Голос громадянського суспільства України – Віта Думанська

Чи приділяєте Ви увагу ґендерним питанням під час спілкування зі своєю аудиторією? 

Після прийняття Виборчого кодексу, який запровадив гендерну квоту, рух ЧЕСНО дослідив не лише відсоткову зміну чисельності жінок у місцевих радах, а й вивчив як нова система вплинула на якість жіночого лідерства.  

Наразі бачимо, що намагання законотворців ввести гендерну квоту у поєднанні із прохідним бар’єром 25% виборчої квоти може стати демотиватором для сильних жінок-лідерок брати участь у виборах. Як приклад, можна було набрати кілька тисяч голосів і не отримати мандат, або ж стати депутаткою з 15 голосами у місті-мільйоннику.  

Як це бути жінкою-лідеркою ОГС? 

Так само, як і чоловіком-лідером) У громадянському суспільстві ситуація з гендерною рівністю набагато краща, ніж, до прикладу, в українській політиці. Багато професійних і сильних жінок очолюють організації або ж є виконавчими директорками чи лідерками впливових проектів. Ніколи не відчувала на собі дискримінації чи упередженого ставлення через те, що я жінка.  

Чи є у Вас поради молодим активісткам як досягти успіху в ОГС? 

У громадському секторі ключовим є мотивація, прагнення рости і ставати професійними. ВІдповідно, для активісток і активістів поради ідентичні. Свобода і демократія мають бути найвищими цінностями, потрібно бути готовими їх відстоювати. Робіть це креативно і наполегливо. Найважливіше, що треба усвідомити, – щоб творити зміни вам не потрібні жодні повноваження, вони у всіх є від народження, і треба не боятися ними користуватися.  

Чи змінилось щось для розвитку жіночого активізму протягом останніх років? 

Ми спокійно виходили на Майдан у 2004, не боялись відстоювати свої права у 2014 і зараз не проблема долучитися до акції протесту чи пікету. Не бачу суттєвих перепон для жіночого активізму. Але зараз актуальне питання безпеки як для активістів, так і для активісток.  

В чому важливість Міжнародного жіночого дня? 

Це не про ніжність, красу і берегинь. Це день боротьби жінок за свої права. Колись виборювали право на участь у виборах, а зараз відстоюємо представництво жінок у політиці.  

Що, на Вашу думку, може зробити кожен з нас, щоб досягти ґендерної рівності? 

Потрібно знати свої права і відчувати суб’єктність боротися за них. Своїм прикладом треба показувати, що змін можливо досягнути і це залежить тільки від тебе. Головне позбутися стереотипів, які у сфері гендеру одні з найсильніших.  

Generated by Fontastic.me