Чи приділяєте Ви увагу ґендерним питанням під час спілкування зі своєю аудиторією?
Після прийняття Виборчого кодексу, який запровадив гендерну квоту, рух ЧЕСНО дослідив не лише відсоткову зміну чисельності жінок у місцевих радах, а й вивчив як нова система вплинула на якість жіночого лідерства.
Наразі бачимо, що намагання законотворців ввести гендерну квоту у поєднанні із прохідним бар’єром 25% виборчої квоти може стати демотиватором для сильних жінок-лідерок брати участь у виборах. Як приклад, можна було набрати кілька тисяч голосів і не отримати мандат, або ж стати депутаткою з 15 голосами у місті-мільйоннику.
Як це бути жінкою-лідеркою ОГС?
Так само, як і чоловіком-лідером) У громадянському суспільстві ситуація з гендерною рівністю набагато краща, ніж, до прикладу, в українській політиці. Багато професійних і сильних жінок очолюють організації або ж є виконавчими директорками чи лідерками впливових проектів. Ніколи не відчувала на собі дискримінації чи упередженого ставлення через те, що я жінка.
Чи є у Вас поради молодим активісткам як досягти успіху в ОГС?
У громадському секторі ключовим є мотивація, прагнення рости і ставати професійними. ВІдповідно, для активісток і активістів поради ідентичні. Свобода і демократія мають бути найвищими цінностями, потрібно бути готовими їх відстоювати. Робіть це креативно і наполегливо. Найважливіше, що треба усвідомити, – щоб творити зміни вам не потрібні жодні повноваження, вони у всіх є від народження, і треба не боятися ними користуватися.
Чи змінилось щось для розвитку жіночого активізму протягом останніх років?
Ми спокійно виходили на Майдан у 2004, не боялись відстоювати свої права у 2014 і зараз не проблема долучитися до акції протесту чи пікету. Не бачу суттєвих перепон для жіночого активізму. Але зараз актуальне питання безпеки як для активістів, так і для активісток.
В чому важливість Міжнародного жіночого дня?
Це не про ніжність, красу і берегинь. Це день боротьби жінок за свої права. Колись виборювали право на участь у виборах, а зараз відстоюємо представництво жінок у політиці.
Що, на Вашу думку, може зробити кожен з нас, щоб досягти ґендерної рівності?
Потрібно знати свої права і відчувати суб’єктність боротися за них. Своїм прикладом треба показувати, що змін можливо досягнути і це залежить тільки від тебе. Головне позбутися стереотипів, які у сфері гендеру одні з найсильніших.