USAID/ENGAGE

Громадське залучення: Кого запоріжці вважають джерелом влади в Україні?

У Запорізькій області 2% громадян активно долучаються до діяльності організацій громадянського суспільства. Незважаючи на значний потенціал, 86% запоріжан ніколи фінансово не підтримували громадські організації. Відсутність зацікавленості є основною перешкодою активній участі в громадських ініціативах, а майже половина запорізьких респондентів вважає Президента, а не людей, єдиним джерелом державної влади в Україні.

Програма сприяння громадській активності “Долучайся!” представляє ці та інші ключові висновки національного опитування щодо громадського залучення, проведеного влітку 2021 року. З 2019 року Pact збирав дані в рамках трьох хвиль опитування в чотирьох цільових областях – Харківській, Запорізькій, Сумській та Херсонській.

Результати останньої хвилі національного дослідження

Залученість громадян: запоріжці більш активно залучені до життя своїх громад, аніж до заходів ОГС

Жителі Запоріжжя більш активно залучені до життя своїх громад, аніж до діяльності організацій громадянського суспільства (ОГС). 4% респондентів повідомили, що регулярно беруть участь у зборах та інших заходах у своїх громадах, а 33% роблять це рідко. Серед причин, що заважають мешканцям області долучатися до громадських ініціатив, – відсутність інтересу (33%) та брак часу (28%). 2% респондентів стверджують, що брали активну участь у діяльності громадських організацій, а ще 12% долучалися рідко. Респонденти стверджують, що не приєдналися до активностей громадських організацій через брак інтересу (47%) або часу (34%).

Хоча більшість жителів Запорізької області добре обізнані з різними формами демократичної участі, вони рідко застосовують ці знання на практиці. Активність респондентів в основному пов’язана з життям їхніх мікрорайонів. Протягом останніх 12 місяців 25% були зайняті створенням або роботою у будинковому, вуличному чи квартальному комітеті. Ще 6% особисто або по телефону повідомляли про інфраструктурні проблеми до місцевих органів влади. 5% ініціювали або підписували петиції до місцевих чи державних органів, а 4% приєдналися до мирних зібрань.

Як і в національному опитуванні, рівень залучення мешканців області до загальнонаціональних форм громадської участі складає менше похибки. Менш як 1% респондентів брали участь у дорадчих органах на місцевому чи національному рівнях або обговоренні законопроектів. Майже однакова частка респондентів відкрито повідомляли про випадки корупції через ЗМІ (1%) або зверталися щодо них до прокуратури чи поліції (1%).

Пожертвування громадян: ОГС не є пріоритетом для фінансування

Фінансування громадських ініціатив не є пріоритетом для запоріжців. 86% – майже така ж частка, як і загалом по країні – ніколи фінансово не підтримували діяльність громадських організацій. Натомість майже однаковий відсоток респондентів вважає, що це обов’язок громадян, чиї інтереси представляють ці ініціативи (43%), держави (40%), або бізнесу (39%). Третина (31%) вважають, що громадські ініціативи мають фінансуватися пересічними громадянами.

41% респондентів стверджує, що ніщо не зможе переконати їх жертвувати кошти громадським ініціативам. Але ті, хто потенційно може зробити внесок, насамперед звернуть увагу на рекомендації людей, яким довіряють (24%), чіткі цілі та результати громадських ініціатив (21%) та прозоре управління фінансами(18%).

Однак опитування показало, що запоріжці мають певну культуру пожертв. Найчастіше громадяни стверджують, що надавали фінансову підтримку жебракам на вулицях (39%) або церквам (37%).

Ставлення до реформ: запоріжці очікують на швидкі реформи

Запорізькі респонденти загалом поділяють думку більшості українців щодо найважливіших питань для країни: корупція (54% по області проти 50% по Україні), криза на Донбасі (48% проти 42%) та безробіття (39% проти 28%). СХожі проблеми спостерігаються і на рівні родин: безробіття (48% по області та 34% по Україні), бідність (39% проти 47%) та доступ до медичних послуг (30% проти 36%). Для регіону пріоритети дещо змінюються – для більшості опитаних на першому місці – безробіття (60%), далі йдуть корупція (36%) та еміграція (28%).

Запоріжці більш позитивно налаштовані на реформи, ніж решта мешканців України. Лише 12% респондентів у Запорізькій області відчули негативні наслідки реформ (24% по Україні), а 4% помітили позитивні зміни (2% по Україні). 45% респондентів із Запорізької області (Україна – 14%) очікують, що реформи відбудуться через 2-3 роки. При цьому лише 15% місцевих респондентів очікують результатів реформи не раніше ніж через 4-5 років (Україна – 51%).

Говорячи про корупцію, запоріжці демонструють певні розбіжності з думками респондентів Загальнонаціонального опитування. Лише 27% респондентів із Запорізької області вважають, що хабарництво є невід’ємною частиною менталітету громадян (Україна – 59%). Вдвічі менше респондентів (31%) вважають, що якщо можна вирішити питання з державним службовцем за допомогою винагороди, більшість людей спробують цим скористатися (Україна – 66%). Запоріжці також менш песимістично ставляться до корупції в державних установах. Майже 20% респондентів вважають, що не отримають належного доступу до медичної допомоги чи вищої освіти, якщо не дадуть хабара (Україна – 49%).

У той же час респонденти Запорізької області менш охоче долучаються до антикорупційних заходів. Так, 22% готові повідомити про випадки корупції, про які їм стало відомо, а майже кожен п’ятий готовий приєднатися до колективного протесту проти корупціонерів на загальнодержавному (25%) або місцевому (27%) рівнях. Для респондентів Загальнонаціонального опитування ці показники становлять 43%, 40% і 44% відповідно.

Громадянська освіта: Президента вважають джерелом влади в країні

Як і респонденти національного опитування, запоріжці загалом обізнані щодо  фундаментальних прав, структури влади та бюджетих процедур. Запоріжці також мали труднощі з тими питаннями, що були складними й для решти українців, як-от питання про ставку податку на прибуток громадян (30% правильних відповідей по області проти 41% по Україні), місцеві органи виконавчої влади (21% проти 25%) та необхідність отримання дозволу на проведення мирних зібрань (55% проти 62%).

Водночас більшість респондентів з Запорізької області стикнулися з труднощами, відповідаючи на питання щодо виконавчої влади та функцій державних органів влади. Так, 42% респондентів вважають, що президент є джерелом влади в Україні. В той час коли 32% вірно назвали Верховну Раду державним органом, який має право приймати закони, проте решта не змогли відповісти на це питання.

Про опитування

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року. Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадянського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання  про рівень їхньої громадянської освіти та готовності фінансово підтримувати благодійні організації чи організації громадянського суспільства.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у серпні-вересні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів Запорізької області віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 311 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Запорізької області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,6% (без врахування дизайн-ефекту).

Більше даних Національного опитування щодо громадського залучення:

Зима-2021    Літо-2020    Зима-2020   Літо-2019    Зима-2019   Літо-2018  Зима-2018    Осінь-2017  

Завантажити дані опитування та діаграми можна за посиланням нижче.