Більше знаємо, менше діємо. Чому харків’яни не беруть активну участь у громадському житті?

Опитування щодо громадського залучення проводиться Програмою сприяння громадській активності “Долучайся!” (USAID / ENGAGE) щоб дослідити обізнаність українців щодо громадянських ініціатив та участі, ставлення до громадського суспільства, сприйняття процесу реформ та участь у ньому. У 2019 році Програма “Долучайся” вперше поширила опитування на чотири цільові області – Харківську, Запорізьку, Сумську та Херсонську. Вдруге регіональна вибірка була включена в останню хвилю Загальнонаціонального опитування, проведеного взимку 2021 року. Цього разу, окрім питань щодо обізнаності та участі у громадській діяльності, ми запитали мешканців Харківщини про їхні цінності та переконання. Можливість порівняти думку харків’ян з загальнонаціональними результатами дозволяє краще зрозуміти особливості регіону та те, чи сприймають його жителі діяльність громадянського суспільства, реформи та цінності інакше, ніж решта українців.

Опитування виявило, що мешканці Харківщини добре знають про те, як вони можуть брати участь у житті своїх громад, хоча ці показники дещо нижчі за національні. В першу чергу, харківські респонденти виокремлюють участь у мирних зборах з конкретною метою (69%), створення будинкового, вуличного чи квартального комітету або участь у їх роботі 63%) та подання скарг до місцевої влади з інфраструктурних питань (59%). На національному рівні ці показники становлять 75%, 71% та 69% відповідно.

Порівняно з результатами нашого Загальнонаціонального опитування, харків’яни менш залучені до громадських ініціатив. Лише 22% респондентів вказали, що брали участь у зборах своїх громад та інших публічних заходах, тоді як на національному рівні про це повідомили 33%. Причиною низької зацікавленості 42% назвали відсутність інтересу, а ще 35% – брак часу.

Фактична участь харків’ян у громадській діяльності залишає бажати кращого. Більше того, опитування виявило, що у 2021 році харківські респонденти були менш активними, ніж решта населення. 6% повідомили, що вони брали участь у створенні будинкового, вуличного чи квартального комітету, а 14% вказали, що зацікавлені в цьому процесі, тоді як національна вибірка зафіксувала 8% та 21% відповідно. Лише 3% харків’ян скаржились до місцевої влади з інфраструктурних питань, а 17% були зацікавлені в цьому, порівняно з 5% та 24% по Україні.

Опитування зафіксувало, що більшість респондентів не залучені до діяльності громадських організацій. Лише 13% вказали, що вони брали участь в діяльності ОГС протягом останнього року. На національному рівні про це повідомили 17% респондентів. Подібно до участі у житті громад,  46% мешканців Харківщини вказують відсутність інтересу, а 41% часу основними перешкодами для участі в діяльності ОГС.

Серед основних заходів для самоорганізації без залучення влади, респонденти називають благоустрій двору свого будинку (28%) або місцевого парку (19%), а також організацію заходів з відпочинку чи дозвілля (25%).

Загалом, харків’яни вважають, що держава, регіон та їхні сім’ї страждають від подібних проблем. Лідером серед найболісніших викликів є бідність  – для держави (43%), регіону (41%) та їх сімей (40%). Далі йде корупція (42%, 37%, 29% відповідно); та доступ до медичних послуг (31%, 34%, 38% відповідно).

Песимістичним є і сприйняття наслідків реформ. Більшість респондентів переконані, що вони або не відчули їх взагалі (38%), або стикалися лише з негативними (26%). 31% вказали, що стикалися як з позитивними, так і негативними наслідками, і лише 2% – з позитивними. Водночас, за результатами національного опитування, 1% українців вказали, що відчувають позитивні результати реформ.

Схоже до решти українців, харків’яни не очікують побачити плоди реформ найближчим часом: 19% респондентів вважають, що результати реформ можна очікувати за  2-3 роки, а ще 19% не сподівають на будь-які зміни найближчим часом та прогнозують, що має пройти більше 10 років. Лише 9% харків’ян сповнені оптимізму та очікують відчути наслідки реформ вже за рік, така ж частка вказана і в національному опитуванні.

Думка жителів Харківщини цілком відповідає результатам національного опитування і коли йдеться про перші ознаки незворотності реформ. Респонденти вважають, що ними стане збільшення достатку їх родин (56%), позитивні темпи зростання економіки (50%) та можливість отримувати якісні послуги від держави (41%).

Переважна більшість харків’ян переконані, що держава має відповідати за їх добробут (89%). Водночас, 40% готові розділити з нею цю відповідальність, а також охорону здоров’я (31%), освіту (31%), освіту для дітей (40%) та працевлаштування (35%).

Подібно до більшості українців, харків’яни зневірені у представниках влади. Вісім із десяти опитуваних (83%) переконані, що люди, котрі перебувають при владі, взагалі про них не дбають. 79% вважають, що представники влади намагаються збагатитися за їх рахунок, тоді як інші 78% впевнені, що думка громадян не має значення для високопосадовців. Ще 78% стверджують, що в Україні відсутня справжня політична еліта, тоді як більше половини (56%) готові надати владу сильному лідеру, який навів би порядок в нашій державі.

Опитування виявило, що переконання харків’ян іноді можуть бути досить суперечливими. У той час як 73% респондентів стверджують, що українські закони настільки недосконалі, що іноді люди змушені їх порушувати, інша половина громадян (50%) вважає, що необхідно дотримуватися правил і законів навіть у найскладніших ситуаціях. Ще 58% відповіли, що не готові жертвувати свободою заради більшої безпеки та добробуту.

Харків’яни мають чіткі критерії щодо того, яким має бути гарний громадянин. Вони вважають, що така людина завжди дотримується правил і законів (90%), знає свої права та вміє їх захищати (89%) та добре обізнана з історією України (86%). Майже половина респондентів (46%) вважають, що важливою також є активна участь в ОГС та громадських ініціативах.

________________

Цей звіт про результати дослідження було представлено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст звіту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Про опитування:

Загальнонаціональне опитування щодо громадського залучення проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/ENGAGE), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні. Цей звіт підсумовує основні результати опитування, проведеного взимку 2021 року. Опитування досліджує обізнаність щодо громадянського залучення та участі, ставлення до громадського суспільства, а також сприйняття процесу реформ та участь у ньому. В останній хвилі опитування ми також поставили українцям питання, що стосувалися їхні цінностей, переконань та ставлення до життя.

Польовий етап загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення проводився компанією Info Sapiens у грудні 2020 – січні 2021 року. Дані зібрані за допомогою інтерв’ю, що проводилися серед жителів Харківської області віком від 18 років особисто у помешканнях респондентів. Вибірка опитування складала 310 респондентів і була сформована відповідно до розподілу дорослого населення Харківської області за віком, статтю і типом населеного пункту. Похибка вибірки становить 5,6% (без врахування дизайн-ефекту).

Більше даних Національного опитування щодо громадського залучення:

Літо-2020    Зима-2020   Літо-2019    Зима-2019   Літо-2018  Зима-2018    Осінь-2017  

Завантажити дані опитування та діаграми можна тут.

Файли для завантаження