Голос громадянського суспільства України – Дарія Нагаївська

Чи приділяєте Ви увагу ґендерним питанням під час спілкування зі своєю аудиторією?

Я працюю менеджеркою проєктів ХГНО «Сучасна жінка». Наш основний фокус роботи – це підтримка та посилення спроможностей жінок в економічній, культурній та мистецькій сферах для створення світу рівних можливостей. У комунікаціях ми використовуємо гендерно чутливу мову, наводимо факти про гендерну нерівність і розказуємо про успішні практики українських і зарубіжних компаній та організацій у забезпеченні рівних можливостей жінок і чоловіків.

Як це бути жінкою-лідеркою ОГС?

Це про увагу людей і вплив, часто неочікуваний. Нещодавно написав колега із зауваженням, що ми не досить ретельно робимо свою роботу, і зазначив, що люди можуть подивитись на викладені фото і змінити свою поведінку. Я подумала: «Вау! Ми вкладаємо багато зусиль, але вперше визнано, що люди переглядають наші фото – і змінюються!».

Лідерство означає, що є ресурс для творення змін, і варто бути уважною до того, які саме зміни підтримувати, бо різниця між хорошим і поганим не завжди очевидна. Чим більшим є ресурс, тим більше інші люди вимагають якісних змін у суспільстві, уваги до себе, більш справедливих рішень, фінансової підтримки своєї роботи, визнання, разом проведеного часу, спільних проектів.

Час від часу цей тиск стає справді сильним, люди тягнуть у різні сторони і емоційно доводять свою точку зору. У такі моменти я фокусуюсь на результаті, для нас це – якісний продукт, і задаю собі питання: «Те, чого вимагають від мене, сприяє виконанню домовленостей і створенню більш якісного продукту?». Якщо так – я переглядаю підходи до роботи, якщо ні – дякую і говорю, що нам це не потрібно.

В організації мають бути розробленими і впровадженими внутрішні політики і процедури. Лідерство має сприяти розбудові сильної інституції, яка діє прозоро і підзвітно. Це дозволяє вибудувати довіру з партнерами і відмовлятись від участі в проектах, які не відповідають цінностям і принципам роботи організації.

Правда у тому, що є багато неймовірно класних, і дійсно складних моментів. У складні моменти підтримує фахова комунікація з людьми, які працюють на тій же позиції і мають схожу зону відповідальності. Ми ділимось досвідом і знаходимо оптимальні рішення, які не завжди всіх радують, але – дозволяють коректно рухатись вперед. Підтримка є важливою.

Чи є у Вас поради молодим активісткам як досягти успіху в ОГС?

Потрібно бути впевненою у тому, що робиш, вибудовувати тісні зв’язки з цільовими аудиторіями і партнерами, завжди зберігати фокус на тому, що є важливим для організації, і брати час на детальне планування проєкту перед його стартом.

Серед цільових аудиторій і колег є різні люди, не всі зацікавлені у ваших успіхах. Раджу робити лише те, що відповідає місії і вашому баченню кращого світу. Це дозволить мислити поза персональним контекстом – на рівні системних змін, і легко проходити конфліктні ситуації.

Варто планувати і знаходити час на відновлення, спілкування з людьми з інших сфер, подорожі – це дозволяє віднайти інші перспективи і сформувати ідеї, з яких потім проростають неймовірні проекти!

Чи змінилось щось для розвитку жіночого активізму протягом останніх років?

Нещодавно ми розмістили публікацію на Громадському з порадами для роботодавців, що не слід робити: запитувати жінку «Хто сидітиме вдома: якщо дитина захворіє?», вказувати стать, очікуваний вік кандидата чи сімейний стан у вакансіях, підвищувати зарплату співробітнику, «коли захочеться», забороняти чоловікам йти у декрет. Публікація викликала бурхливе обговорення, і якщо раніше на підтримку коментували здебільшого жінки, то зараз чоловіки теж виступають за більш справедливі умови праці і зменшення навантаження на жінок у зв’язку з доглядом за малими дітьми. Суспільство змінюється, і ми є частиною цих змін.

В чому важливість Міжнародного жіночого дня?

Перш за все, це Міжнародний день боротьби за права жінок, який у Харкові ми відзначаємо Маршем жіночої солідарності. Упродовж березня в рамках Тижнів жіночої солідарності спільно з ХЖО «Сфера» та іншими жіночими організаціями ми проводимо тематичні публічні заходи. Цьогоріч будемо говорити про жінок у театрі і право на мистецтво, складні материнські почуття, вебкам і діджитал безпеку, дружню рекламу, культурний менеджмент і становище жінок у корпораціях. Усі заходи проходять у форматі «жінка – жінці», це справжнє коло підтримки і можливість обговорити табуйовані теми. Для нас березень – це місяць, сповнений відкриттів, взаємопідтримки, натхнення і нових ідей.

Що, на Вашу думку, може зробити кожен з нас, щоб досягти ґендерної рівності?

Найперше – бути уважною до себе і з повагою ставитись до бажань, мрій і дій інших людей, особливо якщо їх спосіб мислення і поведінка відрізняються від наших. Гендерна рівність – це про домовленості, які є у суспільстві стосовно прав і можливостей жінок і чоловіків. Що я маю робити? Що для мене мають робити? – два прості запитання, які впливають на наші стосунки з іншими людьми. Варто замислитись, чи є баланс, і за потреби переглянути і відкинути власні упередження.

Generated by Fontastic.me