USAID/ENGAGE

Новини громадянського суспільства України, 14 грудня

Тиждень доброчесності та День прав людини минули, але ми продовжуємо стежити за зусиллями, спрямованими на захист людської гідності, викорінення корупції та сприяння прозорості. Довго боротьба з корупцією вважалася сферою державних установ та організацій громадянського суспільства, але зараз долучитися може кожен громадянин. Вибір величезний – від розкриття інформації та моніторингу закупівель до новорічної обіцянки відмовитися від дрібних хабарів – усі можливі інструменти є в нашому розпорядженні. Водночас українські правозахисники залишаються біля штурвалу, щоб підтримати найбільш незахищених.

У цьому випуску нашого ньюзлетера ми хочемо коротко ознайомити вас із тим, як українці сприймають корупцію, розповісти про антикорупційні зусилля українського громадянського суспільства та запропонувати декілька чудових можливостей для окремих осіб та організацій. Долучайтесь до традиційного читання!

****

Корупція завжди була однією з найболісніших проблем в Україні. Однак у 2022 році світ зіткнувся з новими глобальними загрозами, які потребують негайного реагування. Чи вплинуло це на поширеність корупції в Україні? Результати Загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення свідчать, що корупція, на думку громадян, стала менш поширеною – 34% респондентів стверджують, що вони або їх близькі стикалися з нею (порівняно з 49% у 2021 році). 29% впевнені, що рівень корупції за останні 12 місяців зменшився, а майже половина вважають, що він залишився незмінним (46%). На думку українців, найбільшу роль у протидії корупції відіграють антикорупційні інституції (35% проти 40% у 2021 році), тоді як кожен третій вважає, що ця відповідальність лежить на звичайних громадянах (32% проти 22% у 2021 році). 

****

Програма «Долучайся!» та НАЗК закликають громадян отримувати медичні довідки доброчесно

Отримати водійське посвідчення чи медичні довідки без хабарів – важливо. Відповідальність за інших на дорозі починається з вас, а кожна чесно отримана довідка формує ширшу культуру доброчесності у кожній сфері життя. У рамках просвітницької кампанії «Доброчесність перемагає» ми ділимося з вами історією доброчесних студентів автошколи – майбутніх водіїв та водійок. Вони дбають не лише про себе, а й про інших. Більше корисних підказок про практики доброчесності ви знайдете на сайті study.nazk.gov.ua та у соцмережах за хештегом #доброчесністьперемагає.

Детальніше

****

Громадські організації вітають ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва 

12 грудня Верховна рада України проголосувала за ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК). Громадські активісти вітають це рішення та наголошують, що це спільна перемога громадянського суспільства України. Водночас Фундація DEJURE наголошує, що ліквідація ОАСК – це лише перший крок. На думку ОГС, необхідно буде створити новий окружний адмінсуд для Києва і Київської області, провести прозорий конкурс на посади суддів, а також притягнути до відповідальності недоброчесних суддів.

Детальніше

****

Transparency International Україна проаналізували антикорупційні виклики під час повномасштабної війни 

З початком повномасштабного вторгнення питання боротьби з корупцією стало менш нагальним, адже Україна мобілізувала всі зусилля, щоб захистити свою державність. Transparency International Україна наголошують, що під час воєнного стану подолання корупції є важливим, адже це основа для подальшої перемоги, ефективної відбудови і повноцінної та швидкої інтеграції до Європейського Союзу. З нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією ОГС проаналізувала головні виклики, які постають перед антикорупційними інституціями та запропонувала шляхи, як посилити їх ефективність у наступному році. 

Детальніше

****

Коаліція RISE Ukraine презентувала рекомендації щодо інституційної архітектури відбудови України

Якою має бути інституційна архітектура відбудови? Як забезпечити належну координацію, ефективне використання коштів, аполітичність визначення проєктів і невідворотну відповідальність? Це основні питання, на які відповіла коаліція RISE Ukraine у нещодавно оприлюдненій дискусійній записці. Коаліція представила свої пропозиції «Інституційна архітектура відбудови України» під час Міжнародної антикорупційної конференції у Вашингтоні. Ознайомитися з документом можна за посиланням. 

Детальніше

****

Центр громадянських свобод запускає кампанію, щоб підтримати українських військовополонених 

Лауреати Нобелівської премії миру Центр Громадянських Свобод спільно з Міністерством закордонних справ України запускають за кордоном інформаційну кампанію Captured, щоб підтримати українських військових і цивільних, які перебувають у полоні, та залучити іноземних партнерів до обміну полонених. У рамках кампанії буде створено онлайн-платформу з історіями полонених та інформацією про порушення Росією фундаментальних норм і принципів міжнародного гуманітарного права та правил ведення війни. 

