Голос громадянського суспільства України – Ольга Перелигіна

Що в першу чергу формує свідоме демократичне суспільство?

На мою думку, демократію формує обізнаність людей та спрага до розвитку. Якщо людина бажає розвиватися, то вона вільна у своїх думках та починаннях.

Як ви оцінюєте теперішній рівень обізнаності громадян щодо своїх прав та свобод?

На мій погляд, обізнаність громадян щодо прав та свобод у великих містах значно більша, понад 50%. А що стосується маленьких міст та сіл, то там вона значно менша.

Як ви вважаєте, чому така асиметрична ситуація склалася?

Велике значення мають засоби масової інформації та соціальні мережі. У невеликих містах та селах, на жаль, урізаний доступ до розширеної інформації, яку можна піддавати самоаналізу. Тобто це або газети, які надходять у поштову скриньку, або місцеве телебачення. І такі місцеві друковані ЗМІ та ТБ не завжди оцінюють ситуацію з усіх сторін.

До того в обласних центрах більший вибір молодіжних вільних просторів, до яких можна доєднатися, стати більш свідомим, отримати більше інформації та змінити власну думку на більш прогресивну.

Як змінився стан громадянського суспільства за минулий рік?

Аналізувати у межах одного року складно, оскільки це замалий проміжок часу. Але за останні 5-6 років, стан громадянського суспільства зростає в усіх напрямках. Навіть що стосується того ж сортування відходів. Декілька років тому багато хто про це навіть не чув, але зараз вже багато людей цікавляться цим питанням та мають позитивне ставлення до вирішення цієї проблеми.

Які події у житті громадського сектору стали найяскравішими за цей рік?

Що стосується нашого району, за останні півтора роки найяскравішою подією стало створення креативного вільного простору “HUB_ІДЕЙ”. Для маленького міста це щось нове та сучасне. Якщо говорити про щось більш масштабне, то хочеться згадати проект «Мережа молодіжних хабів Харківщини драйвує громадську активність». Він відносно новий, почався приблизно рік тому, і досі триває. В рамках цього проекту ми залучаємо різні аудиторії до громадського контролю, створення та реалізації власних ініціатив. Хочеться відзначити також екорух у Харківській області – Kharkiv Zero Waste. Їхня кампанія направлена на впровадження роздільного сортування сміття в Україні, а також популяризацію принципів розумного споживання.

Чому ви та ваша команда навчилися протягом останнього року?

На мою думку, нашим досягненням є командна робота з проектами. Цього року ми співпрацювали з кураторами молодіжних хабів області, але оскільки ми знаходимося в різних містах, нам було трішки складно підтримувати з ними постійний зв’язок та координувати активності, але ми працюємо на тим, щоб це не було перешкодою. До того ж пандемія, звичайно, стала викликом для нас. Наразі ми намагаємося разом вирішувати усі наслідки, проводити заходи по проекту та підтримувати один одного через онлайн-платформи Zoom. Нарешті наважилися на проведення очної події толоки, яку планували ще в березні.

Які виклики українці ще мають подолати для побудови активного громадянського суспільства?

Я думаю, що найбільша проблема сьогодні – це непорозуміння один з одним, неспроможність розмовляти у формі діалогу. Стається так, що навіть коли проблеми немає, люди чомусь одразу налаштвуються один проти одного. У нас у всіх є спільна мета – зробити Україну кращою, але якісь маленькі проблеми, які закладуються інформаційно, стають перепонами між всіма українцями. Потрібно підвищувати медійну грамотність населення, навчати його аналізувати та відрізняти фейкові новини від реальних.

Які головні загрози демократії ви бачите сьогодні? Як з ними боротися?

Головною загрозою я вбачаю залежність ЗМІ та упередженість представників влади.

Які цінності демократичного суспільства є найбільш важливими на даному етапі розвитку України?

Мені здається, що головними цінностями є наша нація, українці, і її свобода. І це потрібно берегти та шанувати.

Які критерії оцінки рівня демократичності суспільства на вашу думку?

В першу чергу, це прозорість представників влади, свобода слова та порядні засоби масової інформації.

Як плануєте святкувати День демократії?

В цей день ми зберемось у нашому вільному просторі та обговоримо ще раз, що для нас є демократія та якими шляхами ми її будемо досягати. Але, звичайно, дотримуватимемося усіх карантинних заходів.

Generated by Fontastic.me