IХ Форум розвитку громадянського суспільства: Олена Рибій обговорила тенденції розвитку демократії в Україні та світі

Олена Рибій, старша програмна фахівчиня з розвитку мереж і коаліцій Програми “Долучайся!” проаналізувала головні тренди розвитку демократії в умовах пандемії під час дискусії “Імунітет до ілюзій як засіб запобігти згортанню демократії” в рамках ІХ Форуму розвитку громадянського суспільства.

У своєму виступі експертка зазначила, що зараз як ніколи раніше цінності та здатність до самовідтворення демократії ставляться під сумнів. Хоча за останні чотири десятиліття демократія швидкими темпами поширювалася в різних регіонах світу, зараз можна спостерігати ознаки ерозії демократії як у нових, так і в старих, найбільш усталених демократичних режимах.

Серед загроз, які перелічені у звіті The Global State of Democracy 2019, – криза представництва політичних партій, популізм, корупція та роль грошей в політиці, вплив інформаційно-комунікаційних технологій. «Проте цього року до списку додалася загроза, яка особлива тим, що має невідворотні та відкладені у часі впливи – згортання демократії за прикриттям боротьби з наслідками пандемії», – додала Олена Рибій.

У звіті “Democracy under lockdown” від Freedom House йдеться, що пандемія негативно вплинула на стан демократії та прав людини у 80 країнах, включно з Україною. Уряди зловживають владою, замовчують критику, послаблюють важливі інституції та підважують систему прозорості, яка важлива для збереження системи громадського здоров’я.

За даними міжнародного Глобального моніторингу впливу COVID-19 на демократію та права людини, в Україні з 16 показників демократії від наслідків пандемії постраждали базові громадянські свободи. Потенційно можуть постраждати показники доброчесності медіа та соціальні права і рівність. Їм загрожують дії уряду з протидії пандемії, які можуть бути непропорційними, непередбачуваними, взагалі непотрібними або незаконними.

«Пандемія відкрила новий фронт боротьби за демократичну консолідацію в усьому світі. Поки що ми не бачимо якихось ознак незворотних впливів коронавірусної кризи на стан демократії в Україні. Проте українське громадянське суспільство повинне полишити ілюзії, не брати «паузу на COVID» та ще більше активізувати свої дії на захист тих демократичних практик, які постраждали від пандемії, або є традиційно слабкими місцями української демократії», – підсумувала Олена Рибій.

Generated by Fontastic.me