Детальніше

****

Кримськотатарський ресурсний центр продовжує інформаційну кампанію про права людини

 Щоб підвищити поінформованість громадян України щодо ситуації з порушенням прав людини та репресіями в окупованому Криму, Кримськотатарський ресурсний центр (КРЦ) продовжує інформаційну кампанію #LIBERATECRIMEA, присвячену Міжнародному дню прав людини, який відзначається 10 грудня. В рамках кампанії активісти розмістили борди на підтримку солідарності з кримськотатарським народом в кількох містах України, а також закликали українців приєднатися до шторму «Свобода, рівність, справедливість – відновимо права людини в кожному куточку України» у соціальних мережах, поширивши один із плакатів кампанії на своїх сторінках.

Детальніше

****

Освіторія підвищує обізнаність школярів про внутрішньо переміщених осіб 

Майже 7 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Які регіони прийняли найбільше переселенців? Як і чим можна допомогти тим, хто покинув або втратив свій дім? Щоб відповісти школярам на ці питання, «Освіторія» підготувала інфографіку та урок, які можна використати на уроках громадянської освіти, історії та правознавства.  

Детальніше

****

Центр «Нова Європа» представив рекомендації про вступні переговори з ЄС

Україна готується до переговорів про вступ до Європейського Союзу після отримання статусу кандидата на членство в червні 2022 року. Центр «Нова Європа» підготував дискусійну записку, в якій проаналізував досвід ведення вступних переговорів з ЄС державами-членами і кандидатами на членство. Переговорний процес у країнах Центральної Європи, Балтії та Західних Балкан пропонує величезні знання для України. Тисніть на посилання, щоб ознайомитися з документом.

Детальніше

****

Більше Вакансій! Пакт шукає спеціаліста/ку з організаційного розвитку партнерів 

Пакт шукає досвідченого спеціаліста/ку з організаційного розвитку партнерів для п’ятирічного проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я в Україні» (PHS R&R). Спеціаліст/ка з організаційного розвитку партнерів керуватиме зусиллями PHS R&R щодо покращення спроможності працівників охорони здоров’я виконувати 10 важливих операцій у сфері охорони здоров’я на національному, регіональному та місцевому рівнях. Заявки приймаються до 23 грудня 2022 року

Також нагадуємо, що в Програмі «Долучайся!» є більше відкритих можливостей, з якими можна ознайомитись, натиснувши на гіперпосилання. 

Детальніше

****

Королівський Об’єднаний інститут оборонних досліджень приймає заявки на участь у навчальній поїздці для антикорупційних активістів 

Королівський Об’єднаний інститут оборонних досліджень (RUSI) оголошує конкурс заявок на участь в навчальній поїзці для громадських активістів та журналістів-розслідувачів, які були активними та зацікавлені у просуванні нагляду та розслідування корупції в Україні. Навчальна поїздка має на меті надати українським експертам у сфері фінансових злочинів можливість налагодити важливі зв’язки з Європейською Комісією, державними органами Великої Британії, дослідницьким та журналістським співтовариством у Брюсселі та Лондоні, щоб покращити навички у боротьбі з корупцією, пов’язаною з відновленням України. Заявки приймаються до 20 грудня 2022 року. 

Детальніше

****

Freedom House проведе захід, присвячений боротьбі з проблемою насильства на ґрунті ненависті  

Freedom House відкриває реєстрацію на восьму Майстерню громадянського суспільства, присвячену боротьбі з проблемою насильства на ґрунті ненависті в Україні під час дії воєнного стану. Тема Майстерні – «Моніторинг та документування інцидентів на ґрунті ненависті під час війни». Майстерня відбудеться 22 грудня 2022 року в режимі онлайн. Після проведення заходу учасники отримають можливість запропонувати власну ініціативу, що допоможе подолати проблеми насильства на ґрунті ненависті, у тому числі під час дії воєнного стану в Україні. Найкращі пропозиції матимуть можливість отримати фінансову підтримку Freedom House. Реєструйтесь за посиланням до 20 грудня 2022 року. 

Детальніше

****

Що ми читаємо: Нові виклики загрожують відкату судової реформи в Україні

Рішення Володимира Путіна вторгнутися в Україну було викликане побоюваннями, що поява демократичної та європейської України стане каталізатором подібних змін в авторитарній Росії. Поки що українці кидали виклик і завдавали поразку за поразкою ворожій армії. Однак, далі від поля бою, судова реформа, яка є ключем до перетворення України на державу верховенства права, знаходиться під загрозою зриву. Про те, які виклики загрожують просуванню судової реформи в Україні, читайте в матеріалі, підготовленому експертами фонду DEJURE.

Детальніше

****