Самі вистоїмо. Що думають мешканці Запоріжжя про активізм, реформи та цінності

Запоріжці схильні покладатися на власні зусилля, ніж на державу, та не довіряють представникам влади. Водночас, вони обізнані про громадські ініціативи та зацікавлені брати в них участь. Такі висновки можна зробити за результатами останньої хвилі Національного опитування щодо громадського залучення у Запорізькій області, яке Програма «Долучайся!» провела взимку 2021 року.

Опитування щодо громадського залучення проводиться Програмою сприяння громадській активності “Долучайся!” (USAID / ENGAGE) щоб дослідити обізнаність українців щодо громадянських ініціатив та участі, ставлення до громадського суспільства, сприйняття процесу реформ та участь у ньому. У 2019 році Програма “Долучайся” вперше поширила опитування на чотири цільові області – Харківську, Запорізьку, Сумську та Херсонську. Вдруге регіональна вибірка була включена в останню хвилю Загальнонаціонального опитування, проведеного взимку 2021 року. Цього разу, окрім питань щодо обізнаності та участі у громадській діяльності, ми запитали мешканців Харківщини про їхні цінності та переконання. Можливість порівняти думку харків’ян з загальнонаціональними результатами дозволяє краще зрозуміти особливості регіону та те, чи сприймають його жителі діяльність громадянського суспільства, реформи та цінності інакше, ніж решта українців.

Жителі Запорізької області добре обізнані про можливості громадської участі, хоча показники залучення дещо нижчі від національних результатів нашого опитування. Переважна більшість респондентів (72%) вказали, що знають про можливість долучатися до мирних зібрань з конкретних питань, 63% — про участь та створення будинкового, вуличного чи квартального комітету, а ще 61% зможуть поскаржитися до місцевих органів влади щодо інфраструктурних питань. На національному  рівні ці про ці форми обізнані 75%, 71%, і 69% відповідно.

Водночас, фактична участь запоріжців в громадській діяльності залишає бажати кращого. Лише 3% респондентів вказали, що вони регулярно беруть участь у зборах громади та інших громадських заходах, а 33%  —  що рідко (7% та 26% за результатами національної вибірки). Серед причин, які перешкоджають мешканцям Запоріжчини долучатися до громадських ініціатив, 34% вказали відсутність зацікавленості, а ще 28%  — брак часу.

Схожі результати спостерігаються і в залученості до діяльності громадських організацій. Лише 2% запоріжців брали активну участь, 16% рідко долучалися до роботи ГО (згідно з національною вибіркою – 4% та 13% відповідно). Аж 47 % опитаних не долучалися через брак зацікавленості, а 30% — часу.

І все ж, запоріжці не байдужі до життя своєї громади. 17% респондентів долучалися до створення або роботи будинкового, вуличного або квартального комітету. Ще 17% надсилали скарги до місцевих органів влади щодо ям на дорогах чи інших інфраструктурних проблем особисто або за телефоном. 11% опитаних ініціювали або підписували електронні петиції до представників місцевої чи державної влади. Участь у громадських зібраннях з конкретною метою брали 7% мешканців Запорізької області.

Наше опитування виявило, що запоріжці готові об’єднати спільні зусилля та попіклуватись про себе та свою громаду, не покладаючись на місцеву владу. Респонденти вказали, що можуть самостійно зайнятися благоустроєм двору свого будинку (42%), парку (21%) або ж організувати заходи для відпочинку та дозвілля (21%).

Запоріжці майже цілком ототожнюють ключові проблеми для держави, регіону та своїх сімей. Наприклад, вказуючи найболючіші питання для України, респонденти виділяють безробіття (52%), корупцію (45%) та бідність (45%). Для регіону показники дещо зміщуються — безробіття лишається найважливішим питанням для 63%. Наступними респонденти вказують бідність (36%) та корупцію (29%). Говорячи ж про свої сім’ї, бідність є першочерговою проблемою для 47% опитуваних, безробіття для 44%, а доступ до медичних послуг для 29%.

Загалом, мешканці регіону незадоволені темпом реформ, але сподіваються що незабаром зможуть побачити їх результати. Майже дві третини запоріжців (60%) вказали, що вони не відчули жодних наслідків реформ. Чверть (25%) мали як позитивний, так і негативний досвід, а 10% — виключно негативні. Лише 1% відчув позитивні зрушення та наслідки реформ. Третина запоріжців (31%) очікує відчути наслідки реформ уже за 2-3 роки, 15% — через 4-5 років, тоді як 14% вважають, що це станеться вже протягом одного року.

Говорячи про перші ознаки позитивних наслідків реформ, запоріжці назвали позитивні темпи зростання економіки: цю думку поділяє половина мешканців регіону (50% проти 49% за національною вибіркою). Наступними респонденти вказують збільшення рівня достатку їх родин (48%) та можливість отримувати якісні послуги від держави (34%).

Мешканці Запорізької області – самостійні та більше покладаються на власні зусилля, ніж на державу. Так, 63% вказали, що досягнення матеріального добробуту залежить повністю від них, 70% — що від них цілком залежить їх здоров’я, а ще 65% переконані, що лише власними зусиллями можна здобути освіту, а 63% респондентів – що роботу.

Водночас, запоріжці незадоволені представниками влади. 90% опитуваних вказали, що більшість людей при владі намагаються збагатитися за їх рахунок,  90% переконані, що їхня думка не має значення для посадовців та що ті (89%) про них взагалі не дбають, тоді як ще 89% вважають, що не мають жодного впливу на події в країні.

Хоча 45% запоріжців погоджується, що не можна жертвувати свободою заради досягнення благополуччя, майже половина респондентів (47%) вважає, що у житті є ситуації, коли правила та закони можна порушувати. Також запоріжці вважать, що не можна довіряти іншим людям (43%) та що успіх залежить не від важкої роботи, а від удачі та зв’язків (47%). Проте, вони прагнуть конкуренції, яка мотивує працювати більше та запроваджувати нові ідеї (56%).

Загалом, мешканці регіону вважають, що в першу чергу гарний громадянин залишається вдома під час хвороби — цю думку поділяє 92% респондентів. Також його визначає знання своїх прав та змога їх захистити (90%) та участь у голосуванні на виборах (89%).

___

Цей звіт про результати дослідження було представлено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст звіту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Про опитування:

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року. Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання, що стосувалися їхні цінностей, переконань та ставлення до життя.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів Запорізької області віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 304 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Запорізької області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,6% (без врахування дизайн-ефекту).

Більше даних Національного опитування щодо громадського залучення:

Літо-2020    Зима-2020   Літо-2019    Зима-2019   Літо-2018  Зима-2018    Осінь-2017  

Завантажити дані опитування та діаграми можна тут.

Файли для завантаження