Голос громадянського суспільства України – Антон Кирпа

Що для Вас є демократія?

Демократія для мене – це, по перше рівність людей в країні, верховенство закону. Також це захищеність усіх верств населення незалежно від расової чи якоїсь іншої приналежності.

Як Ви оцінюєте теперішній рівень обізнаності громадян щодо своїх прав та свобод?

Звичайно, рівень не дуже високий, як на мене. Проте, за останні роки цей показник дуже виріс, і мені здається, що в майбутньому багато людей будуть ознайомлені зі своїми правами. Чим більш людина ознайомлена зі своїми правами, тим легше їй буде відстоювати законність тих чи інших дій.

Що в першу чергу формує свідоме демократичне суспільство?

Найголовніше – це повага один до одного. Коли людина знає, що її права захищені, вона повинна відповідно ставитись і до прав іншої людини. Не засуджувати людину за ті чи інші думки.

Чому Ви та Ваша команда навчилися протягом останнього року? Як змінився стан громадянського суспільства за минулий рік?

Наша організація раніше займалася антикорупційною діяльністю. На даний момент за підтримки Програми Долучайся ми змогли себе проявити як організація, яка співпрацює із місцевою владою для підвищення прозорості. Ми зараз співпрацюємо із місцевими владами різних районів Сумської області. Для нас це було новим, на початку проекту це було дуже важким для нас. Зараз, мені здається, ми вже увійшли в ритм, і це великий крок для нас. Ми зробили цей крок в громадянське суспільство та співпрацю із місцевою владою. Раніше ми займалися зовсім іншим.

Які події у житті громадського сектору стали найяскравішими за цей рік?

Нам вдалося за цей рік… Звичайно, це був виклик для суспільства – COVID-19. Проте, ми почали пристосовуватись до нього і, відповідно, почали моніторити медичні закупівлі. Нами було виявлено переплати по медичним маскам. Наприклад, на нашому сайті було опубліковано матеріал-розслідування по даному акту, воно було помічене обласною державною адміністрацією та вона звернулась до правоохоронних органів із вимогою вплинути на дану закупівлю. Наразі ведеться кримінальне впровадження по даній закупівлі. Я вважаю це, мабуть, найбільший крок за час проекту.

Які головні загрози демократії Ви бачите сьогодні? Як з ними боротися?

Найголовніша загроза демократії, мені здається – це воєнні дії на території України, які проходять на Сході. За рахунок цих дій є певне скорочення прав людини, наприклад, на переміщення тих осіб, які проживають за межами або в межах неконтрольованої території. Бойовики, наприклад, не пропускають людей, посилаючись на пандемію. Мені здається, це дуже прямий вплив на права людини. Проте, також є і політичний фактор – зміна влади не завжди добре відображається на проявах демократії.

Які цінності демократичного суспільства є найважливішими на даному етапі розвитку України?

Мені здається, в Україні найголовніше для людини – це свобода слова. Зараз, як ми бачимо, є дуже багато нападів на громадських активістів, підпали будинків, автотранспортних засобів. Мені здається, це є основним негативним фактором. Свобода слова – це найголовніше на даному етапі.

Які на Вашу думку є критерії оцінки рівня демократичності суспільства?

Мені здається, що саме ця свобода слова є мінімальним рівнем для України. Нижче цього рівня спускатись просто неможливо. А найвищим рівнем повинна бути толерантність до усіх громадян, відповідно і до сексуальних меншин, і національних меншин. Найвищим критерієм для України є сприйняття людини такою, якою вона є. На даному етапі це дуже важко, оскільки ми бачимо, що це не сприймається нашим суспільством. З часом це обов’язково зміниться, але потрібно робити кроки для цього.

Чи плануєте святкувати День демократії?

Зважаючи на той факт, що у нас зараз пандемія, я думаю, що у широкому колі ми не будемо святкувати, але нашою громадською організацією відсвяткуємо.

Generated by Fontastic.me