Новини громадянського суспільства України, 2 липня

28 червня українці відзначають День Конституції. Саме в цей день у 1996 році Верховна Рада України ухвалила основоположний документ для нашої держави. Це стало кульмінацією роботи, яка тривала понад рік, та вирішальним моментом для демократичного розвитку та незалежності нашої країни. Як і більшість інших подібних, Конституція України є важливим історичним, політичним та правовим документом. Вона не лише описує функції основних гілок влади, але й визначає їх повноваження та гарантує українцям невід’ємні права. Однак ці права дуже часто порушується, а дороговказ до пункту призначення “доброчесний громадянин” іноді є вкрай незрозумілим. Та, на щастя, громадянське суспільство як ніхто інший відіграє ключову роль у моніторингу дотримання всіх конституційних положень. Про це і поговоримо) У цьому випуску нашого ньюзлетера ви зможете прочитати про основні кроки на шляху до почесного звання “доброчесний громадянин”, дізнатися про карту правових реформ громадянського суспільства, ознайомитись з нашою новою інфографікою та аналітикою, тощо.

****

Новини програми “Долучайся!”

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Як це “бути громадянином” у складні часи?

Більшість з нас час від часу намагається знайти відповіді на такі питання: “Що означає бути добрим громадянином?”, “Як глобалізація змінила роль та відповідальність громадян?”, та “Як ця роль змінилась за умов пандемії?”. Наша колега Світлана Супрун, фахівчиня з громадянської освіти, дала прості відповіді та розказала покрокову інструкцію, яка допоможе всім і кожному не збитися на шляху до права називатись “доброчесний громадянин”. Детальніше тут.

****

Графік тижня від програми “Долучайся!”

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Сумно констатувати, але більшість наших співгромадян не знає свої конституційні права та свободи, не знає, хто є носієм суверенітету та джерелом влади відповідно до Конституції України. Так за даними нашого Тесту з громадянської обізнаності лише 44,8% українців можуть назвати свої фундаментальні права та свободи, і тільки 31,23% можуть сказати хто відповідно до преамбули Конституції є “українським народом”. За даними нашого Національного опитування щодо громадянського залучення більшість респондентів (63,5%) не готові пожертвувати свободою для більшої безпеки і добробуту. Цікаво, що 47,8% опитаних також сказали, що держава повинна нести відповідальність за добробут кожного, і 30% визнають, що вони самі відповідальні за власний добробут.

****

Аналітика від програми “Долучайся!”

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Конституція та громадянське суспільство: партнери в демократії та справедливості

Для будь-якого громадянина вкрай важливо розуміти, які права йому/їй надає Конституція надає та як вона обмежує повноваження уряду та посадових осіб. У цьому питанні одну з ключових ролей також відіграють і ГО, забезпечуючи відповідальність уряду та можливість громадян стати повноправними учасниками процесу формування Конституції. Одним із способів, які для цього використовує громадянське суспільство – це моніторинг того, наскільки можновладці дотримуються букви закону. Ми проаналізували стан верховенства права в Україні та визначили його зв’язок з громадянським суспільством. Переходьте за лінком та дізнавайтеся першим. Детальніше тут.

****

Новини партнерів

Новини громадянського суспільства України, 2 липняЩось пішло не так: думки експертів щодо законопроекту по судовій системі

Як ви знаєте одним з розділів Конституції України присвячено Правосуддю. І саме напередодні дня Конституції України Президент вніс на розгляд ВРУ законопроект №3711 для розблокування судової реформи. На думку активістів з DEJURE, президент вирішив відмовитися від ідеї очищення Вищої ради правосуддя, яка була найважливішою умовою впровадження реформи, і вирішив дати контроль над процесом не в ті руки. Ще один наш партнер – Центр політико-правових реформ – також розкритикував законопроект Президента, оскільки він не відповідає зобов’язанням України перед МВФ щодо судової реформи. Експерти вважають, що не було запропоновано жодних механізмів для перевірки доброчесності нинішніх членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів та майбутніх кандидатів.

****

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Активісти звернулись до президента щодо проведення Конституційної реформи

У відкритому листі вони наголосили, що оскільки Конституція є політико-правовим документом, основою всієї правової системи та правовим фундаментом життєдіяльності суспільства, будь-які ініціативи щодо конституційної реформи мають бути результатом широкої громадянської дискусії. Активісти закликали гаранта відмовитися від практики підготовки точкових, безсистемних конституційних змін у закритому режимі без попередньої концепції (бачення) конституційної реформи та її результатів. Також вони попросили винести законопроєкт про внесення змін до Конституції України щодо правового статусу ДБР, НАБУ та незалежних регуляторів на відкриті громадські та наукові обговорення до його офіційного внесення у Верховну Раду України.

****

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Громадська активність через громадянську освіту

Фундаментальними цінностями сучасного світу є демократія, свобода, повага до прав людини, участь та солідарність. Важливу роль у цьому процесі відіграють освіта й виховання як основа формування усвідомленої громадянської позиції особи. Експерти мережі UPLAN проаналізували яким є правове забезпечення освіти в Україні, якою є Концепція розвитку громадянської освіти та як карантин вплинув на пошук нестандартних підходів до її просування. Про все це читайте за лінком. лідерства. Детальніше тут.

****

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Наші партнери закликають уряд зупинити відкат закупівельної реформи

Transparency International Україна разом з іншими громадськими організаціями закликали уряд не підтримувати проект Міністерства економічного розвитку, який спрямований на запровадження нецінового критерію локалізації в закупівлях машинобудування, оскільки це суперечить існуючому законодавство. Експерти кажуть, що таке рішення містить корупційні ризики, може нівелювати реформу закупівель та порушити принципи чесної гри, що лежать в основі Prozorro. Детальніше тут.

****

Новини регіонів

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Розробили та презентували: нові карти реформ та коаліції створено в громадах Харківської області

Відповідно до одного з розділів Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення. Один з наших регіональних партнерів – Чугуївська правозахисна група – допомагає місцевим громадам Харківської області розвивати коаліції реформ. Вони розробили та презентували Дорожні карти реформ для Дворічної, Печенізької та Велико-Бурлуцької громад. Під час презентацій також було підписано угод про співпрацю коаліцій реформ – від двох до п’яти ГО приєднались до громад. Місцеві посадовці підкреслили, що діяльність, яка включена до дорожніх карт реформ, повинна враховуватися у відповідних програмах соціально-економічного розвитку.

****

Новини громадського сектору

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

РПР створив онлайн платформу для громадянського суспільства

UAReforms – це відкрита комунікаційна та адвокаційна платформа активних громадян, громадських організацій, представників бізнесу та інших зацікавлених сторін. Вона спрямована на вироблення консолідованої позиції громадянського суспільства та всіх зацікавлених сторін щодо впровадження необхідних змін в Україні. Платформа також створює умови для обговорення широким колом стейкхолдерів пропозицій до влади, програм діяльності уряду та інших документів щодо реформ.

****

Новини громадянського суспільства України, 2 липня

Дізнавайтесь про “Карту правових реформ для громадянського суспільства”

Проєкт “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства в Україні” презентував “Карту правових реформ для громадянського суспільства в Україні”. Це аналітичний, візійний та полісі-документ, що містить бачення громадського сектору щодо пріоритетів реформування та покращення правового середовища для організацій громадянського суспільства України на 2021—2025 рр. Експерти ОГС вважають, що ця карта повинна стати основою нової Національної стратегії розвитку громадянського суспільства в Україні. Детальніше тут.

Generated by Fontastic.me