Останні роки боротьба України з корупцією є важливою не лише для покращення врядування, але й для поступу на шляху до євроінтеграції. Посилення антикорупційних зусиль є однієї з ключових рекомендацій Єврокомісії щодо вступу України до ЄС.У цьому ньюзлеттері ми приділимо особливу увагу питанням корупції, прозорості та підзвітності. Ви дізнаєтесь про останній Індекс сприйняття корупції, оприлюднений Transparency International, який вказує на значне покращення результатів України. Наше опитування стану корупції в Україні також свідчить про цей прогрес, вказуючи на зміну у сприйнятті корупції та зменшення участі громадян в корупційних практиках. Крім того, ми поділимось новинами наших партнерів та подіями, що сприяють підзвітності та участі громадян в демократичному врядуванні. Читайте, аналізуйте та дізнавайтеся більше!
****
За результатами останнього видання Індексу сприйняття корупції (CPI), розрахованого Transparency International, Україна набрала 36 балів зі 100 можливих, посівши 104 місце поміж 180 країн. Зростання України на 3 бали – один із найкращих результатів за минулий рік у світі. Також Україна стала однією з 17 країн в цьогорічному СРІ, що продемонстрували свій найкращий показник за увесь час. Згідно з цими показниками, Україна вже наздогнала країни-кандидатки в ЄС, хоча все ще відстає від членів Євросоюзу. Наше Загальнонаціональне опитування «Стан корупції в Україні» також свідчить про позитивні зрушення: 89% респондентів визнають корупцію серйозною проблемою, порівняно з 94% у 2021 році. Також менше українців стикалися з корупцією, склавши 14% у 2023 році порівняно з 16% у 2021 році.
****
Новини громадського сектору
Рух ЧЕСНО проаналізував ефективність петицій до Президента
23 січня Рух ЧЕСНО оприлюднив аналітичний матеріал «Почути не всіх. Чому президент Зеленський не реагує на інструмент петицій?», що наголошує на важливості електронних петицій та аналізує, як президент на них реагує. Зокрема у 2021 році відповідь президента отримали лише 19 петицій, за 2022 рік таких петиції було 105. Натомість у 2023 році кількість підтриманих громадянами петицій зросла до 1196. ОГС наголошує, що звернення громадян на сайті президента є одним з головних інструментів їх долучення до життя держави в умовах воєнного стану.
Про зростання обізнаності та участі українців у цій громадській активності свідчить і наше Загальнонаціональне опитування громадського залучення: 66% українців знають про можливість ініціювання та підписання електронних петицій. Крім того, наше опитування виявило, що кількість українців, які безпосередньо підписували або ініційовували петиції зросла у 2023 році: 28% респондентів робили це порівняно з 5% у 2021 році.
****
Харківський антикорупційний центр розпочав нову співпрацю з аналітичною платформою Clarity Project
Харківський антикорупційний центр (ХАЦ) оголосив про початок співпраці з аналітичною платформою відкритих даних Clarity Project для якіснішого аналізу публічних закупівель. Ця співпраця забезпечить вільний доступ ХАЦ до відкритих даних і аналітики, дозволяючи організації створювати змістовні матеріали, якісно слідкувати за використанням коштів на відбудову Харківської області та отримувати якісну статистику по закупівельникам в області та їх зв’язкам з підрядниками.
****
Інститут аналітики та адвокації розглянув висновки та виклики відбудови в Україні
25 січня Інститут аналітики та адвокації провів публічну онлайн-дискусію про основні тренди, виклики та пріоритети відбудови у 2023 та 2024 роках. Під час заходу ОГС презентувала аналітичний огляд «Відбудова в Україні 2023-2024: висновки та виклики». Валерія Овчарова, програмна фахівчиня з питань відновлення та відбудови в Програмі «Долучайся!», виокремила такі виклики для відбудови, як недостатнє регулювання ролі громадянського суспільства в місцевому та регіональному плануванні, обмежений технічний потенціал місцевих ОГС та урядів, а також низьку обізнаність громадян щодо інструментів залучення.
****
Плато дослідили участь громадян у зеленій відбудові
26 січня ГО «Плато» провели публічну дискусію «Зелена партисипація у Львові. Досвід (пере)завантаження». Під час заходу організація презентувала Case study потенціалу зелених просторів для активізації громадської участі на прикладі простору міського садівництва та городництва «Розсадник», який раніше увійшов до 10 фіналістів премії Responsibility Award 2023 від Фонду родини Богдана Гаврилишина. Учасники обговорили можливість відтворення цього досвіду у Львові та інших громадах, основні виклики, а також підтримку, необхідну для зеленого діалогу в контексті повоєнної відбудови України.
****
Мережа захисту національних інтересів «АНТС» проведе форум щодо демократичної стійкості українського громадянського суспільства
9 лютого Мережа захисту національних інтересів «АНТС» проведе Форум «СТАЛИМО ПЕРЕМОГУ: від стійкості громадян до держави вдячності». Форум має на меті об’єднати партнерів для формування ефективних пропозицій щодо демократичної стійкості та якісної взаємодії в умовах війни, а також спільного пошуку відповідей на нові виклики. Теми форуму включають міжнародну підтримку, розвиток людського капіталу, соціальні питання, адаптацію бізнесу до нових реалій, мережування та пошук нових партнерств.
****
Можливості
Дивіться наш конкурс грантів для ОГС
Ми раді представити оновлений та вдосконалений Конкурс грантів для громадських ініціатив. Він забезпечує ще більшу інституційну та проєктну підтримку, сприяючи посиленню участі громадян у демократичних процесах, зміцненню довіри до громадянського суспільства та просуванню України до перемоги. Ми запрошуємо вас ознайомитися з конкурсом, надсилати заявки та долучитися до нас у розбудові громадянського суспільства в Україні!
****
Долучайтесь! Ще більше вакансій та інших можливостей на нашому сайті
Ми запрошуємо кваліфікованих постачальників послуг відвідати розділ закупівель на нашому сайті, щоб дізнатися про останні запити пропозицій Програми «Долучайся!» – https://bit.ly/3QYFhxv
Запрошуємо фахівців, які шукають роботу, переглянути наші вакансії – https://bit.ly/41mdHN5
****
Що ми читаємо
Дорога з чіткою метою: що показують результати Індексу сприйняття корупції – 2023
За результатами минулого року в Індексі сприйняття корупції (CРІ) Україна додала 3 бали, здобувши 36 зі 100 балів. Згідно з цими показниками, Україна вже наздогнала країни-кандидатки в ЄС, хоча все ще відстає від членів Євросоюзу. Багатьох такий результат може надихнути. Декого – образити, а ще чимало українців обуряться. Проте CPI – це комплексна оцінка змін, які відбувалися, і сталості цих процесів. І тенденцію, яку ми бачимо, можна назвати втішною. Читайте авторську колонку Андрія Боровика, виконавчого директора Transparency International Ukraine, щоб дізнатися, що означає цей результат для України та чому це важливо в контексті євроінтеграції.
****