Роль ЗМІ у формуванні громадянського суспільства

Незалежні засоби масової інформації (ЗМІ) не лише інформують громадськість, а й дають можливість читачам та глядачам сформувати свою думку щодо різних тем. Тому роль громадянського суспільства і ЗМІ є взаємозалежними, адже завдяки медіа можна донести інформацію, яку кожний може використати для прийняття своїх рішень. Останнім часом все більше об’єктивної оцінки подій, позицію всіх сторін та поглядів можна дізнатися з відкритих джерел представників четвертої влади. Кожен хотів би мати достовірне джерело, яке відповідало його та її цінностям, щоб саме там можна було читати про новини без замовних матеріалів та прихованої реклами. На жаль, для України велика кількість якісних медіа залишається мрією. Тому нові незалежні медійні стартапи стають все більш популярними.

Як же медіа впливає на нас та якою є роль ЗМІ у формуванні громадянського суспільства?

Доволі часто публікації мають підтекст, наприклад, політичний. Головне, що ми маємо розуміти як читачі: медіа є інструментом для впливу на громадянське суспільство. Тому дуже важливо фільтрувати всю інформацію, обирати та завжди ставити під сумнів те, що ми «споживаємо» з ТБ чи новинних сайтів. А з розвитком соціальних мереж, частка людей, які шукають та дізнаються новини з цих джерел стрімко зростає. Але варто бути пильними, адже у той час, коли медіа хоч якось намагаються зберігати баланс, соцмережі є суб’єктивними та часто піддаються фейковим «зливам» інформації. Тож варто пам’ятати: у соцмережах ми ризикуємо піддатися впливу лідерів громадської думки або блогерів.

Роль ЗМІ у формуванні громадянського суспільства

Ми також повинні розуміти, що позитивний імідж держави та представників влади підтримують так звані «комунальні» ЗМІ, які фінансуються державним бюджетом. Сучасним українцям важливо знати хто є власниками медійних ресурсів. Досить часто в Україні це міські ради, бізнесмени, іноді ще й депутати. Розуміння того, хто «стоїть» за тим, чи іншим ЗМІ дозволяє знайти відповідь на просте, проте вкрай важливе питання: «Навіщо мені це показують?». Ба більше – можна і зрозуміти, чим трансляція тих чи інших новин є вигідною  для самого власника телеканалу, сайту чи радіо.

Що ж, як ми бачимо участь ЗМІ у формуванні суспільної думки та громадянського суспільства вкрай важлива. Медіа не лише допомагають небайдужим громадянам об’єднуватися, мати вплив на деякі резонансні справи, моніторити події у державі та світі, але й можуть висвітлювати новини, які зовсім не відповідають реальності. Важливо сприймати кожну публікацію критично та ставити собі одне просте запитання: «Це справді так чи комусь важливо, щоб я так думав (ла)?».

Generated by Fontastic.me