокупованих громадах активісти запустили подкаст «Один одному».

Одна з найгучніших ініціатив ОГС у 2022 році – творчий конкурс «Країна сама не зробить» про бачення України через 10 років та внесок кожного у побудову такої країни. За підсумками конкурсу підготували артбук із найкращими роботами.

Також Центр спільних дій сприяли підзвітності влади та включенню громадян до державотворчих процесів –підготував понад 50 дайджестів з детальним аналізом рішень парламенту, уряду та президента, випустив про них 16 епізодів подкасту «Ок і шо?» та запустив відеоблог «За законом», що пояснює, на кого ці зміни вплинуть.

****

Центр політико-правових реформ створювавли ефективні правові рішення під час війни

Законодавство мирного часу не завжди дає відповіді на питання, що постали в умовах війни. Щоб розробляти ефективні правові рішення для таких випадків, Центр політико-правових реформ спільно з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» створили ініціативу «Право в умовах війни». В рамках проєкту ОГС опублікувала понад 500 матеріалів та розробила 50 документів та законопроєктів.

ЦППР сформували бачення інституційної організації публічної влади в документі «Бачення України – 2030» громадської коаліції «Україна після перемоги» та провели оцінювання українського правосуддя за методикою EU Justice Scoreboard. Результати оцінювання дозволили окреслити заходи, які мають бути вжиті в межах судової реформи для продовження євроінтеграції України.

Також серед здобутків ОГС – підписання закону «Про адміністративну процедуру».

****

Docudays UA збирали архіви війни та посилював український голос у світі 

Правосуддя завжди починається з доказів. Щоб задокументувати якомога повнішу та точнішу картину злочинів війни, Docudays UA запустили Архів війни – базу даних відео- та аудіосвідчень. За рік активісти зібрали понад 885 годин відео та аудіо з відкритих телеграм-каналів, відсортували понад 320 годин матеріалів. Також команда проєкту записала 120 годин інтерв’ю зі свідками війни з різних регіонів України.

Щоб посилити голос України у світі, Docudays представили Україну на 29 міжнародних майданчиках – Каннському кінофестивалі, Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі, Sheffield Doc/Fest, Krakow Film Festival, Міланській Трієнале та інших.

Організація також створила ініціативу DOCU/HELP для кінематографістів, які документують події війни, та започаткувала стипендійну програму FILMBOOST.

****

Українська академія лідерства розвивала волонтерський рух в Україні 

Метою Української академії лідерства є виховання проактивної молоді – лідерів, які сміливо беруть відповідальність за своє життя та майбутнє країни. Тож не дивно, що з початком повномасштабної війни УАЛ одні з перших активно долучилися до волонтерського руху – допомагали на кордонах, працювали з дітьми, евакуйовували, облаштовували укриття, навчали домедичної допомоги, а також організували 46 тренінгів для волонтерів, в яких взяли участь 597 осіб.

Студенти та випускники Академії зібрали закордоном близько $150 000 для забезпечення волонтерського руху, а також залучили значні кошти для допомоги постраждалим від наслідків воєнних дій за допомогою навчальних курсів, творчих вечорів, благодійних зборів тощо.

Щоб підвищити обізнаність щодо геноциу з боку Росії, УАЛ провела акцію присвячену голодомору «Uncounted: 1932. 2022» у 10 містах Європи.

****

Про.Про.Лаб навчали дітей правилам безпеки під час війни 

Щоб українські діти залишатися неушкодженими під час війни, Про.Про.Лаб створили чат-бот «Воби2», який в ігровій формі перевіряє знання про безпеку і вчить, як правильно діяти в умовах воєнного стану. Чат-бот доступний у Telegram і має власну сторінку

Також у 2022 році книга «Наші. Інженерна історія України», над якою працювала організація, увійшла до Amazing Bookshelf: 100 книг – фіналістів, які були представлені на премію BolognaRagazzi Award на 59-му Bologna Children’s Book Fair (BRAW). Безкоштовну електронну версію книги англійською можна переглянути на сайті.  До закінчення тиражу, організація передаватиме 50% вартості друкованої книги, купленої через сайт, до фонду SavED, який опікується відбудовою шкіл у Чернігові.

****

Гендер Зед підвищували видимість ЛГБТ спільноти під час війни

Після повномасштабного вторгнення Гендер Зед зосередились на активній допомозі представникам ЛГБТ спільноти України, що стикаються з гострими викликами, спричиненими війною. ОГС обробила понад 3500 заявок і надала допомогу на суму майже 2 мільйони гривень.

Гендер Зед неодноразово організовували різноманітні збори на потреби військових на запорізькому напрямку. За весь час було зібрано 180 000 гривень, які пішли на обладнання та медикаменти для воїнів.

Окрім цього організація підвищувала видимість ЛГБТ спільности – публікувала актуальну інформацію, а також створювала відео, у яких лідери думок ділилися своїми розумами про перемогу.

****

GoGlobal залучали молодь до відновлення України 

Відбудова України – тривалий процес, який вимагає участі нового покоління лідерів. Щоб залучити молодь та підтримати волонтерство, GoGLobal перезапустили молодіжну ініціативу Вліпи за себе. В рамках ініціативи ОГС реалізувала освітню програму «Країна взаємно красивих людей», під час якої молодь створила Маніфест змін – бачення відбудови країни після перемоги.

GoGlobal також надавали психоемоційну підтримку вчителям та дітям та навчали адаптувати матеріали до викликів сьогодення.

Завдяки зусиллям організації 165 000 дітей отримали корисні знання, 2500 вчителів навчились працювати із психотравмою та адаптовувати навчальні матеріали, а 1300 волонтерів з усього світу виступили менторами для українських школярів.

****