Останні дані Transparency International говорять про відступ України від боротьби проти корупції

Організація Transparency International Україна оприлюднила Індекс сприйняття корупції-2019, за даними якого ситуація в галузі боротьби із корупцією в України за останній рік дещо погіршилася. По суті, результати відображають негативну загальносвітову тенденцією, яка демонструє той факт, що багато країн не продемонстрували помітних успіхів у боротьбі із корупцією.

Індекс сприйняття корупції від Transparency International складається щорічно починаючи з 1995 року та оцінює рівень корупції країн за шкалою від 0 до 100. Для визначення результатів кожної країни проводиться опитування представників бізнесу, аналітиків-економістів та експертів. Важливо, що індекс базується лише на сприйнятті корупції в державі, а не на різновидах державної корупції у формі відмивання грошей або незаконних потоків.

Негативна глобальна тенденція у 2019 році

У цьогорічному індексі найнижчий бал склав 9 із 100, який отримав Сомалі, вказуючи на те, що там корупція витіснила врядування. Найвищий бал – 87, отримали Данія та Нова Зеландія за дуже прозоре управління та низький рівень сприйняття корупції. За останні вісім років майже 22 країни покращили свої показники, 21 країна – погіршила (включаючи США), тоді як решта країн досягли незначного прогресу, або не досягли жодних успіхів. Більшість із 180 країн, оцінених у Індексі, опустилися нижче 50 балів: середній бал – 43 зі 100.

Щоб покращити цю світову тенденцію, Transparency International закликає до кращого управління конфліктами інтересів, реформи фінансування агітаційних кампаній, вільних та чесних виборів, вільного доступу до інформації про лобістів, незалежної судової системи та захисту громадянського суспільства.

Вперше за сім років бал України в Індексі зменшився

Україна з результатом у 30 балів посідає місце в останній третині країн рейтингу. Від країн, що мають середні показники, Україну відділяють десятки позицій. У регіональному масштабі, Україна відстає від усіх своїх східноєвропейських сусідів, за винятком Росії (її бал – 28).

Можливо, ще важливіше, що бал України в 2019 році зменшився на два пункти, і це вперше з часів Революції Гідності. Наведена нижче цифра, взята з нового звіту Transparency International, ілюструє бали України за останні вісім років. Вона свідчить про те, що помірні досягнення України призупинилися.

Останні дані Transparency International говорять про відступ України від боротьби проти корупції

Бал України в Індексі базується на дев’яти різних показниках, серед яких деякі кращі, а деякі гірші. Значний регрес спостерігається за результатами дослідження Global Insight Country Risk Ratings стосовно потенційних можливостей для осіб чи підприємств, які зіткнулися із хабарництвом чи іншими корупційними практиками ведення бізнесу у повсякденній економічні діяльності.

Хоча Україна продовжує демонструвати порівняно помітне зростання з інших вагомих для боротьби із корупцією та розвитку демократії показниках, – таких як Індекс Світового банку “Doing Business” та “Індекс демократії” від The Economist 2019, – здається, зниження балу Індексу також відображає проблеми у впровадженні нової політики та реформ у нових антикорупційних установах.

Наприклад, звіт за результатами вимірювання Індексу за 2019 рік, закликав Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру України відновити своє лідерство та повернути довіру. Національному антикорупційному бюро України рекомендували збільшити незалежність, наголосили на необхідності впровадження реформ у Національному агентстві з питань запобігання корупції, та порадили позбавити Службу безпеки України та Національну поліцію повноважень у боротьбі з економічною злочинністю. Протягом останніх двох років Індекс зазначає, що органи влади “майже не зважають на поради громадянського суспільства та міжнародних партнерів … [і] іноді активно перешкоджають необхідним змінам”.

Розчарування українців щодо органів державної влади існує не лише серед представників бізнес-сектору. Опитування щодо громадського залучення програми “Долучайся!” (USAID/ENGAGE) показало, що більшість громадян вважають корупцію важливою проблемою останніх трьох років (див. графік нижче). Новий звіт Transparency International зазначає, що таке розчарування призводить до зростання недовіри до влади, що руйнує впевненість громадськості у політичних лідерах, обраних представниках влади та демократичних процесах. Хоча брак довіри, безумовно, завдає шкоди економічному зростанню України, що згубно впливає на громадян та їхні зусилля у процесі реформ.

Останні дані Transparency International говорять про відступ України від боротьби проти корупції

Щоб побороти корупцію та запобігти регресу демократії в Україні, Transparency International наголошує на необхідності забезпечення незалежної та професійної судової влади та усунення корумпованих суддів на усіх рівнях. У звіті Індексу також згадуються проблеми, пов’язані з Вищою кваліфікаційною комісією суддів та Вищою радою правосуддя. В останні місяці партнери програми “Долучайся!” вивчали діяльність цих органів, оскільки нові законопроекти, що пропонують усунення міжнародних експертів із конкурсної комісій, створених для забезпечення прозорості під час прийняття кадрових рішень, загрожують їхній неупередженості та незалежності.

Дослідивши ці питання та хід реформування органів правосуддя та юстиції, експерти Центру політико-правових реформ не здивовані новим балом в Індексі. За даними ЦППР, протягом останнього року антикорупційна реформа значно сповільнилася з таких причин: затримка впровадження антикорупційної політики, відкладення перезапуску судової та правоохоронної систем, відсутність масштабної приватизації, незадовільний рівень  прозорості Президента України, Верховної Ради України, її комітетів та депутатів, відсутність законодавчої бази для здійснення державного контролю за публічною інформацією, слабкий контроль за фінансуванням політичних партій. Останній пункт тісно пов’язаний із ширшими висновками Індексу – “країни з постійним дотриманням правил фінансування кампаній мають нижчий рівень корупції”.

Generated by Fontastic.me